Вукадинова получи “втори живот“ на олимпиадата и отново победи Шифрин

Българската скиорка премина трасето два пъти след гаф на организаторите, докато американката пак отпадна безславно

09 Февр. 2022Обновена
БОК
Ева Вукадинова говори пред микрофона на БНТ след драматичното си участие в I манш от олимпийския слалом в Пекин `22.

По изключително драматичен и в крайна сметка благополучен начин се разви първата част от алпийския слалом за единствената българска скиорка при жените на олимпийските игри в Пекин `22 - Ева Вукадинова. Дебютантката на най-големия спортен форум стартира много силно в I манш, но в края на трасето по пистата "Ледена река" в Янцин пропусна врата и не успя да финишира.

Телевизионните повторения обаче показаха, че причина за отпадането на 20-годишната софиянка не е просто нейна грешка, а присъствието на работник от обслужващия екип на пистата, който поправяше едно от колчетата.

Заради допуснатия гаф организаторите позволиха на Вукадинова да стартира втори път и този път българката стигна успешно до финала, макар и с видимо по-бавно темпо от първия си опит. Все пак тя регистрира време от 1:00,17 мин., което ѝ отреди 49-о място във временното класиране и право на участие във II манш.

"Във второто спускане по слаломното трасе не бях така свежа, тъй като трябваше от финала отново да се кача на старта. Имаше напрежение и бях разконцентрирана от инцидента. Но се събрах и го направих. Ще опитам да дам максимума във втория манш. Днес се състезавам с шина на ръката, защото се налага обездвижване на дланта. Но се спускам, защото зная, че ние българите можем", сподели Ева пред БНТ.

Българската дебютантка на олимпийски игри Ева Вукадинова зае 36-о място в крайното класиране на гигантския слалом от програмата на алпийските ски в Пекин `22.

Тя получи травма в дланта още по време на първия манш от гигантския слалом в понеделник, но стисна зъби и въпреки болката се спусна успешно и във втория и зае 36-о място в първото си олимпийско състезание. Направената ѝ рентгенова снимка установи пукната костица в областта на десния палец.

"Това наложи обездвижване и подготвихме малка шина, която ще бъде фиксирана върху ръкавицата ѝ. Дланта на Ева е с лек оток, третирахме я и с малко медикаменти, което ще ѝ позволи да се състезава. Самата спортистка е с много висок дух и твърдо решена да не пропусне олимпийския слалом", разказа още снощи ръководителят на медицинския екип към българската делегация в Пекин д-р Стефан Стругаров.

Благодарение на получения "втори живот" в слалома, Ева Вукадинова на практика отново победи легендата Микаела Шифрин. Както и в гигантския слалом онзи ден, великата американска скиорка пропусна врата още в самото начало на трасето и отпадна безславно от второ поредно състезание, в което е бивша олимпийска шампионка - от Сочи `14.

Defending Olympic champion Mikaela Shiffrin crashes out of the giant slalom on her first run on the dry snow on the Ice River course and is been disqualified...

Разочарованието е още по-силно за трикратната носителка на Световната купа, тъй като трасето за I манш от слалома беше подредено лично от нейния треньор Майк Дей. Отговорник за подредбата на колчетата във II манш пък бе наставникът на носителката на малкия Кристален глобус в най-техничната дисциплина Петра Влъхова - Мауро Пини.

Това се оказа знаменателно за словачката, която бе осма след първото спускане с резултат 52,89 сек. С феноменално каране във второто 26-годишната Влъхова комбинира общо време от 1:44,98 мин. и триумфира с първия в историята на родината си златен олимпийски медал в алпийските ски. Второ и трето място на почетната стълбичка заеха Катарина Линсбергер (Ав, +0,08 сек.) и Венди Холденер (Швейц, +0,12 сек.).

Petra Vlhova won her and Slovakia’s first-ever Alpine Olympic gold with victory in the slalom on Wednesday.Subscribe to the #HomeOfTheOlympics in Europe to s...

Нито една състезателка от тройката в I манш не се добра до призово класиране в края - изненадващият временен лидер Лена Дюр (Гер) остана четвърта (+0,19 сек.), втората Мишел Гизин (Швейц) се нареди шеста (+0,60 сек.), а третата - олимпийската шампионка в гигантския слалом Сара Хектор (Шв), отпадна от надпреварата.

За съжаление Ева Вукадинова също не успя да финишира във II манш, след като в средата на трасето пропусна врата. На старт рано тази сутрин застанаха общо 88 алпийки, като 30 от тях не стигнаха до финала на I манш (и за разлика от българката, нямаха шанс за "поправителен"). Във втората част от състезанието борбата напуснаха още осем скиорки и така във финалното класиране на слалома останаха точно 50 слаломистки.