Медия без
политическа реклама

Политически игри бавят пешеходната зона по "Съборна"

Транспортната комисия в СОС отложи гласуването на доклада за освобождаването на улицата от автомобили

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
На представянето на проекта за "Съборна" отсъстваха партньорите на ГЕРБ - ВМРО и СДС, а присъстваха представители на "Демократична България" като Трайчо Трайков и Иво Божков (най-вдясно) и Борис Бонев от "Спаси София" (вторият отляво след арх. Здравко Здравков).

Последното заседание на транспортната комисия в Столичния общински съвет показа нагледно как решения, които се чакат с нетърпение от софиянци, стават заложници на политически интриги и на междуличностни отношения в съвета. Въпреки че предложението за превръщането на централната улица "Съборна" в пешеходна зона бе внесено както от управляващите ГЕРБ, така и от опозицията в лицето на Борис Бонев от "Спаси София" (докладът бе подкрепен и от друга опозиционна формация- "Демократична България"), в крайна сметка неговото приемане бе отложено. Така трансформацията на "Съборна" в зона без автомобили в частта от пл. "Света Неделя" до ул. "Калоян" и от ул. "Алабин" до Градската градина може да не се реализира до края на юли, каквито бяха анонсите на Столична община.

Най-много за отлагане на решението настояваха партньорите на ГЕРБ в столичния парламент- представителят на ВМРО и шеф на транспортната комисия Карлос Контрера и на СДС Борислав Бориславов. Преди дни, когато проектът за промяна в схемата за движение по "Съборна" бе представен публично, хората на ВМРО и СДС не присъстваха на събитието. Вместо това в него участваха кметът на "Средец" Трайчо Трайков, който е от "Демократична България", Бонев и членове на "Спаси София". Последните най-пламенно защитиха идеята 350-метровата "Съборна" да се освободи от автомобили в голямата си част, да се намалят местата за паркиране, да се поставят повече пейки и растителност и т.н. Бонев припомни изследването на известния холандски архитект Ян Геел за градската среда в София отпреди няколко години, в което се казва, че 96% от движещите се по "Съборна" са пешеходци. Проектът за преустройството на улицата беше защитен и от главния архитект на София Здравко Здравков, който подчерта, че става дума за реализирането на нов етап от плана на общината за пешеходно свързване на все по-големи части от центъра.

Като една от причините за отлагане на точката Карлос Контрера посочи, че липсва писмено становище от районния кмет Трайков, а също и документ за съгласуване със СДВР. "Премахмането на улици от синя и зелена зона става с изменение на съответната наредба, а не с доклад на СОС. За мен това са съществени липси", добави представителят на ВМРО. Бонев отговори, че Трайков е присъствал на представянето на проекта и публично го е подкрепил, а представител на СДВР е бил част от работната група за "Съборна", чието становище също е положително. За синята и зелената зона Бонев поясни, че промените в наредбата се обсъждат в момента и че не е необходимо работата по единия документ да спира тази по другия. Това обаче не омилостиви Контрера, който вметна за Трайков, че не е достатъчно само да се участва в публични мероприятия, а трябва да се общува и с транспортната комисия.   

Борислав Бориславов от СДС също поиска отлагане, тъй проектът не е консултиран с Археологическия музей на БАН. "На "Съборна" се намира основният вход на този музей, през който се внасят най-различни експонати - с голям обем и с висока стойност. Достъпът на автомобили до тези вход е абсолютно задължителен. Имам по-особено мнение за София като град на хората и не смятам, че административният център на един град трябва да бъде блокиран", коментира Бориславов, който също е коалиционен партньор на ГЕРБ. Борис Бонев възрази, че  е имало достатъчно време БАН да даде становище във връзка с преустройството и да бъде потърсено решение. Той допълни, че БНБ своевременно е поискала достъп за служебни автомобили и е получила такъв. Въпреки това по настояване на ВМРО и СДС общинските съветници на ГЕРБ, а и тези на БСП, подкрепиха искането за отлагането на точката за "Съборна". Засега с една седмица.   

 

За Витоша

130 000 лв. предвижда тазгодишната инвестиционна програма на Столична община за подобряване на туристическата инфраструктурата на Витоша, която се реализира съвместно с ръководството на Природен парк Витоша,“ съобщи кметът Йорданка Фандъкова. С парите ще бъдат възстановени заслон „Комините“, ще бъде изграден заслон „Боянски водопад“, ще се възстановят туристическите алеи Златни мостове – хижа Кумата и  Златни мостове – хижа Момина скала, ще се ремонтират 11 чешми в Дендрариума и туристически център „Златни мостове". Предвижда се още обновяване на 4 маршрута в местностите Живата вода, Бай Кръстьо – Комините и др., организиране на обучения на ученици по планинско оцеляване и спасяване. 

 

Още по темата