Медия без
политическа реклама

ЕК разреши на Петр Келнер да купи Би Ти Ви

Чехът получава българската медия в пакет с румънска, чешка, словашка и словенска телевизии

06 Окт. 2020Обновена
Снимка: kellnerfoundation.cz

Европейската комисия разреши на фонда на чешкия милиардер Петр Келнер (на снимката) - PPF, да придобие компанията - собственик на Би Ти Ви - Central European Media Enterprises ("CME"), съобщава комисията на сайта си. Сделката е според правилата на ЕС за сливанията, допълва ЕК. "Комисията е стигнала до заключение, че сделката няма да предизвика опасения за конкуренцията в Европейското икономическо пространство", се казва в съобщението. 

След като Генерална дирекция "Конкуренция" на Европейската комисия одобри без условия придобиването на Central European Media Enterprises (CME) от страна на PPF Group, самата медийна компания обяви официално, че сделката ще бъде приключена след една седмица - на 13 октомври.

Процесът по придобиване на СМЕ от страна на Келнер започна преди около 2 г., след като българската Комисия за защита на конкуренцията отказа сделка на PPF с Нова телевизия на стойност 185 милиона евро. След това най-богатият човек в Чехия се насочи към другата телевизионна група, в която, освен Би Ти Ви, влизат още управлявани от CME телевизии в Чехия, Румъния, Словакия и Словения. Обявената преди година цена на придобиването на СМЕ бе 2,1 милиарда долара. 

В съобщението на ЕК се казва, че по време на проверката за ефекта от покупко-продажбата комисията е получила обратна връзка от голям брой клиенти и конкуренти. "PPF и CME са активни както в придобиването на права за спортно излъчване в Чехия и Словакия, така и в продажбата на рекламно пространство в Чехия. Успоредно с това двете компании са активни на различни нива от телевизионната верига за създаване на стойност. CME е активна основно като доставчик на едро на телевизионни канали в редица държави-членки, докато PPF предлага аудио-визуални и телекомуникационни услуги на дребно в България, Чехия и Словакия. Въз основа на своето проучване на пазара Комисията установи, че сделката няма да повлияе на позицията на компаниите на тези пазари".

По отношение на България ЕК смята, че "CME ще спре да предоставя телевизионно рекламно пространство на конкурентите на PPF в България, Чехия и Словакия. Комисията установи, че слятото предприятие няма да бъде в състояние, нито ще има икономически стимул да спре да предоставя рекламно пространство на конкурентите на PPF. Комисията също така установи, че на пазара ще останат достатъчно алтернативни телевизионни канали със сравнима аудитория и съпоставим рекламен списък".

В съобщението се казва още, че "PPF вече няма да придобива рекламно пространство от конкурентите на CME в България, Чехия и Словакия. Комисията установи, че PPF ще продължи да купува рекламно пространство от трети страни и че телевизионният оператор при всички случаи ще има достатъчно други клиенти на телевизионно рекламно пространство".

Мотивите на европейските антимонополни органи се различават коренно от спорните аргументи на КЗК, с които комисията не позволи на Келнер да навлезе на българския медиен пазар преди около 2,5 г. и да купи Нова телевизия. За сметка на това след това през март 2019 г. КЗК се съгласи рекордно бързо Нова да стане собственост на компанията "Адванс Медия Груп", контролирана от братята Кирил и Георги Домусчиеви. През 2020 г. още по-бързо дойде одобрението към медийната собственост на Домусчиеви да се добави Канал 3 и още няколко радиа и телевизии, считани за изключително близки до депутата Делян Пеевски. 

Ключови думи:

Би Ти Ви, Петр Келнер, КЗК