Медия без
политическа реклама

В. Симеонов: Правим безсмислени комисии, за да угодим на медиите

Парламентът най-накрая прие доклада на комисията за продажбата на български паспорти

Илияна Кирилова

Шумният скандал с придобиване на българско гражданство, който избухна през есента на 2018 г. и който разтресе върховете на властта, донякъде получи своята развръзка в парламента, след като в четвъртък депутатите одобриха с внушителното мнозинство от 134 гласа "за" доклада на парламентарната анкетна комисия. Тя бе ръководена от Йордан Цонев (ДПС) и бе сформирана, за да проучи и установи дали е имало корупция при издаването на български паспорти. По време на почти двучасовия дебат в пленарна зала единствено независимият Павел Шопов от "Атака" заяви, че комисията не е свършила нищо съществено, въпреки че 4 пъти бе удължаван мандатът й, и че с нея проблемите и безпрецедентният скандал само са били "заметени под килима".

Представителите на другите формации обявиха, че са доволни от свършеното и че работата на комисията била "за пример". Направените изводи пък щели да послужат за основа на бъдещите промени в закона за гражданството, най-вече по отношение на инвестиционното. 

Лидерът на НФСБ Валери Симеонов в типичния си стил обвини медиите за случващото се в политическия живот. По думите му било голяма грешка съставянето на комисията, защото имало само медийни публикации за евентуална корупция в Агенцията за българите в чужбина (ДАБЧ) например, но нищо съществено не се е случило след показната акция на прокуратурата там през 2018 г.

"Комисията работеше успоредно с работата на прокуратурата и нямаше какво да направи освен да разпише обективно фактите и също да потърси грешки. Поздравявам колегите, че са си свършили съвестно работата. Но смятам, че е време Народното събрание да спре да работи по медийни публикации", настоя Симеонов.

"Редно ли е да гасим пожар с туба бензин? Всичко това стана след едно показно влизане на прокуратурата и медийни публикации, в които се посочваха виновници. Повече от половин година, откакто е арестуван Петър Харалампиев, той не е осъден, нито има основателни доказателства. Този човек 8 месеца лежа в ареста. Ние фактически съсипахме този човек и това според мен е петно върху българския парламент", заяви още Симеонов.

"Работата на анкетната комисия за проблема с придобиването на българските паспорти започна в скандална и напрегната обстановка и видите ли тя успява да успокои ситуацията. Това беше целта на комисията - да потуши скандала, да успокои ситуацията и да направи така, че в момента скандалът да се гледа в полупразна зала при почти никакъв интерес", посочи от своя страна Павел Шопов.

По думите му подобен скандал с една от управляващите партии (визира ВМРО) в една нормална държава и в едно нормално правителство, "можеше да потопи целия кабинет, защото беше мега скандал". Според Шопов ДПС пък било в управлението и затова този скандал се дал на движението - да го потушат. Така постъпили управляващите и днес, след като дали на Йордан Цонев отново да оглави парламентарна комисия, която да провери как се разходват публичните средства с коронавируса.

"Никой не трепери от едни "скандални" разкрития на български и чужди медии. Най-малкото защото те имат един първоизточник. В комисията бяха изслушани всички, включително и главния прокурор, но единственият, който не реши да се яви бе Катя Матева, която бе автор на тези публикации. Едно нейно интервю за чужда медия бе публикувано в българска, но нито едно от тези твърдения не се доказа. Комисията си свърши работата", отговори на Шопов депутатът от ВМРО Красимир Богданов.

От партията недоумявали защо се поставя акцент само върху работата на агенцията за българите в чужбина. "Не е само тя в процесът за даване на българско гражданство, като актът най-накрая се издава от вицепрезидентът. Бих поставил въпроса по какви критерии вицепрезидентът решава да дава или да издава отказ за такива документи. На него все още не сме дали отговор", заяви Богданов.

Подкрепи го и колегата му от НФСБ Християн Митев, който коментира, че в процедурата за придобиване на българско гражданство има един сложен състав и той завършва с вицепрезидента.

Според управляващите от ГЕРБ обаче комисията доказала, че когато се касае за толкова сложен проблем, депутатите могат да работят добре и в разбирателство. Маноил Манев допусна, че дори кризата с вируса в момента може да се отрази на проблемите с гражданството.

УДОБНО ЗАБРАВЕН

"Каква криза? Какво общо със скандала? Тук става въпрос за корупционен скандал. Каква е тази гордост, че сте си свършили добре работата? Тя е, че сте замели проблема под килима и сте отървали управляващите да отговарят", контрира го Павел Шопов. Според него едно лице с години управлявало агенцията и вкарвало пари в една партийна каса. А коронавирусът допринесъл всички скандали при управляващите услужливо да се забравят от хората.

"Не може когато говорим за българи, българско гражданство, даване на паспорт на български граждани, на хора с такова самосъзнание, ние да си мерим... патриотизма. Българското гражданство не се състои само в една агенция там. И ако има проблеми, които сме посочили, те най-малко са там. Най-малкото и някои от нас в тази комисия се е занимавал да замита нещо. Става въпрос, че три институции могат да искат едни и същи документи и да ги връщат. Не е редно това, че имате партийни търкания с някого, да се меша в политиката на страната", отвърна Манев на Шопов.

Според депутата от БСП Крум Зарков целият скандал с издаването на българското гражданство е "тежък удар върху държавността" и че прокуратурата трябва много ясно да каже имало ли е корупция в държавните институции. Според него комисията е установила два проблема - къде са възможностите за корупция при придобиване на гражданството, особено при даването му по произход. "Ключово важно е, но не е регламентирано ясно в закона", посочи Зарков. По думите му законодателна "дупка" имало и в т. нар. инвестиционно гражданство, за което неведнъж сме порицавани от страна на ЕК, че няма ясно разписани правила. "Сериозна регламентация трябва", посочи депутатът от левицата, като подчерта, че с доклада не е "свалена политическата отговорност".

ПРЕДИСТОРИЯТА

Скандалът с купуването на български паспорти се развихри през 2018 г. В края на октомври при акция на прокуратурата бе арестуван тогавашният шеф на ДАБЧ Петър Харалампиев, посочен за поста от съуправляващата ВМРО, след разследване на корупционна схема за незаконно издаване на удостоверения за българско гражданство. При спецакцията бяха задържани над 20 души, но в последствие обвинени бяха четирима, сред които и Харалампиев. Но обвиненията все още не са вкарани в съда. 

Още по темата