Медия без
политическа реклама

Атанас Скатов загина след неуспешен опит за нощно изкачване на К2

Тялото на българския алпинист бе открито с хеликоптер часове след падане при опит да смени осигурителните въжета

05 Февр. 2021Обновена
Инстаграм
Началото на нощното изкачване на К2

Българският алпинист Атанас Скатов е загинал след падане при слизането си от Лагер 3 към Базовия лагер след неуспешна нощна атака на втория по височина връх К2 (8611 м). Тялото на българина е открито от хеликоптер, който в момента го транспортира от Базовия лагер към Скарду.

Информацията е на пакистанската фирма за височинни експедиции Alpine Adventure Guides, която обслужва експедицията. Според нея хеликоптерът за издирване е на пакистанската армия (планинската верига Каракорум се намира в Пакистан). В него към Скарду лети и годеницата на алпиниста, която го придружаваше в тази експедиция и през цялото време беше в базовия лагер от самото им пристигане на 29 декември 2020 г.

Именно Alpine Adventure Guides съобщи първоначално за изчезването на 42-годишния българин. В съобщението бе обяснено, че причина за падането на Скатов е скъсано въже.

 

Впоследствие това бе опровергано - въжетата са здрави, Скатов се е изпуснал от въжето, при опит да закачи карабинера си за друго осигурително въже. Първоначално в търсенето се е включил екип шерпи, но то е прекратено заради лошото време и затова е акцията е бил включен и хеликоптер.

“Въжето не се е късало. По него са преминали и други катерачи, даже и в момента го правят. Същото въже е. Те трябва да откачат и разкачат предпазителите. Може би е паднал, докато е правил това. Сигурно е бил много уморен”, каза през "Нова ТВ" Танешар Гурагай, мениджър на компанията Seven Summit Treks, главен организатор на международната експедиция.

"Около 10:30 ч. в петък Атанас падна близо до японския лагер 3. Той се катереше със своя шерпа и измина няколко метра напред, за да може шерпата да го вижда добре. Докато сменяше системата си за безопасност от едното въже на другото, изглежда е възникнал проблем и Атанас е паднал. Отбелязваме, че въжетата бяха нови и не са били повредени или скъсани.Тялото му беше намерено от армейски хеликоптер на около 5500 м височина към 15:00 ч. местно време. Атанас беше много високо ценен член на експедицията. Дълбоки съболезнования за семейството и приятелите му! Днес загубихме страхотен приятел от планината", написа пък в "Туитър" Дава Шерпа от експедицията.

Инцидентът е станал на 7400 метра. При падането GPS тракерът на Скатов е отхвърчал на 8 метра вляво, а тялото на алпиниста е открито 2 км по-надолу. 

#K2winter2021 #k2winterexpedition2021
Atanas Georgiev Skatov fell down from Camp#3  while coming back to Base Camp due to rope broken, His body is still missing & 1 sherpa team is onway to search . pic.twitter.com/jABUt2ltaE

— Alpine Adventure Guides (@Alpine_Pakistan) February 5, 2021

От МВнР вече обявиха, че Ситуационният център на министерството е в контакт с посолствата ни в Пакистан и Китай, както и с почетния ни консул в Пакистан Фесайл Салим Рахман. В посолството ни в Пекин е създаден и вече действа кризисен център по случая.

GPS-тракерът, който българинът носи към екипировката си, показваше последните му движения и къде се намира в момента. По-късно тракерът престана да излъчва сигнал, заради вероятно измръзване на апарата. Докато бе включен обаче бе видна рязкa прoмянa в дeнивeлaциятa зa крaткo врeмe, което може да се обясни с рязко и дълго падане.

Още снощи се появиха съобщения за проблеми с осигурителните въжета по маршрута, които бяха прокарани от екипите шерпи. Те стават изключително крехки и се късат от много ниските температури, достигащи до -55 градуса  в района. И участниците в спасителната акция споделиха, че условията за издирването са много трудни заради ураганния вятър и ектремния студ.

Притеснителната новина за изчезването на Атанас Скатов по трасето дойде след вестта, че алпинистите, които тръгнаха късно снощи за зимно изкачване на един от най-опасните осемхилядници в света, са се върнали в Лагер 3 на 7350 м. В момента на 7900 м около теснината "Гърло на бутилка" са само Джей Пи Мор и Джон Снори, заедно с шерпите Мухамад Али Садрапа и Саид Али Садрапа. Техните тракери обаче не предават, защото са замръзнали от ниската температура.

"Всички останали членове на групата са в Лагер 3 и скоро ще започнат слизане. Някои от тях опитаха изкачване на върха, но се върнаха от около 8000 м. Всичко е ОК", написаха отначало на профила си в "Инстаграм" пък организаторите на интернационалната експедиция за зимно изкачване на К2.

Опитът за изкачване на К2 от група от близо 20 души - алпинисти и шерпи, започна форсмажорно преди два дни, защото прогнозите бяха за "прозорец" от по-благоприятно време, с по-слаб вятър.

На интернет страницата на Скатов се бе появило съобщение, че той няма да минава през Лагер 1, а направо ще се изкачи до Лагер 2, тъй като при предната ротация за аклиматизиране си е качил багажа дотам.

"За половин денонощие Наско и неговия партньор (водачът шерпа) достигнаха директно от базовия лагер до Лагер 2 (6600 метра), където в момента било доста студено и ветровито. По план утре трябва да се качат в Лагер 3. Поради краткия прозорец и постоянно променящата се прогноза за времето в случай, че няма много силен вятър атаката на върха ще започне късно вечерта на 04 февруари или рано сутринта на 05 февруари, като Лагер 4 ще бъде пропуснат - пишеше в съобщението. - Условията са много трудни. Възстановяването на базов лагер е още по - трудно. Много от участниците вече се чувстват изморени и смятат, че са загубили аклиматизацията си поради дългото чакане и се притесняват от лошите възможни последствия. Няколко човека вече се отказаха от атаката и се върнаха на базов лагер, а други са на път. Има информация и за наранен от постоянния каменопад между Лагер 1 и Лагер 2. Почти поливната изкараха стомашната инфекция, някои с диария и треска, а други с повръщане. Дали от хигиената, храната или водата не е ясно, но това създаде доста затруднения, включително и на Наксо, който продължава да има стомашни проблеми и в момента, но с упоритост, воля и вяра продължава напред и нагоре."

Вчера от екипа на Атанас Скатов съобщиха, че той е достигнал благополучно до Лагер 3 към 18:30 ч. местно време.

"Надяваме се прозорецът, който е доста кратък да се запази. По прогноза утре към 10:00 ч. се очаква вятъра да се усили, поради което атаката на върха ще започне тази вечер вероятно около 23:00 ч. (20:00 ч. българско време). За съжаление разбрахме, че има проблем с палатките в Лагер 3, които са недостатъчни като брой, но за сега всичко е наред", е последното съобщение от екипа на Скатов.

На 16 януари 10-членен екип, съставен само от непалски алпинисти и планински водачи, направи първото в историята на алпинизма зимно изкачване на един от най-страховитите върхове в света - втория по височина К2. Около седмица по-късно зимните покорители на К2 си тръгнаха от базовия лагер, където останаха повече от 20 алпинисти от 15 държави, които чакаха подходящо време за опит за изкачване. 

членен екип, съставен само от непалски алпинисти и планински водачи, направи първото в историята на алпинизма зимно изкачване на един от най-страховитите върхове в света - втория по височина К2 (8611 м) в планинската верига Каракорум.

КОЙ Е АТАНАС СКАТОВ?

42-годишният сливналия Атанас Скатов бе доктор-агроном по растителна защита; веган, който искаше да докаже, че хората, неконсумиращи храни с животински произход, имат достатъчно сили и за екстремни натоварвания на организма; а от няколко години и признат алпинист с общо 11 изкачвания на 10 осемхилядника (на Еверест е стъпвал два пъти).

Преди 10 години той става любител планинар (започва през 2010 г. с маршрута Ком-Емине в Стара планина). След това се амбицира и започва (пак любителски) един по един да изкачва най-високите върхове на континентите. Така стига и до Покрива на света - Еверест (8848 м) през 2014 г., а през 2017-а стъпва и на първенеца на Северна Америка - Денали (6194 м) и завършва тази си мисия. 

За да се насочи веднага към следващата - изкачване на всички 14 осемхилядника.

По пътя към тази мечта на 4 октомври 2019 г. Скатов стъпи на Даулагири (8167 м), с което изравни един и постави друг рекорд за България. Това бе общо 10-и покорен от него осемхилядник, колкото има още само Боян Петров, който изчезна безследно при опита да атакува своя №11 - Шиша Пангма (8027), през май 2018 г. Но пък Скатов стана първият българин, изкачил 4 осемхилядника в рамките на година - по-рано през 2019 г. той вече бе на Канчендзьонга (8586 м), Гашербрум-1 (8068 м) и Гашербрум-2 (8035 м).

Във визитката си агрономът има също две изкачвания на Еверест (8848 м) - 2014 и 2017 г., и по едно на Манаслу (8163 м) - 2015 г., Анапурна (8091 м) - 2016 г., Макалу (8463 м) - 2016 г., Лхотце (8516 м) - 2017 г., и Чо Ойю (8188 м) - 2018 г.

До края на мисията "14х8000" пред него оставаха още четири - К2 (8611 м), Нанга Парбат (8125 м), Броуд пик (8047 м) и Шиша Пангма (8027). Затова след паузата от една година заради пандемията той реши да се хвърли в най-дълбоката вода - опит за зимно изкачване на К2...

 

 

 

Ключови думи:

алпинизъм, Атанас Скатов, К2