Медия без
политическа реклама

Отказът за нова болница в Казичене подпали болнична война

Две големи вериги спорят има ли нужда София от още едно лечебно заведение

23 Юли 2022
Архитектурно бюро Хелвеция

Отказът на здравния министър в оставка проф. Асена Сербезова да разреши нова голяма болница в София подпали болнична война. В нея са замесени две големи вериги лечебни заведения - едната около "Чайкафарма", Търговска лига" и „ДаллБогг: Живот и Здраве“, а другата - около "Булфарма" на Михаил Тиков. Отхвърленият проект е за лечебно заведение с над 550 нови легла от веригата "Сърце и мозък" с инвеститор "Чайкафарма висококачествените лекарства". Този отказ е безпрецедентен за последните години. (Още за него можете да прочетете тук.)

Часове преди да стане известно решението на министъра, "Сърце и мозък" подадоха сигнал срещу министъра в прокуратурата  "поради съмнения за корупция, злоупотреба със служебно положение, търговия с влияние и конфликт на интереси". В сигнала имаше остри нападки срещу министъра, както и срещу няколко големи болници. Те, според "Сърце и мозък", са получили по бърза писта леглата, за които година чака "Сърце и мозък", защото били близки с властта. На свой ред засегнатите предупредиха, че ще търсят правата си в съда.

 

СИГНАЛЪТ НА "СЪРЦЕ И МОЗЪК"

В „12 без 5“ министърът в оставка Сербезова трескаво издаде цели пет заповеди за нови дейности на УМБАЛ „Софиямед“, УМБАЛ "Пълмед“, МБАЛ "Бургасмед“, МБАЛ "Света София“ и  МБАЛ „Света Анна“ за същите медицински дейности, за които „Сърце и мозък“ чака повече от година, пишат от веригата на "Чайкафарма" и "Търговска лига". "Това не може да не породи основателни съмнения за корупция, търговия с влияние и конфликт на интереси на министър Сербезова, като в този процес винаги има най-малко две страни", изтъкват от "Сърце и мозък".

В сигнала са изброени и начините, по които според "Сърце и мозък" тези болници са свързани с властта. Веригата твърди, че "собственикът на "Софиямед", "Пълмед" и "Бургасмед" Михаил Тиков контролира БЛС посредством неговия председател Иван Маджаров, който е бивш директор на "Пълмед". "Св. Анна" е свързана с бившия здравен министър Петър Москов, а собствениците на "Св. София" Мазнейкови са близки на сегашния министър Сербезова, твърдят от "Сърце и мозък".


 

РЕАКЦИЯТА НА ДРУГИТЕ БОЛНИЦИ

Веригата болници на Михаил Тиков, намесени в сигнала на "Сърце и мозък", както и "Св. София", излязоха с остра реакция на обвиненията. "За нас будят недоумение безпочвените твърдения, арогантното и неколегиално поведение на ръководството на болница „Сърце и мозък“, които умишлено намесват имената на уважавани от българските пациенти и медицинска общност у нас лечебни заведения в един частен техен проблем", пишат те. Според тях, "не може да се слага знак за равенство между откриване на дейност и увеличение на компетентност на съществуващи звена във вече съществуващи болници и разкриване на напълно ново лечебно заведение с близо 500 легла".

Обвиненията, че д-р Михаил Тиков упражнява контрол над Българския лекарски съюз са нелепи и абсолютно безпочвени, още повече, че колегите от „Сърце и мозък” имат съгласие от Лекарския съюз за разкриването на болницата им в Казичене, посочват от другите болници. Те предупреждават, че при повторни непремерени изказвания, ще търсят правата си в съда.

За намека, че в корупцията винаги има най-малко две страни, атакуваните връщат топката: "Припомняме, че именно „Сърце и мозък” откриха болница с над 300 легла в Бургас, град, пренаситен с болници, при положение, че никой през последните години не е разкрил нова болница, което от своя страна поражда същите въпроси, поставени в по-горе цитирания текст".

 

ОТГОВОРЪТ НА МИНИСТЪРА

Изнесената в медиите информация, че по ускорена процедура на определени лечебни заведения са издавани заповеди за нови дейности от страна на министър Сербезова, не отговаря на истината, посочват от МЗ и прилагат справка за издадените от здравния министър разрешения за нови медицински дейности:

1. На МБАЛ „Света Анна“, гр. София е разрешено преструктуриране по 4 съществуващи в лечебното заведение медицински специалности в 4 структури.

2. На УМБАЛ „Софиямед“ са разрешени по 3 нови за лечебното заведение медицински специалности в 3 структури.

3. На УМБАЛ „Софиямед“ са разрешени по 2 медицински специалности, които не са нови за лечебното заведение, в 2 съществуващи структури, на които се повишава нивото на компетентност.

4. На УМБАЛ „Пълмед“, гр. Пловдив са разрешени по 7 медицински специалности, от които 3 нови за лечебното заведение специалности в 3 нови структури с легла, една нова структура без легла, а на 3 структури с легла по съществуващи в лечебното заведение медицински специалности се повишава нивото на компетентност.

5. На МБАЛ „Бургасмед“, гр. Бургас са разрешени по 5 нови за лечебното заведение медицински специалности в 3 нови структури и 2 нови дейности към съществуващи отделения.

6. На МБАЛ „Света София“, гр. София са разрешени по 2 нови за лечебното заведение медицински специалности и 13 съществуващи в лечебното заведение медицински специалности в 4 нови структури, и 11 с преструктуриране, от които 8 структури повишават ниво на компетентност.

Всички тези заповеди са издадени на база постъпили в периода от месец декември 2021 г. до месец април 2022 г. заявления и паралел с процедурата за МБАЛ „Сърце и мозък“ не може да бъде направен, смятат от МЗ.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?