Медия без
политическа реклама

Горанов: Не е моментът да си говорим за демокрация

Финансовият министър се обяви срещу контрола върху цените

22 Март 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Не е моментът да си говорим за демокрация. Това заяви пред БНР министърът на финансите Владислав Горанов. Той посочи, че въведените строги мерките са свързани с това “да създадем предпоставка за недобро разпространение на коронавируса, а не да създаваме ограничения”. Горанов уточни, че строгите мерки ще важат само в периода на въведеното извънредно положение.

Финансовият министър се обяви срещу гласуваното от парламента ограничение върху цените в закона за извънредното положение. "Изразявам резерви и учудване за приетото решение. Този текст не е полезен, ще искам да се преразгледа", заяви пред БНР Владислав Горанов.

Депутатите гласуваха в петък задължение към фирмите да предоставят на населението предлаганите от тях стоки и услуги на цени, равни на средноаритметичните цени, на които са предлагали същите продукти през последните три месеца преди настъпването на извънредното положение. Глобата за неспазването на това задължение ще е 5% от оборота на цялата компания за 2019 г.

Текстът бе предложен от БСП и отхвърлен при първите обсъждания, но прегласуван по идея на ГЕРБ.

"Може би депутатите са гласували това, за да се запази кворумът в Народното събрание", коментира Горанов. И заяви, че тази мярка е неработеща. "Тя ще доведе до дефекти, а не до ефекти - до недостиг на определени стоки", смята финансовият министър.

Работодателските огранизации също остро реагираха на въвеждането на фиксирани цени и поискаха президентът да наложи вето върху този текст. Държавният глава днес направи това.

”През новата седмица министърът на труда ще представи схемата, върху кои точно сектори ще се приложи субсидирането с 60% от държавата на заплатите на работещите,” съобщи още Горанов. Според него е логично първи да се възползват фирмите, които най-много бяха засегнати от ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса и бяха принудени да прекратят дейността си.

Още от 13 март със заповед на министъра на здравеопазването бе преустановена работата на ресторанти, увеселителни заведения, дискотеки, барове, заведения за бързо хранене и големи търговси центрове.

“Не приемаме мораториум на плащанията на банкови кредити”, каза още финансовият министър. Според него това е популистки ход, който ще влоши положението на търговските банки. "Ние можем само да ги подпомогнем с приетите вече мерки като осигуряването на 500 млн. лв. от бюджета, които през ББР ще помогнат банките да бъдат по-гъвкави по отношение на потребителите, които изпитват затруднение да си плащат кредитите. И преди кризата имаше стопански субекти, които изпитваха затруднение да си плащат заемите", каза Горанов.

Още по темата