Медия без
политическа реклама

Вучич очаква лоши новини, но не казва какви

Има няколко версии защо Сърбия се тревожи от заплаха за своите "жизненоважни интереси"

27 Март 2024Обновена
Александър Вучич
BGNES/EPA
Александър Вучич

Сърбия скоро ще бъде изправена пред сериозни предизвикателства, които застрашават нейните жизненоважни национални интереси, написа в социалната мрежа Инстаграм президентът Александър Вучич.

"На Сърбия ѝ предстоят тежки дни. Трудно ми е сега да кажа какви новини получихме през последните 48 часа ... Те пряко застрашават жизненоважните национални интереси както на Сърбия, така и на Република Сръбска (в състава на Босна и Херцеговина - бел. ред.). През следващите дни ще запозная сръбския народ с всички предизвикателства, които предстоят. Ще бъде трудно, по-трудно от всякога. Ще се борим, Сърбия ще победи", написа Вучич.

Мнозина възприеха изявлението в контекста на скорошна статия в The Wall Street Journal, в която се прокарва версията, че сръбският президент планира с Путин дестабилизация на Балканите. Това отбелязва Телеграм каналът "Страна", но опровергава тази версия със свои източници, които твърдят, че Вучич не е в състояние в сегашната ситуация да атакува. Напротив - Западът оказва силен натиск върху Сърбия в три посоки. 

Първо е искането Сърбия да признае независимо Косово. Това е и главното искане към страната, за да влезе в ЕС. Вучич и повечето сърби не са съгласни, но натискът не спира. Не е изключено с това да са свързани "лошите новини". Очаква се тия дни Косово да стане член на Съвета на Европа, Сърбия заплаши, че ще напусне. 
Второ е изискването Сърбия да се присъедини към санкциите срещу Русия. Вучич е против по политически и икономически причини. Сърбия ползва руски газ. 
Третото е свързано с желанието на Запада да отстрани Вучич от властта или най-малкото силно да я ограничи, като вкара приемливи за САЩ и ЕС политици. 
 
В тези сложни условия Вучич се опитва да маневрира. От една страна не изпълнява ключовите изисквания на ЕС, от друга не предприема радикални стъпки, като не вкарва например сръбски войски в Косово и не се отказва от членство на Сърбия в ЕС. Накратко - опитва се да мине между капките. Едно от направленията, в които настъпва, е засилване на сръбското влияние - най-вече на бизнеса, в Черна гора и Република Сръбска, която е част от Босна и Херцеговина. 
Западът се отнася негативно и към това. Особено в светлината на решението от миналата седмица ЕС да започне преговори за членство на БиХ. Наскоро в страната възникна конфликт между властите и Република Сръбска заради изменение на изборното законодателство. Редица сръбски медии заподозряха, че именно с това е свързан постът на Вучич в Инстаграм, но потвърждение липсва. 
Дали Вучич може да се радикализира - да вкара войски в сръбските анклави в Косово или да опита да присъедини Република Сръбска?  Към този момент е слабо вероятно, тъй като няма съюзник, на който да разчита. Сърбия не граничи с Русия. А Вучич се държи много внимателно. 
 Но при ескалиране на натиска върху него не бива да се изключва провокация, заключава "Страна". 
 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Александър Вучич

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?