Медия без
политическа реклама

Българският член на Борда на световния бокс подаде оставка

Емилия Груева обвини руския президент на IBA Умар Кремльов в непрозрачно управление и съмнителни практики

10 Май 2022
БФБокс

Един от българите с най-висока позиция в световния спорт - Емилия Груева, подаде оставка като член на Борда на международната боксова асоциация (IBA). Тя разпространи писмо до всички национални боксови федерации и до колегите си от Борда, с което разкрива проблеми с управлението на организацията и изразява дълбоки притеснения за олимпийското бъдеще на бокса.

Както е известно, МОК извади от основните спортове в олимпийската програма за игрите в Лос Анджелис 2032 г. бокса, вдигането на тежести и модерния петобой. И пред трите спорта условието за евентуално връщане е да направят дълбоки реформи в своето управление и да има прозрачност във финансирането им. 

Според Груева, която бе избрана за член на Борда на IBA през ноември 2018 г. (тогава асоциацията все още бе AIBA) в Москва, в организацията има "неподходящи лидерски действия". 

"Вече нямам доверие в начина, по който се ръководи IBA и все повече се срамувам да съм член на Борда, защото смятам, че този Борд е най-недемократичният и непрозрачен в историята. Той е прекалено потаен, манипулативен и контролиран от външни страни, включително адвокати, но не и от неговите членове“, пише Груева в писмото.

Тя подчертава, че среща, проведена на 4 март, е станала повратна точка за нейното решение и твърди, че има много примери за лошо управление.  

Българката твърди, че членовете на Борда са получили дневния ред и документите едва ден преди заседаниито, и че всички въпроси са били представени от адвокати и външни контрагенти, вместо от президента на IBA - руснака Умар Кремльов или неговия генерален секретар Ищван Ковач.

„Ясно е, че правният екип в IBA има мощ и властва над Борда“, добавя Груева.

Други нейни обвинения са, че членовете на Борда нямат достъп и не могат да преглеждат финансовите документи на IBA, каквото е едно от изискванията на МОК за евентуално връщане на бокса в олимпийската програма. Според нея членовете на Борда имат „чувство на страх и отношение на подчинение към президента на IBA“.

Груева твърди, че е поискала целия Изпълнителен комитет да подаде оставка и да поеме отговорността за наказанието на IBA (тогава все още AIBA) от страна на МОК.

"Но тогава нищо не стана - пише тя. - Може би вече е твърде късно да изпратим каквото и да е послание до колегите от националните федерации. Когато на 3 май най-сетни получих финансовите отчети на IBA, предвид начина, по който IBA управлява нашия спорт, реших, че е дошъл моментът да се разгранича от настоящото ръководство. Пред нас има твърде много нерешени и съмнителни въпроси. За мен обаче основният дневен ред трябва да са олимпийските игри. Съществуването на IBA и на бокса в рамките на олимпийското движение е заложено на карта и изглежда, че настоящото ръководство на IBA и настоящият Борд не осъзнават, че не е необходимо назначаването на експерти по управлението и/или почтеността за разрешаване на проблемите. Примерът трябва да дойде отгоре и досега нито един от проблемите на IBA не бе разгледал правилно. Накрая, не мога да приема някои коментари, които президентът на IBA направи няколко пъти, че дори и без олимпийските игри, ние все още можем да се съсредоточим върху организирането, управлението и развитието на нашите световни събития професионално. Както всички знаем, участието в олимпийските игри е най-голямата мечта на боксьорите. Затова бих искал да подчертая важността на съществуващия риск, защото нашите боксьори може да бъдат изправени пред сериозната възможност да загубят всичките си олимпийски мечти, което трябва да предотвратим.“

В писмото-оставка Груева предупреждава също така, че все още има несигурност относно обещанието от Кремлев да изчисти дълговете на IBA, за това как се управляват сметките на IBA, както и по условията на споразумението за спонсорство с Газпром.

Оставката на българката идва по-малко от седмица преди президентските избори на IBA на извънредния конгрес в петък (13 май). На тях Кремльов ще спори с президента на нидерландската боксова федерация Борис ван дер Ворст.

Тава не е първата критика на Емилия Груева към ръководството на аматьорската боксова асоциация. През юни 2019 г. тя написа открито писмо до тогавашния временен президент Мохамед Мустасан, в което го призова да спре да игнорира критичните гласове в организацията и поиска да се проведе извънреден конгрес преди сесията на МОК. В отговор срещу нея от страна на AIBA започна разследване, както преди това срещу Кремльов (тогава все още само член на Борда) и украинеца Володимир Продивус, които също искаха извънреден конгрес.

Емилия Груева, шеф на комисията по женски бокс и член на Изпълкома на Международната федерация за аматьорски бокс (AIBA), написа остро писмо до временния президент на организацията Мохамед Мустасан.
Дисциплинарната комисия на Международната асоциация за аматьорски бокс (AIBA) е започнала разследване срещу Емилия Груева, шеф на комисията по женски бокс и член на Изпълкома на AIBA, съобщи InsideTheGames. biz.

А големите проблеми на бокса с МОК дойдоха през есента на 2021 г., когато бе публикуван 149-страничният доклад на екипа, воден от канадския юрист проф. Ричард Макларън. Той разкри, че в AIBA е господствала "култура на манипулации на мачове". Имало е дори шестцифрен подкуп, а част от схемата е била и българско техническо лице - Стела Стоянова. Докладът подчертава съучастието в схемите на тогавашните президент (У Чин-Куо) и изп. директор (Карим Бузиди) на AIBA.

В доклада се доказа манипулиране на поне 11 мача от боксовия турнир на олимпийските игри в Рио`16, има и доказан подкуп от $250 000, а Стела Стоянова - тогава член на комисията, разпределяща реферите за олимпийските двубои, е описана като човек, който е правил манипулиране при назначенията, за да се изпълнят "поръчки":

Независимо разследване на скандалния боксов турнир на олимпийските игри в Рио `16 разкри над 10 манипулирани двубоя като част от голяма схема за уреждане на резултати. страничният доклад на екипа, воден от канадския юрист проф.

 

Още по темата