Медия без
политическа реклама

Кабинетът за протеста: Прави са, но сме с вързани ръце

Средната заплата се е увеличила с 14,7% за година

11 Ноем. 2022Обновена
БГНЕС
В протеста участват и федерациите на двата национални синдиката.

София бе в блокадата на национален синдикален протест днес, свикан от двата представителни синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа". Към традиционния митинг пред сградата на Народното събрание, синдикалистите добавиха и автошествие, което обиколи цяла София.

Исканията на протестиращите са социални и сериозно надхвърлят заявените възможности на държавата:

- ръст на доходите до края на 2022 г., който да компенсира кумулативното нарастване на инфлацията (18,7% на годишна база към септември);

- поне 850 лв. минимална заплата от 1 януари 2023 г., въпреки че според служебния кабинет няма мегдан дори за малко увеличение;

- 13% увеличение на всички заплати, включително и в частния сектор;

- въвеждане на необлагаем минимум на нивото на минималната заплата;

- за агенциите, работещи на терен, да се гарантира ръст от минимум 20% на заплатите;

- да се започне бипартидно договаряне на препоръчителни индекси за ръст на заплатите в реалния сектор, което да има ежегоден характер - тук също не е ясно защо това се иска с протест, вместо в преговори с работодателите;

- иска се и отстъпление от ангажименти, поети по Зелената сделка;

- двойно увеличение на хората с енергийни помощи и увеличение на помощите до минимум 1000 лв.

"Исканията на синдикатите за повишаване на доходите са основателни, но служебният кабинет не може да предприеме действия, които да доведат до обвързващи финансови разходи в следващите години, без да има ясен политически мандат", коментира социалният министър Лазар Лазаров.

 

СТАТИСТИКА

На фона на исканията за ръст на доходите, който да догони инфлацията, НСИ обяви данни, че за третото тримесечие средната работна заплата в България е нараснала с 14,7% спрямо същия период на миналата година. Трите сектора с най-голямо увеличение - над 17%, са селско стопанство, държавно управление и търговия. В държавното управление възнагражденията са нараснали средно със 17,3%. Спрямо предходното второ тримесечие обаче ръстът на средната заплата е незначителен - с 0,8%.

Средното възнаграждение у нас достига 1743 лв. В обществения сектор, където попадат и заплатите на лекарите в държавните болници и на учителите, средната заплата за пръв път надхвърля 1800 лв. и е 1806 лв. В частния сектор е 1723 лв. Любопитно е обаче, че ръстът спрямо третото тримесечие на 2021 г. е по-голям в частния сектор - 15,4% при 12,5% за обществения.

По сектори разликите във възнагражденията са в пъти. В "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения", където попадат и ИТ специалистите, средната заплата за септември е 4276 лв. В "Хотелиерство и ресторантьорство", където сивият сектор е голям, средното възнаграждение едва надхвърля 1000 лв. - 1085 лв.

Още по темата