Стилияна Николова спечели още три златни медала в Баку

Новата ни звезда в гимнастиката триумфира на обръч, бухалки и лента, а Ева Брезалиева спечели два сребърни и бронзов медал

23 Апр. 2023Обновена
Фейсбук/БФХГ
Стилияна Николова изпълнява "златното" си съчетание на обръч по време на финалите на отделните уреди в турнира за Световната купа в Баку.

Стилияна Николова продължава да се утвърждава като най-добрата ни индивидуална състезателка по художествена гимнастика в момента. След отличното си представяне вчера в турнира за Световната купа в Баку (Азерб), когато тя спечели първо място в многобоя, днес 17-годишната състезателка извоюва златни медали на обръч, бухалки и лента.

Тя изигра отлично съчетанието си на обръч и получи оценка 34.650 т, като остави след себе си световната шампионка от София 2022 София Рафаели (Ит) - 34.400 т. Бронза заслужи втората българска представителка - Ева Брезалиева (34.550 т), която затвърди доброто впечатление от вчера, когато стана трета и в многобоя.

На бухалки Николова получи най-висока оценка от всички - 34.150, но Брезалиева остана пета заради неточност (31.650).

На топка обаче Стилияна допусна груба грешка (изпуснат уред извън очертанията) и остана последна с 28.700 т. За сметка на това Брезалиева изигра съчетанието си много силно и с оценка от 32.950 т. взе сребърния медал. Златото е за Дария Варфоломеев (Гер) с 33.150 т.

В последния индивидуален финал обаче Николова изигра отлично съчетанието си с лента и спечели трети златен медал на уредите, след като получи оценка от 31.300. Ева Брезалиева отново е втора - с 31.100, а на трето място остана Тахмина Икромова (Узб) с 30.950.

Ансабълът ни (Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова) отново не взе медал и след шестото място в многобоя остана 5-и във финала с 5 обръча с оценка 32.350. Първото място е за ансамбъла на Израел с 34.950, среброто е за Китай (34.650), а бронзът - за ансамбъла на Украйна (33.350).

В съчетанието с три ленти и две топки българките получиха 31.550, нашата делегация обжалва тази оценка, но протестът бе отхвърлен. Така ансамбълът завърши четвърти след тези на Израел (33.100), Китай (32.450) и Азербайджан (32.300).