Медия без
политическа реклама

Граждани искат три оставки заради съсипването на р. Вит

Така ли се строят магистрали - с речна баластра, възмущават се от сдружение "Балканка"

23 Ноем. 2019
бТВ

Граждани излизат днес на протест  заради вандалското разораване на район в близост до река Вит.  Днес от 11 ч. хората ще се съберат на моста в местността Боаза. "Риболовци, местни жители и загрижени граждани се събират, за да изразят възмущението си от начина, по който се посяга към природните богатства на България" посочват от Сдружението "Балканка". Става дума за разораване на речното корито в нарушение на редица евродирективи и български закони. Според местните хора строителите на магистрала "Хемус" използват речната баластра за новия участък.  

Засегнатият район край Вит попада в две зони от екологичната мрежа Натура 2000 -  ЗЗ Български извор по директивата за хабитатите и ЗЗ Васильовска планина по директивата за птиците. Въпреки това не е проведена задължителната процедура по Закона за биологичното разнообразие.

След избухването на скандала преди дни премиерът Бойко Борисов се скара на строителите на АМ "Хемус" да не пипат коритото на река Вит. Според строителните работници, те разчистват реката, което е полезно. Според експерти там се работи без план и дейностите са незаконни. Граждани твърдят, че междувременно цялата строителна техника се е преместила от коритото на реката в посока новото трасе за магистрала "Хемус"  и така проверката на контролните органи - Басейновата дирекция (БДДР) и РИОСВ – Плевен, не е открила  нарушения. 

Ето защо протестът е с искане за оставките на тримата пряко отговорни - на областния управител на Ловеч Ваня Събчева, директора на БДДР Петър Димитров и на министъра на околната среда и водите Нено Димов.

Гражданите питат: Защо ни правите на глупаци? Ако това деяние е разрешено от областния управител на Ловеч, защо не са спазени процедурите? Така ли се строят магистрали, с речна баластра? Според  "Балканка" строителството на магистрала е недопустимо да се извършва с речна баластра, тъй като тя съдържа в себе си изключително разнородна структура, обли камъни с най-различни размери, глина и пясъци, като по този начин не може да се изгради консолидиран насип и това застрашава качеството на строежа и е предпоставка за кратък експлоатационен живот.

Вчера следобед екоминистерството все пак обяви, че ще има глоба за строителя, но не съобщи какъв е размерът на санкцията. 

Изтночник: Actualno.com

Още по темата