Колумбия постигна исторически успех на Мондиал 2023

Южноамериканките за пръв път се класираха на 1/4-финал на световно първенство, а напред продължи и Франция

08 Авг. 2023Обновена
Капитанът на Колумбия в този мач Каталина Усме (в средата) бележи попадението, което донесе победата с 1:0 над Ямайка и класира отбора на 1/4-финал на Мондиал 2023.

За пръв път в историята си Колумбия достигна до 1/4-финал на световно първенство по футбол за жени. Селекцията на Нелсон Абадия постигна този голям успех, след като победи с 1:0 Ямайка в 1/8-финален мач на Мондиал 2023, който се провежда в Австралия и Нова Зеландия.

Единственото попадение на мача в Мелбърн отбеляза нападателката на "Америка" (Кали) Каталина Усме в 51-ата мин. Това бе и първият гол, който съставът на Ямайка допусна от началото на турнира след 321 минути игра. Тимът, който от своя страна за пръв път достигна до фазата на елиминациите на световни първенства, обаче не успя да отговори с гол и в крайна сметка отпадна.

Следващият съперник на Колумбия, чийто отбор бе достигал досега само 1/8-финал през 2015 г. в Канада, ще е силният тим на Англия. Мачът в Сидни ще е в събота от 13:30 ч. българско време.

По-късно тимът на Франция стана последният 1/4-финалист, след като се справи с лекота срещу Мароко - 4:0. Французойките си осигуриха успеха още преди да е минал половин час с голове на Кадидиату Диани (ПСЖ) в 15-ата мин., Кенза Дали ("Астън Вила") в 20-ата и Йожени Ле Сомер ("Олимпик", Л) в 23-ата. След почивката Ле Сомер вкара второто си попадение в мача в 70-ата мин. Така селекционерът Ерве Ренар, за когото това е второ световно първенство по футбол в рамките на 9 месеца след Мондиал 2022 с отбора на Саудитска Арабия, ще изведе Франция в събота в Бризбейн срещу съорганизатора Австралия. За французойките това ще е четвърти 1/4-финал в историята на световните първенства за жени, като досега отборът е продължавал напред само през 2011 г. в Германия, където завърши на четвърто място.

В 1/4-финалите в петък отборът на Испания ще излезе срещу Нидерландия в Уелингтън, а Япония ще играе с Швеция в Оукланд.