Медия без
политическа реклама

Столична община се ослушва за удължаването на картите за транспорта

Не е ясно и ще има ли компенсация за собствениците на автомобили в синя и зелена зона

Илияна Кирилова
През март и април голяма част от линиите в столицата се движеха с разредено разписание.

Общественият транспорт в София се връща към нормален график от 7 май, но общината засега мълчи ще направи ли отстъпки за гражданите с абонаментни карти за пътуване и винетни стикери за паркиране, които не са били ползвани по време на извънредното положение.

"Един месец не ползвах картата си заради мерките. Как да си я подновя безплатно за един месец?", е попитала Мария Стоянова на страницата на Центъра за градска мобилност във "Фейсбук", но засега никой не й отговаря.

Вчера кметът на София Йорданка Фандъкова обяви поетапното връщане от 7 май на обществения превоз към регулярните си делнични разписания отпреди средата на март, както и възстановяване на платеното паркиране в центъра. Фандъкова обаче не даде ясни разяснения на много от възникналите въпроси. Ресорният зам.-кмет по транспорта Кристиан Кръстев и подчиненият му Център за градска мобилност засега също не внасят повече яснота.

От ЦГМ още дори не са обявили новината за възстановения график на градския транспорт на страниците си в социалните платформи, както и дали и кога точно ще бъде възстановено движението на спрени автобусни линии като 58, 306 и 294, рейсовете за Витоша и т.н. На сайта на центъра е публикувано единствено пояснение, свързано със синята и зелената зона. "Напомняме, че работното време на зоните започва в 8.30 часа и приключва в 19.30 часа. Разрешеното паркиране в „синя" зона е в рамките на два часа, а цената е по 2 лева на час. Плащането става или с талон или с SMS на номер 1302. Паркирането в „зелена" зона е в рамките на до 4 часа, а цената на час 1 лев. Плащането отново е или с талон или с SMS на кратък номер 1303. „Служебнията абонамент" също е възстановен", се казва в него.

В същото време обаче собственици на автомобили, живеещи в двете зони, също питат дали стикерите им за паркиране ще бъдат удължени безплатно за срока на епидемията. Отговори на тези въпроси от страна на градската управа също няма. На 30 април кметът Фандъкова съобщи, че ще предложи на Столичния общински съвет да удължи валидността на стикерите за синя и зелена зона със срока, в който те не са работили. Това щяло да бъде част от втория пакет от мерки за подпомагане на бизнеса и гражданите в столицата. В средата на април СОС вече гласува пакет от мерки, в който проблемът със стикерите не бе включен. Темата не бе на дневен ред и на заседанието на ОбС на 30 април. В същото време от утре платеното паркиране в центъра се възстановява и притежателите на автомобили с адресна регистрация в него вече ще могат да бъдат глобявани за липсата на валиден платен абонамент. 

От Столична община вече няколко пъти съобщиха, че само за март неполучените приходи в ЦГМ са 6 млн. лева, което включва безплатното паркиране в центъра и загубите от намалелите продажби на билети за градския транспорт. През април приходите от тези дейности се очаква да се свият още повече. Както "Сега" писа обаче, Центърът за градска мобилност получи най-голямата сума по схемата 60/40, докато други общини като Кюстендил са принудени да съкращават служители. ЦГМ получава 363 547.04 лв. за 952 служители.

Още по темата