Медия без
политическа реклама

МОК реши да наказва спортистите за политически протести

Забраната ще важи и за демонстрации срещу допингирани състезатели в Токио 2020

10 Яну. 2020
ЕПА/БГНЕС
Австралиецът Мак Хортън (вляво) отказа да се качи на подиума на световното първенство по плувни спортове заради допинг нарушенията на шампиона Сун Ян (в средата). При подобно действие в Токио, той ще бъде наказан.

Международният олимпийски комитет ще наказва спортисти за всякакъв вид протести по време на олимпийските игри в Токио през 2020 г. Комисията на спортистите прие промяна в Правило 50 от олимпийската харта, която забранява "всякакъв вид демонстрации или политическа, религиозна и расистка пропаганда", като важи за всички олимпийски съоръжения, олимпийското село, състезанията и церемониите по награждаването. Указанията включват и обяснения за протестите, като се забраняват "показването на политически съобщения, включително знаци и гривни", "жестове с политическа насоченост като знаци с ръце или коленичене" и "отказ да се следва протокола на церемониите".

Всеки спортист, който наруши правилото, може да бъде наказан от три инстанции - МОК, международната федерация на своя спорт и националния олимпийски комитет на страната си, като случаите ще бъдат разглеждани индивидуално. От МОК уточняват, че спортистите имат право да си изразяват мнението в социалните мрежи и на пресконференции и интервюта.

С промяната на правилото МОК спира не само политическите демонстрации от спортисти, но и протестите срещу допинг. Причината за решението са редица демонстрации от спортисти в последните месеци. На световното първенство по плувни спортове през 2019 г. двама медалисти отказаха да се качат на подиума в знак на протест срещу Сун Ян (Кит), който има допинг нарушения в миналото. Китаецът спечели златни медали на 200 и 400 м св. стил, като и двете церемонии по награждаването бяха белязани от скандали. Сребърният медалист на 400 м Мак Хортън (Авл) отказа да се качи на подиума заради Ян, а след това бронзовият медалист на 200 м Дънкан Скот (Вбр) направи същото. Според "Дейли Телеграф" решението на МОК е за да спре евентуални протести срещу руски спортисти на игрите в Токио. Русия получи 4-годишна забрана да участва в международни състезания, но спортисти от страната ще могат да се състезават като неутрални в Токио.

Президентът на МОК Томас Бах се съсредоточи върху политическия аспект на забраната. "Мисията на олимпийските игри е да обединяват, а не да разделят. Олимпиадата е единственото събитие в света, което събира целия свят заедно в мирно състезание. Призовавам политици и спортисти да уважават мисията на олимпийските игри и за да я изпълним, ние трябва да сме политически неутрални. Иначе ще се окажем в ситуация на разделение и бойкот. Призовавам всички да не използват олимпийските игри за сцена на политически цели", заяви Бах. Той посочи, че бойкотите на олимпийските игри през 1980 и 1984 г. не са дали никакъв резултат. 

"Тези бойкоти през 80-те в Москва, а след това и в Лос Анджелис, които доведоха игрите на ръба на смъртта, нямаха никакъв ефект. Спортът беше изкупителна жертва, защото другите политически разделения не бяха засегнати. Бойкотът в Москва не промени нищо в Афганистан, а контра-бойкотът в Лос Анджелис през 1984 г. не промени нищо политически в САЩ или във външната политика на САЩ", допълни Бах. 

През август американският олимпийски комитет порица двама спортисти от страната за протести на подиума по време на Панамериканските игри в Лима (Перу). Фехтувачът Рейс Имбоден застана на коляно по време на химна на САЩ, а след това обясни, че това е било протест срещу "расизма, липсата на контрол върху оръжията, грубото отношение към имигрантите и президента Доналд Тръмп". След него чукохвъргачката Гуен Бери пък вдигна юмрук по време на церемонията. И двамата бяха поставени в изпитателен срок от 12 месеца, който обхваща и олимпийските игри в Токио. 

През октомври 2019 джудистите на Иран бяха изключени от международни състезания за неопределен период, докато страната не даде гаранции, че ще им позволи да срещат състезатели от Израел. Забраната дойде, след като иранската федерация искаше от свой състезател да се оттегли от световното, за да избегне среща с опонент от Израел.

Още по темата