Медия без
политическа реклама

Реконтра

Принц Коклюш

16 Авг. 2018Звън
Красива двойка борци срещу принцове и принцеси. Георги Димитров и Любица Ивошевич.

Какво е всъщност лятото, какво е? / Сезон, през който мен ме няма... (1)

Усещате ли как лекомисленото лято все още се припича с жумящи очи, но мислите му натрапчиво се обсебват от грижи по отпътуването: събиране на багажа, изпращане на щъркелите, ондулация на овцете, сезонно оджибросване, епилация на августовските спомени, гладене на облаците и т.н. И нощният влак трябва да гони, въпреки зовящите от перона подвиквания „нека да е лято милиони дни“ (2). Едва ли ще му остане време дори на созополската Аполония. А съвсем скоро лятната пустота на театрални зали ще бъде прогонена, те отново ще се пълнят, ще заухаят възбуждащо на боите от декорите - чаровен микс от поцуоли, умбра и капут-мортум. Безспорно е, че тази година номер едно ще бъде спектакълът на сцена „Сълза и праз“. Няма да се досетите защо! Защото това е първата пиеса в света, изцяло написана от компютърната програма „Принц Коклюш“, наречена на името на едноименния герой от „Лешникотрошачката“. Разработена е от колектив от БАН и НАТФИЗ. При генерирането на първата пиеса е била настроена да създаде триактна драма, чието действие се развива в темпорален отрязък, богат на събития и герои, които артистично са увлечени в конструкта й. Фабулата е игрива амалгама от подскоци във времето и пространството. Действието започва в нощта на 27 февруари 1933 г., понеделник. В първата сцена виждаме как 30-годишният Ван дер Любе подпалва пленарната зала на Райхстага, използвайки туба бензин от OMV и кибрит от Костенец. По този начин елегантно се вплитат исканията на спонсорите на постановката за наличие на продуктово позициониране. Залата пламва, а в потушаването на страховития пожар участват и огнеборци, водени от лейтенант Борисов (ролята е поверена на талантливия Бахур Захариев). Тулумбаджиите са пристигнали два дни преди палежа по настояване лично на Н.В. Борис III. Денонощно са поддържали бойна готовност, а маркучите си, за радост на берлинчанки, непрестанно са държали омотани около кръста. На другия ден лично фрау Меркел повишава Борисов в звание тамбурмайор. На награждаването присъства спешно пристигналият от Париж Кристо. Ролята му се изпълнява от Анани Явашев, брат на художника, поради факта, че Кристо е онемял на български. Той вече се е захванал да пакетира Райхстага и цикли паркета, за да прикрие грозната гледка от пожарището. След седмица, на 9 март, Георги Димитров (ролята е поверена на Билял Михайлов) е арестуван. Предишната вечер той е празнувал до зори Международния ден на жената в компанията на Роза Люксембург, Клара Цеткин и Сиримаво Бандаранайке. Динамиката на действието става шеметна. Прокурорът Вернер (в изпълнение на тенора Цацарински от кабарето на Главната прокуратура) довежда любовницата на Георги Димитров на очна ставка. Пита я: „Вие прелюбодействали ли сте?“. Тя неутешимо се разплаква, а Димитров скача и пламенно изрича: „Аз веднъж завинаги трябва да кажа, че нито съм хомосексуалист, нито съм импотентен, а съм напълно нормален мъж!“. Това е краят на първо действие.

Второто започва със сервиране на лека закуска за зрителите. Докато те похапват апетитни хапки сьомга и омлет с прошуто ди Парма и черни трюфели, на сцената каца дирижабълът "LZ 129 Хинденбург". С него от Берлин се прибира героят от Лайпциг, тамбурмайор Борисов. Посреща го знойната Буля Лиляна (в изключителното превъплъщение на актрисата Милица Гладнишка). Огромните й гърди са твърди и мъхести като сливенски праскови, а душата й - щедро и майсторски уголемена с 1500 кубика силикон. Двамата заминават за Софийската централна гара. По пътя Борисов назначава Лиляна за шеф на локомотивната бригада на суперскоростния влак София-Пекин през Свиленград. За началник на влака тамбурмайорът туря себе си. Вече в ролята на такъв той разкрива Лилe си тайната на мисията им. Двамата трябва да откраднат първокачествена копринена буба от Гуанджоу и да я пренесат с влаковата композиция до Свиленград. Само така те ще спасят града от заплахата да бъде преименуван на Мустафа паша. Пазвата на Лиляна е най-подходяща да поеме и скрие безценното семе.

Последното трето действие засега е военна тайна.

Режисьори на постановката са талантливите и чаровни проф. Шлемник-Байкалски - тобоганист, и Чинар Тесногърдев. Последният, макар и непоследен, скоро се завърна от Пунта Делгада, където засне зашеметяваща екстравагантна фотосесия - некролози за Playboy.

Заспалите зрители гарантирано ще бъдат събудени със споменатия още от Светоний израз „Аcta est fabula“. Билетите за двете премиери вече са продадени!

_____________

(1) Иван Вълев.

(2) Миряна Башева.

Ключови думи:

Реконтра, Звън, памфлет