Медия без
политическа реклама

Носенето на маска или шал стана задължително

Мярката е заради очакваното струпване на много хора по Великденските празници и е в сила до 26 април

12 Апр. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Носенето на защитна маска или друго средство, покриващо носа и устата, от днес става задължително до 26 април.

Вчера, след разпореждане на премиера Бойко Борисов, здравният министър Кирил Ананиев издаде заповед, с която "всички граждани, когато се намират в закрити или на открити обществени места (в т. ч. транспортни средства за обществен превоз, търговски обекти, паркове, църкви, манастири, храмове, зали, улици, автобусни спирки и др.), са длъжни да имат поставена защитна маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство, покриващо носа и устата (в т.ч. кърпа, шал и др.)". Обществени са и местата, и пространствата, които са свободно достъпни, и/или са предназначени за обществено ползване. Това важи и за места, на които се предоставят обществени услуги, се посочва в съобщението от пресентъра на МЗ.

Заповедта е в сила от 12 април до 26 април, включително.

Това е вторият опит за задължително покриване на част от човешкото лице, като предпазна мярка срещу коронавируса. Миналата седмица Кирил Ананиев пусна заповед за задължително носене на маски, но тя живя само няколко часа.

Сега мярката стартира на Цветница, когато е възможно да има струпване на хора в църквите.

Борисов обяви, че са поръчани още 1 млн. нови маски. Ще бъдат раздавани и безплатни. "Най-трудното предстои, под 1% се движим в момента. Добрата новина в тъгата е, че починалите са с много тежки заболявания. Но рисковата група в България е голяма. Ако пропуснем да влязат в болница, ще понесем катастрофални щети", каза Борисов. За пореден път той призова българите за дисциплина. Църквите обаче остават отворени, а премиерът ги оправда в свой стил - в противен случай свещениците трябвало да хвърлят килимявките ("Все едно ген. Мутафчийски да каже: "Не ходете в болници!").

"В 12 часа от двора ще викам Христос Возкресе", каза Борисов и призова някак мнозинството българи да сторят същото от балконите си.

МАСОВИ ПРОВЕРКИ В СОФИЯ

По-късно през деня столичният кмет Йорданка Фандъкова и директорът на полицията в София ст. комисар Георги Хаджиев призоваха столичани да спазват противоепидемичните мерки. Според тях на някои места в града мерките се нарушават, особено в междублоковите пространства.

Целият състав на Столичната дирекция на вътрешните работи и на Общинска полиция в момента е на работа и участва в контролирането на спазването на противоепидемичните мерки.

Столичният кмет Йорданка Фандъкова съобщи, че от последните дни има случаи и сигнали на неспазване на противоепидемичните мерки, особено в малки междублокови пространства или градинки. Тя призова хората да спрат да се събират, тъй като на практика полицията в София не може да  осигури присъствие на всички междублокови пространства.

От своя страна директорът на СДВР старши комисар Георги Хаджиев уточни, че проверка заедно с общината преди ден в парка пред НДК е установила събиране на големи групи от млади хора, които не спазват абсолютно никакви противоепидемични мерки. Георги Хаджиев каза още, че към момента полицаите се държат толерантно и само призовават хората да спазват противоепидемичните мерки.

ШИРОКО ТЕСТВАНЕ

На брифинга стана ясно още, че България е готова да пристъпи към по-широко тестване на населението. Все още обаче било рано за това. Ще се ползва т. нар. метод на пуловете, който се практикува при проследяването на лаймска болест. Работодателите активно ще бъдат включени в процеса. Малко по-рано за този метод се застъпи експертът проф. Радка Аргирова. Едно от лицата на Националния оперативен щаб - проф. Тодор Кантарджиев, каза обаче, че методът дава и дефекти. В крайна сметка Борисов обобщи, че ще се работи по това направление и препоръча на щаба активно да сътрудничи с частните лаборатории. 

В България една фирма вече прави такъв тип тестове - целта е да се изследват служителите постоянно, за да не спре работа фирмата. В ПроBиотик на бившия служебен икономически министър Асен Василев това се прави от 2 седмици насам. В профила си във Фейсбук Василев написа:

"Ние можем да се върнем обратно на работа и да не се заразяваме един друг на работното място: чрез ежеседмично тестване от всеки работодател на всичките си служители с точния PCR тест - идеята идва от Израел и Германия чрез така нареченото групово тестване. Първата седмица след заразяване, предаването на вируса е много по-малко вероятно. Ако се тества всяка седмица, рискът от разболяването на цели колективи рязко се намалява. Проф. Аргирова откри, че с един PCR тест може да се тестват до 20 служителя, и разходът пада на 5 лева на служител. Реално колкото повече работодатели го направят, за да спасят бизнесите си, толкова и по-малко заразени хора ще има по улиците. Мащабно тестване може да се случи и без правителството. В ПроВиотик вече го правим от 2 седмици с РИДАКОМ и Геника. Реално тази стратегия работи! "

Проблемът, който сборните PCR тестове решават, е т.нар. мълчалив период – времето, в което заразеният може да предава COVID-19, но все още няма симптоми. Този период обикновено е ден или два, но в редки случаи може да продължи и до 12 дни. В това време позитивните пациенти са опасни и засичането им чрез PCR тест е ключово. Сборният PCR тест се смята за ефективното решение заразени служители бързо да бъдат изключени от работния процес, а компанията да продължи дейността си.

"Сега" припомня дискусиите за новите мерки през вчерашния ден:

Шефът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски ще предложи на правителството още по-строги мерки за овладяването на епидемията от коронавирус. Сред тях са задължителното носене на предпазни маски и по-строг контрол на събирането на хора. "В момента може би сме единствената държава в Европа, в която има такова движение по улиците. До преди 3 седмици бяхме еталон. София беше пуста. Затова имахме добри резултати, но сега сме на път да се провалим", заяви Мутафчийски пред БНТ.

"Толкова много хора спазваха правилата, всъщност това е най-обидното в случая. И това са млад хора, с добри професии, с добро отношение към света, с хъс към живота. Една малка част в момента нарушава правилата и ще изкриви целия успех", коментира още Мутафчийски.

По същото време, докато той говореше по националната телевизия, започна мащабна акция на полицията в София за контрол на спазването на мерките за извънредното положение заради разпространението на коронавируса. Към 21 часа са блокирани няколко столични квартала - "Христо  Ботев", "Факултета" и част от "Орландовци", съобщи БНР.

Изграждат се контролно-пропускателни пунктове, общо над 60, като ще се пропускат само хора, които отиват на работа или се връщат от работа, или по други уважителни причини.  Има засилено присъствие на полиция и жандармерия. По информация на репортер на БНР блокадата ще продължи няколко дни.

По-рано министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповед, която гласи, че противоепидемичните мерки в България се удължават до 13 май. С нея днес той удължава за втори път срока на мерките, въведени от 13 март с началото на извънредното положение.

Това означава, че до 13 май няма да се провеждат учебни занятия и извънкласни занимания, няма да се посещават заведения, ресторанти, големи търговски центрове с изключение на банковите и застрахователните офиси в тях, аптеките и хранителните магазини. Затворени остават и детските ясли и градини. В заповедта са забранени всякакъв вид масови мероприятия, плановите детски и женски консултации, плановата оперативна дейност на болниците и пр.

С друга заповед министърът регламентира и работата в селското стопанство. Според нея водачите на транспортни средства, превозващи сезонни земеделски работници до обработваемите селскостопански площи, представят служебна бележка от работодателя, в която е посочен маршрутът и списък на пътниците. Работодателите са длъжни да осигурят на работниците лични предпазни средства, в т.ч. защитни маски за лице и ръкавици. Превозвачът е задължен да дезинфекцира транспортното средство преди отпътуването.

В заповедта се казва още: „Лицата, обработващи собствени земеделски имоти, намиращи се извън населеното място, в което живеят, за да преминат през контролно-пропускателния пункт, представят служебна бележка, издадена от кмета на съответната община или упълномощено от него лице, в която се намира обработваемият от тях имот“.

ИЗМАМА

Опит за митническа измама при износ на маски разкриха митнически служители. Това е станало при проверка на авиопратка на Летище София. В митническата декларация са били обявени 2800 броя шалове тип „бандана“, но ввсъщност пратката съдържала същия брой маски за лице за многократна употреба в индивидуални опаковки и с инструкции за поставяне. Стоката е била задържана.

Още по темата