След провала на поредния вот на недоверие срещу кабинета "Желязков", в парламента се разигра една наистина странна сцена. На трибуната излезе Божидар Божанов – един от лидерите на ПП-ДБ, и настоя водачът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов да помогне за отстраняването на Цончо Ганев от "Възраждане" като зам.-председател на Народното събрание. "От вашата парламентарна група и от вашия подпис зависи дали ще продължавате да си подавате топката с руските проксита – те да ви дават вотове на недоверие, които да ви стабилизират, а вие да им пазите имунитетите!", викаше Божанов след Борисов, който тогава напускаше пленарната зала.
Веднага след това на трибуната изскочи Костадин Костадинов от "Възраждане". Той насмешливо благодари на Божанов, че "подкрепи вота, който според него стабилизира правителството на руските проксита". Малко преди това депутатът от ПП-ДБ беше гласувал срещу правителството – символично, както твърдяха колегите му от ДБ (които не се включиха в гласуването), за да демонстрира, че групата му смята кабинета за вреден за България.
"Сега трябва да излезете да обясните вие руско прокси ли сте!",
подигра го Костадинов, нарече ПП-ДБ "шизофреници и майцепродавци", а изнервеният Божанов също си тръгна.
Така ли се отнасят едни с други лидерите на опозиционните сили, от които се очаква с общи усилия да катурнат правителството?! Единият гласува срещу кабинета и веднага след това поисква от водещата фигура на управляващите да помогне за свалянето на имунитета на депутат от опозицията; другият се нахвърля на първия с подигравки и обиди, подкрепян с въодушевени ръкопляскания и викове от своите съпартийци, доволни, че са посрамили друга опозиционна формация. Не изглежда нормално, нали?
Човек остава с впечатлението, че опозиционните сили изпитват стръвно желание да се раздират помежду си, отколкото да се борят с управляващите. А междувременно коалицията "Ново начало" е стъпила на врата на държавата и така здраво го натиска, че аха-аха да го счупи. Страната се тресе от скандали – след като прибраха зам.-кмета на ПП в София, органите задържаха и варненския кмет на партията с операции, които изглеждат по-скоро движени от политически мотиви, отколкото от стремеж да се раздава правосъдие.
Много хора са уплашени, че това е вълна от политически репресии, целяща да унищожи противниците на властта. Това е момент, в който би се очаквало опозицията да се консолидира, за да окаже съпротива, ако управляващите тръгнат в такава лоша посока. Вместо това опозиционерите постоянно си разменят шамари – главно по линия на темата за "руските проксита" и геополитическата ориентация на страната.
Има основания за спорове в тази посока, разбира се.
От "Възраждане" изобщо не крият близостта си с Кремъл –
ходят по форуми в Русия с антиевропейска насоченост, подписаха споразумение за сътрудничество с управляващата партия "Единна Русия", а сега усърдно подклаждат обществено недоволство срещу влизането в еврозоната. За скандалите и боричканията им в пленарната зала с депутати от ПП-ДБ няма нужда да говорим – те са сред ежедневните сюжети на парламентарния театър. Ясно е, че двете формации трудно могат дори да гласуват заедно, камо ли да си сътрудничат.
От схватките и взаимната ненавист между опозиционерите обаче най-голяма полза извличат управляващите под егидата на "Новото начало". Откакто се свика този парламент, шефът на ДПС-НН Делян Пеевски системно събира в едно "Възраждане" и ПП-ДБ, които нарича "коалиция Москва". Същата тактика прилага и Борисов – само че малко по-нюансирана и коварна. "Нашата идеологическа битка е с "Възраждане", а не с ПП-ДБ", хитро говореше той в първите седмици от мандата на парламента. Тогава все още не беше ясно кой с кого ще управлява и Борисов се надяваше да прикотка обединението да подкрепи кабинет с мандат на ГЕРБ-СДС.
В крайна сметка, той набра гласове за правителството
първо от Ахмед Доган, а след това от Делян Пеевски. А "Възраждане" и ПП-ДБ останаха в периферията, за да се боричкат помежду си за забавление на новите управляващи, които спокойно се захванаха да си поделят властта. А междувременно разказват играта на опозицията по всички линии.
По същата логика се развиват нещата и с вотовете на недоверие. Пеевски отново вкара всички опозиционни сили в кюпа на "проруските партии". "Време е да си намерят друго занимание, в парламента са излишни. Нищо не носят на своите избиратели, не могат да изпълнят поръчките на Москва и няма да могат", доволно обяви лидерът на "Новото начало".
От ПП се усетиха, че като отказват участие във вотовете, не печелят нищо – хем властта продължава да ги удря чрез прокуратурата и КПК, хем другите опозиционни сили ги обвиняват, че скришом подкрепят правителството, хем Борисов и Пеевски ги набеждават, че са "проруска партия". Затова депутатите на Асен Василев подкрепиха вота, заедно с "Възраждане", въпреки че са идеологически и политически противници. От ДБ дадоха само "символичния лидерски глас" на Божанов – ход, който от една страна трябваше да ги държи извън "руското влакче", както се изразяваха, а от друга да покаже, че са против кабинета. Нямаше ефект, даже Борисов се присмя на Божанов, че "стана свирката на руското влакче".
Руската тема имаше ключово политическо значение
по времето на кабинета "Петков", когато започна войната в Украйна, а геополитическият разлом между Русия и западния свят, към който принадлежи България, стана наистина огромен. През 2023 г. обаче това беше използвано като предлог да се създаде управлението на сглобката, което доведе ПП-ДБ до тежък срив и положи началото на повторния възход на Борисов и Пеевски. Сега, когато техният тандем изглежда направо неудържим, фиксирането върху тази тема действа повече като пречка за общи действия на опозицията срещу кабинета "Ново начало".
Войната в Украйна продължава, така че руската тема не може да се избягва. Но само когато става въпрос за външнополитическите позиции на българската държава. Голямата битка в България сега обаче засяга политическата злоупотреба с държавните институции. Тук опозиционните сили не бива да воюват едни с други, а да търсят начини да работят заедно, въпреки различията си, защото е съвсем очевидно, че поотделно не могат да направят абсолютно нищо. Затова е време да скочим от "руското влакче". И без това то води само към "Новото начало".