Броя на делата и преписките, по които е работила специалния прокурор за разследване на главния прокурор Даниела Талева, е публична информация. Крайният акт по всяка преписка и досъдебно производство - също.
Това ключово решение за публичността на държавното обвинение постанови преди близо 3 седмици Административният съд - София-град. "Исканата информация касае данни, свързани с работата на прокурора по разследване срещу главния прокурор, а дейността на съдебната власт като цяло е обект на повишено обществено внимание. Конкретните проявления от тази дейност на прокурорите, не следва да бъдат скрити за обществото", пише съдия Вяра Русева. Актът ѝ е окончателен и прокуратурата има 14 дни да го изпълни. Все още обаче не е.
До делото по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) се стигна, след като в началото на годината зам. главният прокурор Елена Каракашева (тя вече не е на този пост) се отказа да предостави търсената от "Сега" информация. Заявлението за достъп всъщност беше изпратено до самата Талева, тъй като по закон освен главния прокурор тя разследва и неговите заместници, но тя прехвърли произнасянето му на зам. главната прокурорка, която беше упълномощена за отговоря по ЗДОИ. В крайна сметка Каракашева отказа информацията със странното обяснение, че специалният прокурор не е задължен субект по ЗДОИ, и като цяло по този ред могат да се искат само актовете на органите на съдебната власт, издадени в изпълнение на административните им функции.
Съдия Вяра Русева обаче припомня, че главният прокурор е задължен субект по ЗДОИ, както и че обществена е всяка информация, свързана с обществения живот в България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение за дейността на задължените по ЗДОИ субекти.
Според съда, исканата от журналиста от "Сега" информация е обществена, тъй като е свързана с дейността на прокуратурата и от нея могат да се направят изводи как държавното обвинение изпълнява законовите си правомощия. "В този смисъл, информацията, която се търси, е обществена и органът е бил длъжен да я предостави", сочи съдът. Единствените хипотези, в които информацията би могла да се откаже, е ако е класифицирана или достъпът до нея засяга интересите на трето лице и то изрично е отказало предоставяне на исканата обществена информация (освен в случаите на надделяващ обществен интерес), както и ако тази информация вече е била предоставена в последната половин година.
КОМЕНТАР
Това решение е много важно и пионерско, защото съдът отговаря на един наболял въпрос - че дейността на специалния прокурор за разследване на главния и заместниците му попада в обхвата на ЗДОИ. Това коментира пред "Сега" изпълнителният директор на "Програма достъп до информация" Александър Кашъмов, с чиято помощ "Сега" води и спечели административното дело. Той допълни, че медиите и обществото имат право да знаят какво е открито и установено по делата, водени от спецпрокурора.
Разбирането, че дейността на прокуратурата не може да остава скрита от обществото, е принцип, върху който се основава демокрацията, допълни адвокатът. "С интерес очакваме изпълнението на това съдебно решение", посочи Кашъмов.
Той смята и че е решението е още по-забележително като се има предвид, че идва на фона на ретроградния опит на и.ф. главен прокурор Сарафов да извади изобщо прокуратурата от обхвата на ЗДОИ. Това се случва в момент, в който цялото общество иска прозрачност и информация.
Целия акт на съдия Вяра Русева вижте тук.