Медия без
политическа реклама

Кулеба: Който отказва ембарго върху руския петрол, помага на Русия

Унгария, Словакия и България искат отсрочка въху забраната

04 Май 2022Обновена
ЕПА/БГНЕС
Урсула фон дер Лайен

България ще поиска временно изключение от готвеното петролно ембарго срещу Русия. Това става ясно от интервю на вицепремиера и финансов министър Асен Василев пред седмичника "Капитал". Разговорът с него е проведен преди обявената днес идея на Европейската комисия страните от ЕС да спрат доставките на руски нефт от ноември, а на горива - от края на годината. Предложенията са ключови от шестия пакет санкции срещу Русия. Окончателно решение по тях все още няма, като за Унгария и Словакия се обсъжда изключение до края на 2023 г.

"Чисто технологично България може без руски петрол, но това би оскъпило значително горивата. Затова, ако Европейската комисия допуска изключения, ще се възползваме от правото си също да поискаме такова изключение", е цитиран да казва Василев. По-късно той анонсира в интервю за "24 часа", че "ЛУКойл Нефтохим" са го уверили, че вече работят с  50% руски петрол и 50% "Брент" и че няма проблем да минат само на "Брент". 

"Страните от Европейския съюз, които отказват да подкрепят налагането на ембарго върху вноса на руски петрол, ще бъдат съучастници на военни престъпления, каза днес украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба%, цитиран от Франс прес.

"Ако една страна в Европа продължава да се противопоставя на ембарго върху руския петрол, тогава ще има основателни причини да се каже, че тази страна е съучастник в престъпленията, извършени от Русия на украинска територия", заявява Кулеба на видеозапис, който публикува в Туитър.

"Ако една страна се противопоставя на ембарго върху руския петрол, това означава едно нещо: тази страна е на страната на руснаците и споделя отговорността за всичко, което е направено от руснаците в Украйна", добави дипломат номер едно.

 

ОЩЕ ЗА ШЕСТИЯ ПАКЕТ:

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен представи пред Европарламента предложението на комисията за шестия пакет евросанкции срещу Русия заради нахлуването й в Украйна. То трябва да бъде одобрено от 27-те членки. Основната санкция е отказът на ЕС да внася руски петрол. Има забрана да се ползват изделията и на няколко беларуски фирми. Освен това към изключването от системата SWIFT се прибавя и Сбербанк, най-голямата руска банка, плюс още 2 по-малки.  ЕС планира и да забрани излъчването на три големи информационни руски телевизии на територията си. "Те няма да имат право повече да разпространяват своето съдържание в ЕС, под каквато и да е форма, било по кабел, чрез сателит, в интернет или чрез приложения за смартфони. Определяме тези телевизионни канали като рупори, които усилват лъжите на Путин и агресивната пропаганда", каза председателката на ЕК.

"Нещо повече, Кремъл разчита на счетоводители, консултанти и специалисти по връзки с обществеността (spin doctors) от Европа. И това сега ще спре. Забраняваме предоставянето на такива услуги на руски компани", съобщи фон дер Лайен.

"B cлeдвaщитe шecт мeceцa Eвpoпeйcĸият cъюз "пoeтaпнo" щe cпpe дa внacя pycĸи пeтpoл",  oбяви  Уpcyлa фoн дep Лaйeн. Дъpжaвитe oт Eвpoпeйcĸия cъюз щe cпpaт дa внacят pycĸи пeтpoл и paфиниpaни пpoдyĸти.

„Πoeтaпнo щe пpeĸpaтим дocтaвĸитe нa cypoв пeтpoл oт Pycия в paмĸитe нa шecт мeceцa и paфиниpaни пpoдyĸти дo ĸpaя нa гoдинaтa“, ĸaзa Уpcyлa фoн дep Лaйeн, пpeдизвиĸвaйĸи aплoдиcмeнти нa дeпyтaтитe.

„Toвa щe бъдe пълнa зaбpaнa зa внoc нa цeлия pycĸи пeтpoл, мopcĸи и тpъбoпpoвoдeн, cypoв и paфиниpaн.“

"Hямa дa e лecнo. Hяĸoи дъpжaви члeнĸи ca cилнo зaвиcими oт pycĸия пeтpoл. Ho ниe пpocтo тpябвa дa paбoтим въpxy тoвa", ĸaзa фoн дep Лaйeн.

Унгария заяви, че не вижда гаранция за енергийната си сигурност в предложената от ЕС забрана за внос на руски петрол.

"Не виждаме никакъв план или гаранция за това как би могъл да се управлява какъвто и да било преход въз основа на настоящите предложения и какво би гарантирало енергийната сигурност на Унгария", заяви пресслужбата на унгарското правителство в изявление, изпратено до АФП.

Запитана дали това означава, че Унгария категорично отхвърля предложението на ЕС, пресслужбата не отговори.

В документа, видян от АФП, в предложението на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се иска Унгария и Словакия, които са изключително зависими от руския петрол, да получат повече време, за да изпълнят забраната.

Посланиците на 27-те страни от Европейския съюз ще се срещнат днес, за да оценят плана. 

Досега Унгария изключваше възможността да подкрепи забраната за внос, като министър-председателят Виктор Орбан, който през последните години поддържа близки отношения с руския президент Владимир Путин, се позова на зависимостта на централноевропейската страна от руския газ и петрол.

Министърът на външните работи Петер Сиярто повтори във вторник, че "в момента е физически невъзможно Унгария или унгарската икономика да функционират без руски петрол". Според правителствения говорител Золтан Ковач 65% от унгарския петрол и 85% от газовите доставки идват от Русия

ЕС ще наложи санкции и над руските военни, ръководили операциите в Буча и в Мариупол. "Това още един важен сигнал към участниците във войната - ние знаем кои сте и ще понесете отговорност за действията си", каза фон дер Лайен. Обсъждат се санкции и срещу руския патриарх Кирил. 

 

ИМОТИ

Според Блумбърг се предвижда и забрана на руснаци да продават или отдават под наем имоти на територията на съюза. Ако това се случи, имотният пазар в България ще бъде сериозно засегнат.

 

Още по темата