Медия без
политическа реклама

Хърватите нарочиха еврото за растящите цени

Но в целия ЕС най-висока е инфлацията в Унгария, която дори не помисля да се разделя с форинта

Първите дни от влизането на Хърватия в еврозоната се оказаха доста напрегнати. Медии и граждани твърдят, че с официалното въвеждане на еврото цените са пораснали спекулативно, а правителството побърза да обвини търговците, че злоупотребяват със закръгляването при превалутирането от куни в евро.  

Новинарският портал index.hr съобщи, че много потребители се гневят в интернет форумите от поскъпването в супермаркети, пазари, фризьорски салони, паркинги. Онлайн издания посочват, че кроасан, който преди е струвал шест куни (0.80 евро), сега се продава за 1.20 евро, килограм портокали на пазара е поскъпнал от 1.75 на 2 евро, а чаша еспресо от е скочила от 80 на 93 евроцента. Но дали тези промени се дължат на въвеждането на еврото? Цените си вървят нагоре и в други страни от ЕС - достатъчно е да сравним числата  по етикетите на храните в българските магазини и пазари днес и преди два месеца.

 

В първия работен ден на годината премиерът Андрей Пленкович свика съвещание за объждане на мерки за защита на потребителите от необосновано повишаване на цените. "Въвеждането на еврото не трябва да е причина за повишаване на цените на стоките и услугите", заяви той. А министърът на икономиката Давор Филипович събра по спешност представители на търговските вериги, за да ги накоха за "постоянното покачване на цените на храните и напитките и за преизчисляването от куни в евро". "Инфлацията е 13,5% и тя се дължи най-вече на увеличението на цените на храните и безалкохолните напитки. Казвам на всички, които искат да ползват смяната на валутата за сметка на гражданите, че няма да стане. Гледаме на търговските вериги като на наши партньори, не очаквахме това. Изпратихме им ясни послания, че трябва да се грижат за гражданите", каза Филипович. Той предупреди, че правителството обмисля всякакви мерки -  вкл. съставяне на черни списъци на некоректни търговци и замразяване на цени на широк спектър от продукти.

"Всеки трябва да понесе тежестта на кризата, не може в тази криза да гледаме как се увеличават печалбите за сметка на гражданите", поясни министърът. В същото време той призна, че голямото поскъпването на стоки и услуги не е започнало на 1 януари с въвеждането на еврото, а върви от месеци  - също както в много други страни в Европа, включително и такива като Унгария, която няма никакво намерение да се разделя с форинта си, а е рекордьор на ЕС по инфлация. 

Унгария пое водачеството и вече е страната с най-висока инфлация в Европейския съюз - цели 23. на годишна основа през ноември. Това стана ясно от официалните данни на Унгарския централен статистически офис, публикувани на 8 декември.

"Търговските вериги вдигат цените месец след месец. И сега, в тази ситуация с еврото, те вдигат цените и се опитват да измамят гражданите", коментира икономическият министър, признавайки, че инфлацията е проблем не от вчера. 

Търговската асоциация HUP реагира остро, като нарече шокиращи обвиненията на властта за спекула и настоя, ако има нарушители, които надуват цените, те да бъдат посочени с конкретни имена, вместо да се напрочва целия сектор.

Цените в Хърватия започнаха да се качват с увеличаваща се скорост още миналата пролет, и инфлацията бързо достигна двуцифрени проценти. Причините са ясни - поскъпващи енертоизточници, войната в Украйна, нарушени международни доставки. Властите в Загреб се подадоха на изкушението на наложат ценови тавани - например на бензина (още през есента на 2021 г.) и на някои храни, и въпреки това поскъпването продължи, като в есенните месеци достигна 12-13% на годишна база. Но има и по-тежки случаи в ЕС - за сравнение у нас потребителските цени нараснаха за година с 16-18 процента, а Унгария се мъчи да удържи инфлацията под 20%.

 

Под лупа

В първите дни на януари контролните органи са направили около 8000 проверки  и са установили 1738 нарушения. Нарушенията са основно два типа:  неясни и непълни етикети - например цената е дадена само в евро, а трябва да я има и в хърватски куни; липса или неправилно указване на курса евро/куна на етикетите и на касовите бележки. Регистрирани са и 51 случая на продажби на определени хранителни продукти над пределните цени, определени с решение на правителството.

Указването на цените на дребно паралелно в евро и в куни е задължително от 5 септември, а националната валута ще може да се използва за плащания до 14 януари. Обменният курс е доста неудобен за преизчисляване на цените -  едно евро е равно на 7.5345 куни (докато при нас превалутирането ще е доста лесно, защото едно евро грубо е 2 лева).
 

 

Как работи пазарът 

Юлиан Попов: 15 начина да пестите енергия през зиматаЮлиан Попов, журналист, писател и бивш министър на околната среда, коментира във Фейсбук случващото се в Хърватия в първите й дни като член на Еврозоната, припомняйки от какво се движат цените: 

"Отново вълна от страх и заплахи как еврото ще вдигне цените. Ето, хърватите приеха еврото и цените скочиха. Значи ще скочат и у нас. Значи еврото вдига цените. Значи еврото е лошо. Та, значи:

- Еврото не вдига цените. В ликвиден пазар (тоест като има стока) цените са под постоянен натиск от купувача. Търговецът постоянно се опитва да вдигне цената, купувачът - да я свали. В голяма степен това е психологическа игра. При всеки един трус в търговската среда - смяна на бранд, недостиг, нова година, нова опаковка, нов магазин, ремонт и какво ли не друго, дали резултат на външни обстоятелства или предизвикано от търговеца, търговецът се опитва да вдигне цената на стоката си.

- Търговецът по принцип вдига цената постоянно (инфлация). За да не си навлече гнева на купувача, той чака нещо да се случи и тогава вдига цената, която така или иначе ще се качи. Въвеждането на еврото е чудесна възможност за продавача да наклепа друг за нещо, което той така или иначе ще направи.

- Ако качването на цената е чисто спекулативно и недобросъвестно, купувачът се усеща, разгневява се, отива в другия магазин, после в трети, влиза в Амазон и коригира цената. Всичко това няма нищо общо с еврото. Освен това правителството и парламентът могат да вземат мерки, които да ограничат такива временни спекулации, макар от тях да няма особена нужда.

- В крайна сметка въвеждането на еврото е съпроводено с няколко инцидента, които бързо отшумяват и се заместват с всички предимства на еврото, включително и това, че еврото сваля цените, защото създава по-конкурентна и прозрачна среда и защото намалява транзакционните разходи в международната, а и в домашната търговия.

- За България има и две други причина този моментен трус да не се случи и той е свързан с валутния борд. Ние сме отдавна с единия крак в еврото и много операции по прехода ще бъдат опростени. Втората причина е чисто психологическа. Тъй като левът е вързан към еврото 2:1, и най-големият балък ще си даде сметка как точно се променя цената. Ако кафето е било 2 лева, той ще очаква то да стане 1 евро. Ако е 1 евро и 5 цента, той ще забележи, ще се развика и ще се свали цената.

Разбира се, България е пълна с платени и безплатни хибридни глави, с хора, подплашени от тях, както и със съвсем естествени страхове от промяна, комбинирани с лошо образование и често безобразни национални медии, които на принципа "да чуем и другата гледна точка" сеят нелепости и плашат хората. Но, както някои вече започват да се досещат, лъжата не е друга гледна точка", заключава авторът.

 

 

Ключови думи:

Хърватия, еврото, инфлация

Още по темата