Медия без
политическа реклама

ЦИК ще закупи абсолютния минимум от нужните машини за гласуване

Комисията открива поръчка за 9600 бройки, остава неясно какво ще се прави, ако има неработещи устройства в изборния ден

13 Ноем. 2020ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Вече е ясно колко ще бъдат машините за гласуване на предстоящите парламентарни избори – 9600. Такъв е броят на устройствата, които Централната избирателна комисия (ЦИК) възнамерява да закупи.

Това беше записано в решение на органа от четвъртък, с което се обявява обществена поръчка на стойност 36 000 000 лв. Цената на една машина ще бъде 3750 лв.

Така излиза, че ЦИК възнамерява да придобие абсолютния минимум от необходимите за изборите устройства. Това е така по следната причина. В средата на септември т.г. парламентът одобри по предложение на управляващото мнозинство да се създаде възможност за гласуване с хартиени бюлетини и машини в цялата страна. Това означава, че гражданите ще могат да избират дали могат да подадат своя глас с хартия или чрез устройството. Машини обаче няма да има в секциите в чужбина, както и в онези, в които право на глас имат по-малко от 300 избиратели. От устройствата няма да могат да се възползват и гражданите, които гласуват с подвижни избирателни кутии, или в болници, старчески домове и други специализирани социални институции. По принцип избирателните секции в страната са около 12 500. От държавната фирма „Информационно обслужване”, която обработва изборните резултати, определиха на 9479 броя на онези секции, които имат не по-малко от 300 гласоподаватели – тоест отговарят на основното условие, заложено от управляващите в закона.

Като се заковава на 9600 бройката на поръчаните машини, става ясно, че ще бъде осигурена по една машина за всяка секция. Това обаче оставя висящ въпроса - какво ще се прави, ако в изборния ден има множество неработещи устройства. От ЦИК поемат риска да останат без резерв, с който да се подменят евентуалните дефектирали машини.

ПРЕДИСТОРИЯТА

Това обаче е проблем, който остава да тежи единствено на раменете на ЦИК, след като ГЕРБ прехвърли на изборната администрация цялата отговорност по въвеждането, организацията и провеждането на машинното гласуване на изборите. Тук влиза и поръчката за устройствата – тяхното наемане или закупуване. Това вменяване на правомощия се посрещна без всякакъв ентусиазъм от изборните комисари и стана неофициалната причина за оставката на бившия председател на комисията Стефка Стоева, която внезапно се оттегли от поста си през август.

С решение от 27 октомври ЦИК определи техническите изисквания към хардуера и софтуера на машините, но без да ги публикува. Също тогава ЦИК изпрати писмо до главния секретар на Министерския съвет с молба експертите на правителствената администрация да помогнат за обществената поръчка, както и да участват при оценката на офертите. На изборните комисари се наложи да молят за експертна помощ, тъй като управляващите игнорираха предложението им да бъдат дадени правомощия на ЦИК да възлага на други държавни органи дейности по организацията на машинното гласуване.