Медия без
политическа реклама

САЩ и Украйна подписаха сделка за полезните изкопаеми на Украйна

Създаден е Инвестиционен фонд за възстановяване на Украйна

01 Май 2025Обновена
Бесънт и Свириденко
U.S. Department of the Treasury
Бесънт и Свириденко

„Сключихме сделка. И предполагам, че те (Украйна) ще я спазят. Възложих този случай на Скот Бесент /министъра на финансите на САЩ/, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Министерството на финансите на САЩ съобщи за създаването на Инвестиционен фонд за възстановяване на Украйна. В съобщението се посочва, че Министерството на финансите на САЩ и Международната корпорация за финансиране на развитието ще си сътрудничат с правителството на Украйна в управлението на подписаната програма.

„Като признание за значителната финансова и материална подкрепа, която народът на Съединените щати оказа на отбраната на Украйна след пълномащабното нахлуване на Русия, това икономическо партньорство дава възможност на нашите две страни да работят заедно и да инвестират заедно, за да гарантират, че нашите общи активи, таланти и възможности могат да ускорят икономическото възстановяване на Украйна“, се казва в документа.

В съобщението, публикувано на уебсайта, се посочва и изявлението на министъра на финансите на САЩ Скот Бесент, според когото споразумението е „сигнал“ за Русия, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп е „ангажирана с мирния процес“.

Подробности от сделката разкрива засега само украинската страна. Според вицепремиера на Украйна Юлия Свириденко, която подписа споразумението, фондът ще бъде съвместна собственост, 50 на 50 между двете страни, никой няма да има контрол. Парите, които ще постъпват в него ще бъдат само от нови лицензи, от нови находища, а не от съществуващите. Т.е., във Фонда ще постъпват 50 процента от печалбите и дивидентите, които се полагат на украинската държава от новите разрешителни за добив на полезни изкопаеми в Украйна.

Споразумението не предвижда промени в процесите на приватизация или управление на държавните компании. Украински компании като „Укрнафта“ и „Енергоатом“ остават собственост на украинската държава.

САЩ ще помагат с търсенето на инвестиции, такива могат да идват и от ЕС. Фондът ще е освободен от данъци. Двете страни заедно ще решават в кои проекти да инвестират - само в Украйна. Те могат да бъдат миннодобивни, инфраструктурни, петролни и газови. Първите 10 г. печалбите ще остават за възстановяването на Украйна.

В публикация в Telegram министър-председателят на Украйна Денис Шмихал също пише, че двете страни ще имат равни права на глас във фонда и че Украйна ще запази пълен контрол върху своите недра, инфраструктура и природни ресурси. Той също така заяви, че печалбите от инвестиционния фонд ще бъдат реинвестирани в Украйна.

„Те /украинците/ получиха много по-добра сделка с минерали“ от първоначално предложената, каза Уилям Б. Тейлър, бивш посланик на САЩ в Киев. „Американците приеха много от предложенията на украинците“, добави той.

Американският президент Доналд Тръмп приветства в ефира на NewsNation споразумението, като заяви само, че то може да донесе на САЩ до 350 млрд долара. 

Подписването на първия вариант на споразумението между САЩ и Украйна се провали през февруари поради конфликт между президентите в Белия дом. Преговорите бяха възобновени, но според съобщения в медиите Вашингтон е затегнал условията. През април страните подписаха меморандум за намерения за сключване на споразумението. Тръмп заяви, че сделката ще позволи на САЩ да върнат „милиарди долари“, отпуснати на Киев от февруари 2022 г. насам.

Кийт Келог, специалният пратеник на американския президент, заяви в ефира на Fox: “САЩ представиха на Украйна 22 конкретни условия за прекратяване на войната, Киев се съгласи с тях”, каза той. Според Келог: “Украйна е готова да направи териториални отстъпки, за да сложи край на войната”. Той отбеляза, че Украйна е готова за фактическо признаване на териториалните загуби, но не и за юридическо.

„Те разбират, че когато бъде установено прекратяване на огъня, всяка от страните ще остане на позициите, които е заела. Точно за това са готови. Миналата седмица ме информираха, че вече са обсъдили това споразумение. Прекратяването на огъня по сегашните линии е това, което те са готови да направят“, отбеляза Келог.

Споразумението за украинските редкоземни елементи е пълноценно икономическо партньорство, което ще позволи на президента Доналд Тръмп да преговаря с Русия на още по-солидна основа. Това заяви министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт в интервю за "Фокс Бизнес Нетуърк", след като Вашингтон и Киев обявиха, че са сключили споразумение за украинските природни богатства, предадоха  Ройтерс и БТА.

Съгласно подписания документ САЩ ще получат преференциален достъп до нови проекти за добив на полезни изкопаеми в Украйна и ще инвестират във възстановяването на страната.

Споразумението ще покаже на "руското ръководство, че украинският народ и американският народ са тясно свързани, както са целите ни", каза Бесънт.

"САЩ няма да спечелят нищо, ако Украйна не просперира. Така че сега сме с напълно съгласувани позиции по отношение на икономиката. Това е силен сигнал за руското ръководство и дава възможност на президента Тръмп да преговаря с Русия на още по-солидна основа", обясни финансовият министър.

Бесънт уточни, че споразумението представлява цялостно икономическо партньорство. "Не става въпрос само за редкоземни ресурси, а за инфраструктура, за енергия. Така че тук има възможност и двете страни наистина да спечелят", добави той.

Тази вечер  президентът на Украйна Володимир Зеленски приветства сделката със САЩ за полезните изкопаеми и я нарече наистина равноправно и справедливо споразумение.

По думите му тя е първият резултат от срещата му във Ватикана с президента на САЩ Доналд Тръмп в кулоарите на траурната церемония по време на погребението на папа Франциск, предадоха Ройтерс и БТА.

Двамата разговаряха насаме около 15 минути и след това коментираха, че срещата е преминала положително и може да се окаже историческа, по думите на украинския президент. 

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна.

КАКВИ ПОЛЕЗНИ ИЗКОПАЕМИ ИМА В УКРАЙНА

Според Киев на украинска територия се намират 5% от световните запаси на критично важни суровини, съобщава Би Би Си. 

Има около 19 милиона тона доказани запаси от графит, което прави Украйна един от петте световни доставчици на минерала. Графитът се използва за производство на батерии за електромобили. 

В Украйна се намират 7% от европейските запаси на титан, широко използван в самолетостроенете и изграждането на електроцентрали. Тук са и една трета от находищата на литий - ключов елемент в акумулаторите. 

Другите изкопаеми, налични в Украйна, са - берилий и уран, нужни за ядрено оръжие и реактори. Също така има големи находища на мед, олово, цинк, сребро, никел, кобалт и манган. 

В Украйна има и значителни находища на редкоземни метали. Това е група от 17 елементи, които се използват за производство на оръжие, вятърни турбини, електроника и други продукти. 

Някои находища се намират на територии, които в момента владее Русия. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата