Медия без
политическа реклама

Дагестанец донесе титла №3 за България в Париж

Магомед Рамазанов стана първият ни борец в свободния стил със злато след Валентин Йорданов преди 28 години

Новият олимпийски шампион в кат. 86 кг на свободната борба Магомед Рамазанов развява българския трибагреник на тепиха в зала "Марсово поле".
ЕПА/БГНЕС
Новият олимпийски шампион в кат. 86 кг на свободната борба Магомед Рамазанов развява българския трибагреник на тепиха в зала "Марсово поле".

България има втори олимпийски шампион в борбата и общо трети на игрите в Париж. Титла №3 спечели дагестанецът с наш паспорт Магомед Рамазанов в кат. 86 кг на свободния стил.

31-годишният Магомед се справи безапелационно със 7:1 т. на финала с една от легендите в тази категория - иранеца Хасан Яздани Чарати - олимпийски шампион от Рио`16 и втори в Токио 2020, трикратен световен шампион и притежател на още 4 медала от първенства на планетата. 

Българският представител получи и леко предимство още в началото, след като Яздани получи травма в дясното рамо. Заради нея иранецът спира на няколко пъти схватката и получаваше кратка медицинска помощ от дежурния лекар. В края вече Яздани опита да реши нещата с влизане в краката на Рамазанов, но бе контриран и Магомед до края трупаше само актив. А в последните 15 секунди иранецът буквално спря в средата на тепиха и поздрави победителя.

"Много благодаря. Безкрайно съм щастлив - бяха първите думи на шампиона пред българските журналисти, с които той разговаря на руски. - Съперникът ми имаше проблеми, така че тази победа не може да ме радва кой знае колко като игра. Доколкото разбрах, той се контузи в началото и имаше проблеми през цялото време. Но така или иначе той е легенда, истинска легенда. Гледал съм му схватките и се мотивирах допълнително. Никой не иска да се пада да играе с него, но аз още преди години си казах, че ако се изправя срещу него, пръв ще го атакувам. Така и направих и съм доволен, че се получи. Благодаря на Господ, че ми даде сила и търпение, воля и спокойствие да се събера и да взема този златен медал. Толкова съм щастлив. Не знам, дори не мога да повярвам още. Това значи всичко за мен. Този медал го искаше моят баща. Толкова съм щастлив, че му го осигурих."

Роденият в селцето Октябрское, Хасавюртски район, борец стана общо 18-ият олимпийски шампион на България в борбата, която е най-успешният ни спорт с общо вече 73 отличия (17-32-23). Той е и първият ни представител в свободната борба със злато, откакто преди 28 години, на игрите в Атланта`96, легендарният Валентин Йорданов триумфира в кат. 52 кг.

"Моят брат се бори за България вече две години. Той също носи медали за България - от световното първенство, от европейското - посочи още Магомед. - Надявам се, че в следващия цикъл и аз ще се изявя силно на тези сцени. Наши общи приятели и познати ме убедиха, че е най-добре и аз да дойда да се състезавам за тази, а не за някоя друга страна. Но всичко дължа на моя личен треньор Вадим Алексеевич Бияз, без когото нямаше да има нищо от това. Той самият е българин от Молдова, но работи в Москва. Ако не беше той, преди 6-7 години, когато бях на 24, щях да зарежа борбата и вероятно никога нямаше да сте чували за мен. Благодаря му от сърце, той направи всичко. Като се започне с финансовия план и стигнем го психология, тренировки. Той ми помагаше за всичко. Дори когато бях резерва в московската школа. В град Астрахан, в село Октяборское, Дагестан, Махачкала, Хасавюрт... Къде ли не съм тренирал, в Германия също. На всички съм благодарен. Дори на тези, които са допринесли с нещо минимално. Защото знанието се трупа по малко, по малко, по малко. Дори някой да ти е казал само една дума, това също може да е от полза. На всички съм благодарен. Дори на тези, които са били против мен, защото те също са способни да ме мотивират. Защото са таили злост към мен, а аз съм им доказал, че са мишки."

А българската борба има шанс и за още поне едно отличие, защото Биляна Дудова остана в битката за бронзов медал в кат. 62 кг при жените. 

В дебютната си схватка на олимпийски игри 27-годишната състезателка от Враца надделя с 8:3 точки над шведката Сара Йохана Линдборг. Българката, която е бивша световна и четирикратна европейска шампионка, поведе с 3:0 след първата част, но във втората скандинавката намали до 2:3. При оставащи 15 секунди до края Линдборг опита атака, но Дудова се защити и направи контра с хватка за 4 точки.

За място на полуфиналите Биляна се изправи срещу бронзовата медалистка от игрите в Токио 2020 Ирина Коляденко (Украйна). Българката поведе с 1:0 точки, но във втората част позволи два пъти да бъде приклещена в хватка и в крайна сметка загуби с 3:7.

"Чувствах се добре, смятах, че това е моят ден, но допуснах много грешки в срещата с украинката и загубих. Направих огромна грешка да дам 4 точки, които много трудно се връщат. Сега ще се моля украинката да спечели, за да имам шанс да се боря още и да спечеля медал - коментира Дудова веднага след загубата. - Нямаше напрежение, просто грешките се наказват, а аз допуснах много. Всички състезателки тук са много мобилизирани и амбицирани и не трябва да се греши." 

Надеждите на Дудова се сбъднаха и Коляденко победи категорично на полуфинал с 9:2 т. сребърната медалистка от Токио 2020 и шампионка на планетата в последните 3 години Айсулу Тинибекова (Киргизстан).

Репешажите в кат. 62 кг са утре, като Биляна Дудова ще започне срещу монголката Орхон Пуревдорж, която е световна шампионка от 2017 г. При победа ще се изправи във финала за бронза срещу Тинибекова.

Другата ни представителка в борцовия олимпийски турнир при дамите е Юляна Янева. Утре тя излиза на тепиха в зала "Марсово поле" при 76-килограмовите, като първата ѝ съперничка е кубинката Милами Марин Потрийе.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?