Мнимата прозрачност около намеренията за продажба на държавни имоти с отпаднала необходимост всъщност създава само информационен хаос, без никаква яснота какво ще се продава. Докато МРРБ обяснява, че публикуваният списък с хиляди държавни имоти с отпаднала необходимост е само индикативен, някои областни управи вече продават имоти от него.
Това показа проверка на публикуваните документи около изпълнението на правителствената програма за упражняване на правата върху имотите, държавна собственост.
Както “Сега” писа, МРРБ публикува на сайта си индикативен списък с над 5000 имота с отпаднала необходимост, след като блогърът Боян Юруков изиска информацията по реда на Закона за достъп до обществена информация и създаде интерактивна карта на всички терени. Оказа се, че в списъка фигурират много нелепи имоти, които е ясно, че няма как да бъдат продавани, както и защитени местности. Наложи се МРРБ да уточнява, че за всеки от имотите в списъка се извършва детайлна проверка и едва след изясняване на фактологията ще се решава дали да се продава.
Оказа се, че за някои имоти областните управители са обявили продажби през системата за публични търгове на Агенцията за публичните предприятия и контрол. В платформата на агенцията към момента текат четири публични търга за продажби на имоти от списъка на МРРБ. Търговете не са за големи терени, но пък някои от тях са обявени още преди публикуването на индикативния списък, който уж тепърва ще се проверява.
Вече е приключил търг за имот в Кресна с площ от 2949 кв. м., като няма данни за резултатите. Имотът е на 200-300 метра от Е-79, в близост до една от бензиностанции, с напълно изградена инфраструктура. Началната тръжна цена за имота бе 40 486 лв. Още са валидни процедурите за два имота на областната администрация в Шумен - за имот 800 кв. м. в с. Тодор Икономово и за имот 3323 кв. м. в Драгоево. В агенцията тече търг за още един индикативен имот - 183 кв. м. заедно с жилищна сграда в Габрово.
Няма никаква информация за по-интересния списък - на имоти, пратени с подробни информационни карти и готовност за проджаба в агенцията за публичните предприятия. Областните управители подават в МРРБ два вида списъци - имоти за задоволяване на публични функции и имоти с отпаднала необходимост. МРРБ публикува втория списък. Предложенията за приватизация обаче се правят не пред МРРБ, а пред агенцията за публични предприятия. Срокът за това бе 30 юни, като от министерствата и областните управители са изисквани за конкретните имоти много подробни информационни карти и 20 вида документи. Няма никаква яснота към момента какво точно е предложено за продажба и спазен ли е крайният срок. През МРРБ ще минават само предложенията за продажби на имоти над 500 000 лв. на областните управи, за които е необходимо и решение на МС.
Не е ясно и как при вече течащи продажби ще се изпълни обещанието на правителството постъпленията от тези сделки да влизат в нарочен, създаден със закон фонд, а парите да се харчат за изграждане на публична инфраструктура.
ОБЕКТИ
В индикативния списък на МРРБ като имоти с отпаднала необходимост попаднаха много куриозни обекти, които после изпаднаха безславно от него като пустеещите останки от римския амфитеатър на Сердика и бившият Паметник на българо-съветската дружба във Варна. От “Зелено движение” сигнализираха за включени защитени обекти, които няма как да се продават, като езерото на Карандила и Сините камъни, плажове, морски носове, паркове и зелени площи в столицата, територии в природните паркове "Беласица", "Витоша", "Персина" и "Странджа".
Наред с тези абсурди списъкът включва и интересни имоти, които показват потенциала за големи сделки по места. Много от най-големите обекти в списъка са бивши военни имоти. Те обаче ще чакат продажба, защото правителството в момента променя закона за държавната собственост и възнамерява да отнеме от МО правото ексклузивно да продава имоти. Сред най-големите обекти е бившият военен полигон в димитровградското село Бодрово. Теренът е с площ 1 299 921 кв. м. Голямо бивше военно поделение е с отпаднала необходимост и в с. Звездец, Бургаско, с площ от 435 363 кв.
В списъка с индикативни имоти с отдална необходимост има немалки терени и в София. Тук също има бивше военно поделение - близо 55 декара в кв. "Обеля". Апетитен голям незастроен имот с отпаднала необходимост има и в кв. “Люлин” с площ 39 дка. От сателитни снимки обаче личи, че имотът е с зелен, с дървесна растителност. Най-интересният индикативен обект в списъка в София е в район "Банкя" - близо 380 дка терен на резиденция "Банкя". Много голям терен има и в кв. "Суходол" - близо 76 декара.