Медия без
политическа реклама

EК: Няма да се затварят цели държави при втора вълна на COVID-19

Масови арести след протести в Хага срещу ограниченията, въведени заради коронавируса

22 Юни 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

При евентуална втора вълна на коронавируса в ЕС няма да се затварят цели държави, заяви европейският комисар по вътрешния пазар Тиери Бретон, цитиран от информационните агенции. Той подчерта, че европейските страни са натрупали достатъчно опит в борбата със заразата и при случай на втора вълна битката ще се води в по-голяма степен на местно ниво.

„ С натрупания опит, вместо да затваряме цели държави, ще можем да осигуряваме регионите един по един, всяка зона една по една. По този начин въздействието върху икономиката ще бъде значително по-малко“, каза еврокомисарят Бретон. Той добави, че Европа все още не е излязла напълно от изолацията и че борбата срещу епидемията продължава, поради което всички трябва да бъдат внимателни.

Полицията в Нидерландия разпръсна с конна полиция и водни оръдия протестиращи, разочаровани от правителствените мерки срещу коронавирусната пандемия, като арестува десетки, след избухналите сблъсъци в Хага, предава БГНЕС.

Стотици хора се събраха в центъра на града, мнозина носеха плакати или държаха за ръце, за да демонстрират срещу мерките, включително правилото за социално дистанциране от 1,5 метра.

Действащият кмет на Хага - Йохан Ремкес, първоначално беше забранил протеста, но по-късно се съгласи на ограничена във времето демонстрация. От полицията заявиха, че протестът е бил мирен, докато група футболни фенове не се сблъскали с полицията на близката Централна гара, хвърляйки камъни и бутилки. Арестувани са били над 400 човека.

Нидерландия получи похвала за своя подход за интелигентно блокиране, който беше по-малко строг от този в някои други европейски страни, без пълна забрана за гражданите да напускат домовете си. Ресторанти, кина, кафенета, музеи и тераси отвориха на 1 юни, но с въведени правила за социално дистанциране и прием на максимум до 30 клиенти.

Нидерландия е потвърдила 49 593 случая на зараза с коронавируса и 6099 смъртни случая.

- В германския град Гьотинген се стигна до сериозни сблъсъци между поставени под карантина заради COVID-19 и полицията, съобщиха местните медии. Няколко полицаи са ранени, след като изолирани обитатели на жилищен комплекс в града се опитали да преминат метални ограждения. Те хвърляли по представителите на града камъни, бутилки и др., които следят да спазването на ограниченията. Полицията е използвала сълзотворен газ, за да разпръсне развилнелите се хора. Около 200 души са се разбунтували срещу принудителната изолация.

В жилищния комплекс има около 700 души под карантина, след като в края на миналата седмица над 120 от обитателите дадоха положителни проби за коронавирус. За поставените под карантина властите са организирали доставката на хранителни продукти, медикаменти и други стоки от първа необходимост. 

След протеста кметът на Гьотинген Ролф-Георг Кьолер обяви, че въвежда ново правило, според коетохората, които два пъти дадат отрицателен тест, ще могат да излизат от комплекса.

Над 1300 са вече заразените с коронавируса работници в кланицата край град Гютерсло в провинция Северен Рейн-Вестфалия. Предприятието, в което работят около 7000 души, много от тях българи и румънци, е затворено, а служителите са поставени под карантина. Местните власти вчера обявиха, че засега няма да въвеждат пълна карантина, но предупредиха, че ако броят на болните расте е възможно да предприемат и подобна мярка. 

Здравният министър Йенс Шпан призова властите в Северен Рейн-Вестфалия да предприемат съответните действия, за да не се позволи на заразата да плъзне из цялата страна. "Необходимо е незабавно да се прекъсне веригата на разпространяване на инфекцията", обяви той пред в. "Райнише пост". 

Общият брой на заразените с коронавируса в Германия от началото на пандемията надхвърля 190 000 души, а жертвите са около 9000, според данните на института "Роберт Кох". 

- Антирасистките протести под мотото "Животът на чернокожите има значение" спират в щата Южна Каролина заради ръст на заразените с коронавируса, участвали в демонстранциите, обяви във "Фейсбук" Лоранс Натаниел, който е един от организаторите. Според него в последните дни 24 активисти са се заразили. Той споделя също, че очаква резултатите от своя тест за COVID-19. 

Над 900 нови случая на коронавируса бяха регистрирани в Южна Каролина в рамките на последното денонощие. 

- Южна Корея е обхваната от втора вълна на коронавируса, обявиха здравните власти, цитирани от Би Би Си. За последното денонощие в страната са регистрирани 17 нови случая на заразата, които от различни клъстари в големи офиси или складове. Цифрата на новозаразените може да изглежда сравнително малко, на властите се опасяват, че борбата с тези малки огнища на заразата може да се окаже по-продължителна и да отнеме месеци. 

Над 12 000 са инфектираните с COVID-19 в Южна Корея от началото на пандемията, обхванала страната през януари, а жертвите са 280 души. Смята се, че активните случаи в момента надвишават 1200.

- Русия се похвали, че местна ваксина срещу коронавируса може да бъде ефективна в продължение на повече от две години. Това обяви директорът на Националния изследователски център по епидемиология и микробиология "Гамалея" Александър Гинцбург, цитиран от РИА "Новости". Ваксината е разработена съвместно с Министерството на отбраната на Русия.

"Ваксината ще се поставя два пъти, като един и същи ген ще бъде вкарван в организма с помощта на различни носители. Това ще даде възможност да се изгради защитен имунитет, при това за продължителен период от време", обясни Гинцбург, цитиран от РИА Новости. Според него подобен подход гарантира с голяма вероятност, че човек, на когото е поставена подобна ваксина ще бъде защитен от евентуално заразяване с коронавирус "най-малко за период от 2 години, а е възможно и за по-продължителен период".

Ученият твърди, че подобно продължително действие на препарата е доказано при съвместната работа с медицинските институции на руското военното министерство в Гвинея по време на разработването на ваксини срещу ебола. За масово ваксиниране на населението на Русия ще трябва да бъдат произведени до 70 милиона дози, като вече се предприемат мерки за въвеждане на мащабно производство на препарата.

Клиничните изпитания на разработената руска ваксина са започнали върху 18 пациенти на 18 юни и се очаква да приключат до края на юли.

Междувременно стана ясно, че руските власти обявиха, че са установени нови 7600 случая на заразата в последното денонощие, с което общият им брой в страната става над 594 хил. души - третата най-засегната страна в световен мащаб. 95 души са починали за последните 24 часа в страната и общият им брой вече надхвърля 8200 души. 

- Китай отчита намаляване на броя на новозаразените с коронавируса в столицата Пекин, предаде Би Би Си. В рамките на последното денонощие има само 9 нови случая, като за първи път в последните десетина дни броят им е едноцифрено число. Над 230 инфектирани бяха отчетени при последната вълна на COVID-19, обхванала столицата. Тя тръгна от най-големия пазар за хранителни стоки в Пекин, като принуди местните власти да наложат строги ограничения в много столични квартали в опит да спрат разпространението на заразата. 

- В Швейцария ще бъдат разрешени събирания на до 1000 души, а ресторантите могат да обслужват посетителите през цялата нощ, а не до полунощ, както беше до сега.

Следващият, четвърти поред етап на смекчаване на карантинните мерки, въведени заради коронавируса през февруари - март, започва от днес в Швейцария: отварят се нощни клубове и дискотеки, ресторантите могат да обслужват посетители през цялата нощ, а не до полунощ, както беше досега, социалното разстояние е намалено от два метра на метър и половина. Властите обясняват тези стъпки със значително намаляване на процента на разпространение, но все още някои от ограниченията остават.

Така организаторите на масови събития обаче ще трябва да се уверят, че не повече от 300 души се свързват помежду си, тоест мястото на срещите ще трябва да бъде разделено на сектори, като се избягват повече контакти. От днес баровете отново могат да работят, допускайки правостоящи клиенти. Ресторанти, дискотеки, нощни клубове могат да обслужват клиентите през цялата нощ. Според местни медии, представителите на развлекателната индустрия са посрещнали решението на правителството със задоволство, но все още са имали въпроси относно ограничаването на контактите между посетителите.

"Като се има предвид малкият брой нови инфекции, разстоянието за безопасност ще бъде намалено от два на един и половина метра", информираха от правителството. „Ако контактът продължава повече от 15 минути, се препоръчва да се носят маски. Това се отнася за пътниците в обществения транспорт. Когато провеждате масови събития, носенето на маски е задължително. Ако при организирането на масови мероприятия спазването на тези мерки не е възможно, тогава трябва да се състави списък на всички присъстващи, в случай че някой се зарази, и тогава ще бъде възможен медицински преглед на контактните хора и поставянето им под карантина”.

Правителството отмени препоръката си за хора над 65 години и с лошо здраве да стоят у дома.

В Швейцария има 31 292 регистрирани случая на коронавирус, 1680 души са починали. Страната има нисък процент на заболеваемост с леко ежедневно увеличение. През уикенда са открити 35 нови инфекции. Заболяването значително намалява от началото на април.

- Нов ръст на заразените с коронавирус в Северна Македония. Броят на положителните случаи с COVID-19 в страната достигна 5106 души, от които 238 са починали. Вчера бяха регистрирани нови 101 случая на заразяване. От Института за обществено здраве съобщиха за 22 оздравели пациенти, от които 11 са от Скопие, 10 от Тетово и 1 от Велес. Активните случаи в страната са 2942.

Най-голям е броят на заразените в столицата Скопие – 2 498 души. Премиерът Оливер Спасовски призова отново гражданите към високо съзнание и спазване на мерките за лична защита.

Днес изтича срокът на удълженото извънредно положение в Северна Македония, съобщи БГНЕС. Президентът Стево Пендаровски миналата седмица го удължи с 8 дни, за да бъде извършена необходимата подготовка по организацията на предсрочните парламентарни избори, които ще се проведат на 15 юли. Предизборната кампания стартира на 24 юни.

- Туристите ще могат да посещават Дубай от 7 юли. В съобщение на медийният център на емирството се съдържа списък на протоколите, на които трябва да се подчинят пристигащите.

Туристите трябва да представят отрицателен тест за новия коронавирус от преди най-малко 96 часа и да се подложат на тест на летището на Дубай, като лицата, показали положителен тест, ще трябва да спазват 14-дневна карантина.

Посетителите също така трябва да имат международна медицинска застраховка, да качат на телефона си мобилно приложение, с което да комуникират информация, отнасяща се до тях, и да попълнят декларация за здравословно състояние.  

Бразилските власти заявиха, че са регистрирали повече от 50 000 смъртни случая от епидемията от коронавирус, както и около един милион инфекции. Това прави страната втората най-засегната държава в света, която все още се бори за установяване на контрол над епидемията. Министерството на здравеопазването отчете 641 нови смъртни случаи през последните 24 часа, което повиши броя на жертвите до 50 617 души, а регистрираните заразени бразилци са 1 085 038.

Броят на новите регистрирани случаи на коронавирусна инфекциа в света, потвърдени от Световната здравна организация (СЗО), за изтеклото денонощие надхвърля рекордните 183 000, с което броят им е надхвърлил 8,7 млн. от началото на пандемията. Освен това, според данните на СЗО, публикувани днес, хората, загубили живота си от вируса се е увеличил с повече от 4000. В глобален мащаб вече са регистрирани 8 708 008 инфектирани и 461 715 жертви на заразата. Броят на заразените хора за деня е нараснал с 183 020, броят на смъртните случаи се е увеличил с 4743. Статистиката на СЗО отчита само официално потвърдените данни за случаи на зараза и смъртност, предоставени от държавите. Ден по-рано бяха установени 138 980 нови инфекции и 6271 смъртни случая на ден.

Районът на Северна и Южна Америка е на първо място по брой на заразените хора - 4 279 854. През деня този показател се е увеличил със 116 041. Броят на смъртните случаи е нараснал с 3241 и е достигнал 219 144. В Европа има 2 527 618 заразени и 193 086 мъртви. За 24 часа броят на заразените там се е увеличил със 17 922, броят на смъртните се е увеличил с 442.

Трета позиция по брой на заразените хора в света е заета от региона на Източното Средиземноморие. Там броят на заразените достигна 897 403; регистрирани са 20 075 смъртни случая. В рамките на денонощие броят на заразените се е увеличил с 18 975, а 515 души са починалите.

Повечето от всички заразени са регистрирани в САЩ - 2 208 829 души. Следва Бразилия (1 032 913), Русия (584 680), Индия (410 461), Обединеното кралство (303 114), Перу (247 925), Испания (245 938), Италия (238 275), Чили (236 748) и Иран (202 584).

Според данните на американския университет "Джонс Хопкинс" броят на заразените с коронавируса по света е над 8 929 394 млн. души в глобален мащаб, а жертвите са 467 676.

 

Още по темата