Медия без
политическа реклама

Lockheed Martin: Следващите F-16 за България ще са по-евтини

06 Авг. 2019
Илияна Кирилова

Цената за следващата поръчка на изтребители F-16 ще е по-ниска в смисъл, че пилотите вече ще са обучени. Това каза директорът на кампанията за F-16 в България на компанията-производител "Локхийд Мартин“ Джим Робинсън (на снимката) на пресконференция във връзка с нуждите на българската национална сигурност и сигурността на НАТО, предаде "Фокус“. "Когато купува F-16, всяка държава трябва да има предвид, че се купуват не само самите самолети, а и обслужването. Имайте предвид, че обслужването при следващите осем няма да го заплащате, защото вече ще го имате. Поддръжката вече също ще си я имате от първите осем, пилотите вече ще бъдат обучени, тоест ще бъде много по-евтино“, обясни той. Робинсън добави, че интересното е, че в тази програма са включени въоръженията и обучението, но има и критични части в нея, които са свързани със закупуването за първи път на такива самолети, а по-нататък необходимостта от заплащането на тази част отпада за българската държава. 

Изтребителят F-16 Block 70 ще има пълни бойни способности, увери още Робинсън, предаде Бгнес. „В България ще летят най-напредналите модели на F-16”, категоричен бе Робинсън, който увери, че новите изтребители ще имат достатъчно въоръжение въздух-въздух и въздух-земя, както и пълна оперативна съвместимост със системите на НАТО.  „Може да качите на F-16 абсолютно всичко, което искате“, обясни той и допълни, че самолетите ще бъдат напълно въоръжени още първия ден, в който пристигнат. Сделката ще струва на страната ни 1,256 млрд. щатски долара, с което България ще стане 30-тата държава в света, в която ще летят изтребителите F-16. Предвидено е първият самолет да бъде готов през месец декември 2022 г. и да бъде доставен веднага, за да може на него да се обучава техническият състав на ВВС. Компанията Lockheed Martin предвижда самолетите да имат експлоатационен живот 12 000 летателна часа, но за това е нужна и добра поддръжка. Ето защо технически състав от българските ВВС ще замине за обучение в САЩ.

Във връзка с индустриалното сътрудничество от компанията заявиха, че у нас могат да бъдат произвеждани безпилотни летателни апарати (дронове), но все още не е решено какъв тип да бъдат те. След като придобие първите осем самолета пък страната ни може да закупи други осем, които се очаква да бъдат на по-ниска цена, защото вече България ще има голяма част от необходимото оборудване.

От своя страна заместник-ръководителят на дипломатическата мисия на САЩ в София Джъстин Фридман заяви, че сделката за новите изтребители ще задълбочи партньорството между страната ни и Съединените щати.

„България ще намали зависимостта си от руски военни съоръжения“, подчерта той и увери, че покупката на F-16 ще гарантира най-добрите самолети за българските пилоти. "Бяха положени много усилия да се погрижим пакетът да отговаря на българските нужди. Пакетът, който предлагаме според мен, отговаря на нуждите на България. Мисля, че най-важното нещо, което трябва да се запомни за този процес, в който България взе решението да закупи F-16, Блок 70, е, че процесът е абсолютно прозрачен и от гледна точка на българското правителство, и от гледна точка на САЩ”, добави още той. 

Ключови думи:

F-16 блок 70, изтребители

Още по темата