След 12 г. Африка отново има 1/4-финалист на световното първенство

Мароко изхвърли суперфаворита Испания с дузпи, последвали рекордно нулево равенство

06 Дек. 2022
Мароканските футболисти са се втурнали в дива радост от централния кръг на ст. "Едюкейшън Сити" към вратата, в която Ашраф Хакими току-що е отбелязал решаващата дузпа срещу Испания.

Националният отбор на Мароко сътвори една от най-големите изненади в историята на световните първенства по футбол и със сигурност най-голямата от началото на Мондиал `22 в Катар. Африканският отбор, който преди това сензационно спечели надпреварата в група F в компанията на Хърватия и Белгия, елиминира на 1/8-финалите бившия световен шампион Испания и за първи път се класира в Топ 8 на най-значимия футболен форум.

Двубоят на ст. "Едюкейшън Сити" в Ал Райян завърши 0:0 както след редовните 90 минути, така и след двете продължения. Головата немощ на европейския претендент за втора титла след 2010 г. кулминира при изпълнението на дузпи след 120 минути - испанците не успяха да реализират нито един изстрел от 11 метра и в крайна сметка отстъпиха с 0:3.

Пропуски от бялата точка последователно направиха Пабло Сарабия, уцелил дясната греда, и Карлос Солер и капитанът Серхио Бускетс, чиито шутове бяха отразени от мароканския вратар Ясин Буну. Същевременно испанският страж Унай Симон успя да хване само удара на третия изпълнител Бадр Бенун, докато Абделхамид Себири, Хаким Зиеш и Ашраф Хакими забиха по един пирон в ковчега на "ла фурия роха".

С този мач беше изравнен рекордът за най-много нулеви равенства на финалите на световно първенство - седем. Досега в турнира без голове приключиха шест срещи от груповата фаза: Дания - Тунис, Мексико - Полша, Мароко - Хърватия, Уругвай - Южна Корея, Англия - САЩ и Хърватия - Белгия. В историята има още четири шампионата с толкова много ялови мачове: през 1982, 2006, 2010 и 2014 г.

Мароко пък се превърна в едва четвъртия представител на Черния континент, който стига до 1/4-финал на мондиала. Преди северноафриканската нация това бяха постигали Камерун (1990), Сенегал (2002) и Гана (2010). Никой отбор от Африка не е продължавал по-напред на световното.

Следващият съперник на мароканците в схемата на елиминациите през 2022 г. ще бъде определен в последния двубой от 1/8-финалите между Португалия и Швейцария. Двата тима излизат на ст. "Лусаил" в едноименния град тази вечер от 21:00 ч. българско време.