Категоричен съм, че няма да позволя Детската болница да бъде заложник на политически сметки, интриги и други действия. Прави се опит за открита манипулация, лъжа е, че строим златна болница за 1 млрд. вместо за 100 млн. лв. Това заяви здравният министър доц. д-р Силви Кирилов на брифинг по повод проекта за изграждане на Националната многопрофилна детска болница, цитиран от БТА.
Ден по-рано председателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев обяви, че случаите в здравеопазването са „предостатъчно“, за да се иска вот на недоверие за провал в политиката в тази сфера. Той показа документ, за който твърди, че е искане от страна на министъра на здравеопазването към министъра на финансите за включване в бюджета за новата детска болница на почти 1 млрд. лв. Според министъра на здравеопазването новата детска болница ще струва почти 1 млрд. лв. следващите три години. "Цената за строителството без оборудването е 4000 евро/кв. м", коментира вчера председателят на ПП.
Кирилов обяви днес, че има оценка на Европейската инвестиционна банка и международен консорциум, която посочва сумата от 382 млн.евро без ДДС, включваща всичко - и строителство, и оборудване.
Изграждането на Национална многопрофилна детска болница е национален приоритет, целта е създаване на лечебно заведение, отговарящо на всички световни стандарти в грижата за детско здраве, каза той. За мен като лекар е изключително жалко, че този ключов проект се превръща в инструмент на политически войни, обяви още министърът.
С позиция излезе и обществения съвет за изграждане на "Национална детска болница", в която се казва, че всяка политическа игра с болницата поставя под въпрос бъдещето ѝ. Темата за Детската болница е болезнена, загубила доверие и злоупотребата с темата за бюджета, необходим за създаването ѝ, най-малкото не носи ползи, пишат те и добавят:
"Ето и фактите, които знаем от участието си в Обществения съвет.
1. Не сме виждали показаното вчера пред медиите писмо.
2. Виждали сме обаче числата в него - поисканият бюджет от 400 милиона евро е базиран на изчисленията на мождународните консултанти, които планираха капацитета и функционалната програма на бъдещата болница. Той включва всичко – от оборудването до детайли в строителството като специалните инсталации и настилки, но е базиран на средноевропейски цени и не взема предвид, че част от клиниките в новата болница вероятно ще дойдат от старите си локации частично оборудвани. В този смисъл е неточен, но засега липсват по-точни изчисления.
3. Цената от 4000 евро на квадрат е за сложните и високо оборудвани помещения като хирургия, интензивно отделение и неонатология. Тази цена е изведена от реалните разходи за създаването на най-новите европейски детски болници.
4. 100 млн. лева беше бюджетът, определен от МС преди 6 години за довършването на рушащото се скеле в двора на Александровска болница. То беше с повече от два пъти по-малка планирана разгъната застроена площ, а в предвидените пари не влизаха разходите за оборудване и обзавеждане.
5. Цялата предварителна работа по определянето на параметрите на болницата дотук е финансирана от Европейската инвестиционна банка и българската държава не е похарчила пари за нея.
6. На база на работата ни в изминалите две години смятаме, че рисковете пред проекта са свързани със заложените крайно нереалистични срокове за проектиране, недостатъчни за изготвянето на качествен проект, и липсата на усилия за съпътстващи изграждането на болницата реформи, свързани с гарантиране на кадрова обезпеченост и устойчивост на финансирането в детското здравеопазване изобщо.
7. Към настоящия момент усилията ни са насочени към това планирането и проектирането на болницата да бъдат максимално прозрачни, а МЗ да задвижи споменатите по-горе реформи.
Зам.-министърът на здравеопазването Явор Пенчев публикува във "Фейсбук" пълната разбивка за разходите за детската болница с уточнението, че те са одобрени и от кадри, назначени от правителството на ПП и Николай Денков:
Вечерта скандала коментира и финансовият министър Теменужка Петкова. Пред Нова телевизия тя не отрече, че има такова писмо (Асен Василев го публикува в профила си във "Фейсбук"), но го определи като предварителен анализ, изготвен от дружество, избрано по времето на правителството на Николай Денков. "Писмото е депозирано в Министерството на финансите. Асен Василев знае, че много подобни документи постъпват, но те биват подлагани на стриктен анализ. Сумите не са приети, бюджетната процедура за 2026 г. дори не е започната", каза Петкова.
"Мисля, че е повече от ясно, че ресурс от порядъка на 1 млрд. лева няма как да бъде осигурен. В момента се строи детската болница в Бургас, така че имаме възможност да направим сравнение какво се получава като цени в сравнение с предложните. Василев твърди, че строителството на болницата струва 100 млн., а всъщност те са факт при учредяването на дружеството през юли 2020 г. Това представлява начален капитал. По времето на кабинета "Денков" експертна оценка е била изготвена от дружество и на ЕИБ, с които е сключен договор за техническа помощ. Изграждането на детската болница е голям приоритет, но всичко трябва да е във възможностите на бюджета и да е прозрачно", обясни Петкова.