Медия без
политическа реклама

Скопие започва да дава кратки срокове на България

Всякакви опити да бъде оказван натиск върху България са контрапродуктивни, смята българският президент Румен Радев

15 Дек. 2021Обновена
Буяр Османи
БГНЕС
Буяр Османи

Македонският министър на външните работи Буяр Османи призова за повече натиск върху България с цел РС Македония да започне преговори за членство в Европейския съюз, предаде БГНЕС.

"Трябва да продължим с напрежението и поставянето на кратки срокове. Ние сме напълно готови и имаме право да извършим натиск върху България и ЕС", каза Османи пред местната "ТВ 24". По повод казаното от българския премиер Кирил Петков, че през следващите 6 месеца трябва да има напредък в двустранните ни отношения, Османи изрази недоволството си от този "дълъг период".

"Шест месеца са прекалено дълъг период при сегашната ситуация, в която се намира регионът. Има много открити въпроси. За нас този период не е подходящ. Трябва да седнем с Петков и да разговаряме какво означава този период. Подобен подход трябваше да има много отдавна. Първото междуправителствено заседание с нищо не се различава от останалите. Нямаше нужда целият регион да бъде превръщан в заложник", каза още той. Според него "единственият проблем е неодобрението на преговорната рамка от страна на България, която оспорвала някои моменти от нея".

Буяр Османи каза, че по време на среща на "Съвета на ЕС по Общи въпроси" вчера "не е бил повдиган въпросът за грешното тълкуване на историята, и за първи път България не е посочила нито една вина на РСМ".

 

Румен Радев: Не очаквам натиск за Северна Македония

Българският президент Румен Радев изрази оптимизъм за силата на българската позиция в спора със Скопие. "За втори път тази година темата за разширяването, специално за Северна Македония, отпада от дневния ред на Европейския съвет", посочи той днес пред журналисти. И убедено заяви: "Нашите партньори най-сетне разбраха къде е истинският проблем."

Радев подчерта, че напредъкъкт в преговорите със Скопие ще се определя от резултатите. "Всякакви опити да бъде оказван натиск върху България са контрапродуктивни. Те водят до забавяне на процеса и това трябва да се разбира от всички", изтъкна държавният глава.

Той прогнозира, че повече външен натиск по въпроса няма да има: "Какъвто натиск имаше, той вече е в историята."

 

На провелия се снощи в Брюксел Съвет „Общи въпроси“ България потвърди позицията си относно началото на преговорите за присъединяване на РС Македония към Европейския съюз, припомня БГНЕС.

Страната ни заяви, че не може да одобри проекта на преговорна рамка и определяне на краен срок за свикване на първа Междуправителствена конференция с Република Северна Македония, тъй като изискванията на националната Рамкова позиция, подкрепена с Декларация на Народното събрание, не са изпълнени. По настояване на България Съветът потвърди, че цялостното изпълнение на буквата и духа на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г. е част от присъединителния процес.

Постоянният представител на България към ЕС посланик Румен Александров, който ръководи българската делегация за участие в редовното заседание на Съвета „Общи въпроси“, изрази готовността на България да продължи прекия диалог със Скопие с оглед намиране на решение на възникналите през годините проблеми, свързани с неизпълнението на Договора и защитата правата на гражданите с българско самосъзнание. България потвърди, че подкрепя консенсуса за приемане на Преговорната рамка и свикване на първа Междуправителствена конференция с Албания въз основа на собствените й заслуги. Това означава, че е съгласна Албания да бъде отделена от РС Македония в преговорния процес, което силно тревожи Скопие. Иначе, страната ни остава ангажирана с европейската перспектива на шестте държави от Западните Балкани и Турция.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?