Медия без
политическа реклама

Депутатите "изпитаха" премиера за цените на газа на закрито заседание

Опозицията пропиля над час парламентарно време в опит да си осигури трибуна за критики срещу кабинета

07 Юли 2022Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Народното събрание направи закрито заседание, за да получи информация от премиера Кирил Петков и министъра на енергетиката  Александър Николов за доставките, източниците и цените на природния газ. Преди да започне изслушването обаче, опозицията похарчи напълно безсмислено над един час време с едно и също настояване - заседанието да е открито. Защото народните представители и народът имат право да знаят, повтаряха един през друг изказващите се от ГЕРБ, ДПС и ИТН. Интересен факт е, че същите партии вчера провалиха парламентарната комисия, която трябваше да обсъди същата тема - техните представители просто не се явиха на заседанието. 

"В НС са внесени три документа, свързани с изслушването - два доклада от Министерството на енергетиката и един от Държавната агенция за национална сигурност. И трите документа се намират в Секретното деловодство, защото съдържат конфиденциална информация, съобщи председателят на Народното събрание Мирослав Иванов. И обясни, че по тази причина обсъждането трябва да бъде закрито, както повелява и парламентарният правилник, когато се обсъждат "чувствителни данни". Поразително е как и уж опитни юристи, и бивши енергийни министри като Теменужка Петкова и Делян Добрев от ГЕРБ упорито твърдяха, че в цените на синьото гориво нямало нищо тайно. Всъщност опозицията искаше премиерът да издаде числа, които са търговска тайна - защото доставните цени са предмет на двустранни договори, подписани между "Булгаргаз" и съответния доставчик.  Точно по тази причина никога не сме научавали и цените, по която "Булгаргаз" е купувал руския газ на "Газпром" - има търогвска тайна. Публична е само крайната цена за потребителите, която КЕВР периодично утвърждава. 

Но от ГЕРБ и ДПС продължаваха да настояват за публично обсъждане на цените, по които "Булгаргаз" купува  -  т.е. колко струват доставките от Азербайджан, американският втечнен газ и т.н. Венко Сабрутев от ПП ги иронизира с предложение да изчетат от трибуната секретните доклади, щом смятат, че няма нищо тайно.

Инатенетото на опозицията за открито заседание бе с прозрачни мотиви -  да си осигурят трибуна, за да клеймят правителството и лично Кирил Петков за скъпия природен газ. Ако бяха толкова загрижени, депутатите от новото мнозинство можеха да се сдобият с информация от първа ръка още вчера  -  на заседанието на комисията, която сами провалиха, щяха да отговарят на въпросите им директорите на "Булгаргаз" и на "Булгарттрансгаз". След несъстоялото се заседание шефът на първото предприятие - Людмил Йоцов, все пак отговори на въпроси, но на журналисти. Той съобщи, че газохранилището край Чирен вече е пълно 35% и че нагнетяването на газ продължава. Йоцов каза още, че "Булгаргаз" е в контакт  с "Газпром" за евентуално възстановяване на доставките след спирането през април. 

 

След изслушването 

След закритото заседание министърът на енергетиката потвърди думите на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Людмил Йоцов, че целта е преди зимата  Чиренското хранилище да се запълни максимално, тъй като няма как да се предвиди как ще се развият отношенията с "Газпром", който през април спря доставките за България и за Полша.

"Ако погледнете микса на цяла Европа, той зависи изключително много от "Газпром". Поведението на този доставчик показва ясно - целите са геополитически, отколкото търговски", коментира министър Николов пред журналисти. "Хората следва да са спокойни, тъй като в крайна сметка от инфраструктурно положение България стои доста добре, т.е. има достатъчно решения", увери той. "Производството на електроенергия в България не зависи от природен газ, това също е добра новина. Дори и да има затруднение с доставките, дава възможност за алтернативни горива. Разработваме конкретен план и го допълваме", категоричен беше министърът.  По-късно следобед и вицепремиерът Василев коментира пред бюджетната комисия в НС, че за радост България не е толкова зависима от природния газ като други страни от ЕС. Той също изтъкна, че заради поведението на Русия природният газ вече не е нормално търгуема стока, а се е превърнал в оръжие за оказване на натиск. 

В момента хранилището за природен газ в Чирен е пълно на 35% и се прави всичко възможно да се подсигури напълването му.  Това каза в сряда министърът на енергетиката в оставка Александър Николов пред журналисти след провалената енергийна комисия заради липса на кворум.

Цената на руския природен газ се е повишила със 700% от началото на 2021 г., съобщи преди дни авторитетната агенция "Блумбърг".  За което правителството на Кирил Петков очевидно не е виновно.

 

Връзката с Гърция 

Интерконекторът Гърция-България започва ежедневно захранване с природен газ в края на месец юли, съобщава БНР, цитирайки гръцкия министър на енергетиката Скрекас. Техническите проби вече са направени. Утре премиерите на двете страни ще направят официално откриване в Комотини на новата връзка. Атина и София имат споразумение за снабдяване на България с редовни количества на газ от Ревитуса. Този терминал вече покрива 80% от нуждите на България, съобщава още гръцкият министър. Чрез междусистемната връзка с България ще може да се снабдява с газ и Унгария.

Ключови думи:

природен газ

Още по темата