Медия без
политическа реклама

Наши политици заговориха за отделяне на България от Румъния за Шенген

Започва подготовка на общественото мнение за голямо разочарование след две седмици на Съвета на ЕС

22 Ноем. 2022
Romania insider
Още десетина дни остават на нашите политици да убедят скептичните държави, че България е годна за Шенген

Две седмици преди Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи (8-9 декември) български политици започнаха да се тревожат публично, че България може да бъде отделена от Румъния, която да влезе заедно с Хърватия в Шенгенската зона. Председателят на Народното събрание Вежди Рашидов, който е в Страсбург за 70-годишнината на Европейския парламент, предложи спешна среща на председателите на парламентите на България, Румъния и Хърватия с колегите им от Нидерландия и Австрия, за да се преодолее съпротивата им срещу разширяването на зоната без вътрешни граници.

“България е честен и лоялен член на ЕС. Не е редно пред страната ни да се поставят допълнителни политически изисквания, каквито не са били поставяни пред други държави преди това”, каза Рашидов, цитиран от пресцентъра на Народното събрание и БТА. Затова България не заслужава повече да стои отстрани и е време да бъде приета в Шенген, заяви председателят на българския парламент. 

Вежди Рашидов направи предложението на двустранна среща с председателя на Събора на Република Хърватия Гордан Яндрокович. По време на разговора с хърватския си колега той подчерта, че България отдавна е изпълнила всички условия за членство в Шенгенското пространство и това е констатирано многократно от Европейската комисия и Европейския парламент. 

Той повдигна същия въпрос и пред председателката на Европейския парламент Роберта Мецола, с която се срещна вчера. България е изпълнила всичките си задължения и поставените пред нея изисквания за членство в Шенгенското пространство, настоя той пред нея, въпреки че Европарламентът подкрепя, а не пречи на България да се присъедини.

Крайно време е българското правителство да комуникира с медиите и гражданите, за да е ясно, че Европейският парламент няма никакво отношение по членството на България в Шенген, коментира пред журналисти в Страсбург евродепутатът Радан Кънев. „Европейският парламент се е произнесъл десетки пъти, че подкрепя България за Шенген. Това, което не може да се преодолее, е съпротивата на някои европейски правителства“, посочи Кънев. По думите му българското управление първо трябва да убеди европейските ни партньори, че „корупцията в България, която е факт, не пречи на способността ни да си пазим границата“. Според него основната причина за съпротивата на някои държави срещу приемането ни в Шенген, е фактът, че Европа се намира под засилен мигрантски натиск. Това увеличава вътрешното  напрежение в обществата.

На въпрос дали Румъния може да бъде приета без България в Шенген, Кънев каза, че това е риск, който не може да се изключи. Според него подобен сценарий за България би бил „стратегически кошмар“.  „Това е риск, който на всяка цена трябва да бъде предотвратен от България. Ние европейска политика почти не правим на правителствено ниво“, заяви още евродепутатът. 

Причините България и Румъния да не бъдат приети в Шенген са чисто икономически, каза пред журналисти също в Страсбург евродепутатът Ангел Джамбазки. 

По думите му поведението на редица заподноевропейски държави не е изненада. „Много е смешно и лицемерно, когато хора, държави или правителства, които не контролират собствената си територия, говорят за сигурност и за корупция. Говоря за Нидерландия и Швеция“, каза Джамбазки. Според него корупция има навсякъде. И той допусна възможността Румъния да бъде приета без България в Шенген. 

„Причините България и Румъния да не бъдат част от Шенген са чисто икономически. И това е интересът на техния транспортен бранш, за да може нашият да не им е конкурент. Целта на тези хора е една – бизнесът да се премести и да плаща данъци в Западна Европа“, обясни евродепутатът. „Съмнявам се, че в обозримо време ще бъдем приети в Шенген. Не е вярно, че само Нидерландия спира България. Нидерландия е формата, тъй като това няма да стане, без да има негласно споразумение с други държави“, добави Джамбазки. 

ДРАСТИЧНИ ОТВЕТНИ МЕРКИ

Големите индустриални компании, които са членове на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ,) заявиха в обръщение към изпълнителната и законодателната власт, че влизането на България в Шенген не следва да се отлага за пореден път. В отворено писмо, разпространено от пресцентъра на Конфедерацията, се казва, че бизнесът настоява за решителни действия "в оставащите дни и часове, за да бъдем приети в шенгенското пространство" и посочва, че всяко ново отлагане ще е пагубно и нанасящо огромни щети както върху индустрията и икономиката ни, така и върху обществения интерес на българите.

Сред мерките, препоръчвани от индустриалците, е използването на института на реципрочността, "който включва приемането дори и на драстични ответни мерки към тези, които поставят България години наред в дискриминационно положение", като по-специално се визират "страни членки на ЕС с доказан двойствено дискриминационен подход към страната ни". Нека да наложим нашата позиция, че опазването на външните граници на Европейския съюз е обща отговорност на страните членки, призоват още индустриалците.

На 16 ноември Европейската комисия призова Съвета на ЕС да вземе необходимите решения без допълнително забавяне, за да позволи на България, Румъния и Хърватия да участват пълноценно в Шенгенското пространство.

На 18 ноември австрийското министерство на вътрешните работи съобщи, че страната се противопоставя на премахването на проверките по границите на България, Хърватия и Румъния.

В Шенгенското пространство, което обединява 26 страни, до голяма степен няма гранични проверки и това позволява на хората да пътуват, работят и живеят в друга държава без визи или разрешителни.

България, Румъния, Хърватия, Ирландия и Кипър са единствените страни от ЕС, които не са част от Шенгенското пространство, което включва и държави, които са извън ЕС - Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн, припомни БТА.

Австрия попари амбициите и на трите държави, които очакват да влязат в Шенгенското пространство в началото на следващата година, но Хърватия се надява поне тя да се добере до зоната, докато Румъния и България изглеждат по-нежелани.
Австрийското министерство на вътрешните работи съобщи, че страната се противопоставя на премахването на проверките по границите на България, Хърватия и Румъния, които са членки на ЕС, предаде БТА, цитирайки ДПА.

 

България е повече от готова да се присъедини към Шенген, зарадва ни на 27 октомври говорителка на Европейската комисия. Същия ден Народното събрание задължи правителството и БНБ да ускорят въвеждането на еврото.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?