Медия без
политическа реклама

Изстрелът на Пеевски срещу КПК е прицелен в ПП-ДБ

С Борисов няма да рискуват да изпуснат милиардите от ПВУ и славата от членството в еврозоната

Днес, 17:06
В играта на вождовете на ДПС-НН и ГЕРБ-НН антикорупционната комисия не е истинската цел.
Илияна Димитрова колаж
В играта на вождовете на ДПС-НН и ГЕРБ-НН антикорупционната комисия не е истинската цел.

Тишината в сегашното управление е толкова дълбока, че чак става подозрителна. Нали уж бяха толкова различни и разнородни партиите в него, поне за нещо би трябвало да се сблъскват! Може би затова управляващите от време на време разкъсват тишината с изстрели. Не за да бъде улучен някой, камо ли да падне правителството. А само така, наужким, с халосни патрони, колкото да изглежда, че някой е малко недоволен от начина, по който работи управлението.

Всъщност, като се замисли човек, само Делян Пеевски е този, който гърми с фалшивия пистолет. На него се опира цялата управленска конструкция и водачът на ДПС-НН обича да го подчертава. Например, когато се закани, че ако правителството не представи управленска програма, ще се ходи на избори. И кабинетът бързичко му сервира желания документ. Така се прави, когато искаш да покажеш, че си силният човек в държавата.

Понякога обаче един такъв мним разрив в управлението може да служи и за други цели. Например, да се удари по опозицията в лицето на ПП-ДБ, която и без това ходи с разкървавен нос заради крошетата, които отнася от прокуратурата и Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Този път обаче Пеевски, подкрепен с готовност от Борисов, стреля срещу самата КПК – но се прицели така, че да удари в ПП-ДБ.

Какъв е сюжетът?

Пеевски хвърли в публичното пространство бомбата, че иска закриване на комисията и така слиса всички. Та нали непрекъснато се говори, че той ползва КПК като "бухалка"! В същото го обвиняват директно ПП-ДБ, като наскоро Атанас Атанасов – един от лидерите на ДБ, направо се обяви за разпускането на покрития с позорна слава антикорупционен орган.

Почти веднага на изявлението на Пеевски реагираха премиерът Росен Желязков и Бойко Борисов. Първият проплака, че ако не изберем новия състав на КПК, ще провалим един от ангажиментите си по Плана за възстановяване и устойчивост, а това може да струва на България 5 милиарда, които чакаме от Брюксел. А герберският водач гневно обясни, че управляващите са загубили мнозинството си, обяви "Новото начало" за партньор на ПП-ДБ и така наведе обществеността на мисълта, че едва ли не утре ще тръгнем на предсрочни избори. Замириса на разрив в мнозинството, нали?

Е, не съвсем. Всъщност, и тримата споменати старателно избягваха да се критикуват едни други, а усилено стреляха срещу ... ПП-ДБ! В изявлението си Пеевски обвини лидерите на обединението, че дърпали конците на КПК, а акциите на органа всъщност "се използват единствено за помпане на спихналия рейтинг на лидерчетата на ПП-ДБ" (и миналата година той навързваше временния шеф на органа Антон Славчев с президента Радев и с ПП-ДБ). Да се чуди човек защо им е тогава да искат закриването й!

Желязков не промълви и дума за Пеевски, а обяви ПП-ДБ за единствени автори на идеята да се премахне комисията. В същата посока говори и Борисов, който изложи версията, че арестът на варненския кмет Благомир Коцев и гафът на КПК с депутата Богомил Петков всъщност работят в полза на ПП-ДБ (забележете сходството с твърденията на Пеевски) и удря по ГЕРБ-СДС (теза, която Борисов разви още преди 2 седмици). "От една разпадаща се коалиция КОНПИ я направи да излизат по площадите и да ми цитират името, без да имам вина", недоволстваше той. Накрая се позова на 5-те милиарда по ПВУ, за да се обоснове защо няма да подкрепи разпускането на КПК.

Въпросните милиарди всъщност са най-добрият аргумент

в подкрепа на тезата, че няма да видим бърз разпад на управлението. Защото, ако получим тези пари (а засега изглежда, че нещата вървят в тази посока), именно правителството на Борисов и Пеевски ще ги харчи. Падне ли, идва служебен кабинет, а в тази игра се включва и президентът Румен Радев, който трябва да го одобри с указ. Тогава контролът на ДПС-НН и ГЕРБ-СДС върху европарите ще стане доста по-несигурен.

Да не говорим за еврозоната. Управляващите ни проглушиха ушите, че правят всичко заради тази стратегическа цел, но ако Борисов и Пеевски наистина се сдърпат, тогава ще изглежда, че клатят членството. А това ще означава, че ще се покажат виновни за същото, в което ежедневно обвиняват цялата опозиция – от ПП-ДБ до "Възраждане".

Какво ще стане обаче тогава, след като Пеевски вече твърдо обяви, че ще предложи парламентът да разформирова КПК?

Много е вероятно да се повтори сюжетът,

който се разиграва вече месеци наред със свалянето на имунитетите на депутати от АПС и "Възраждане". Това е нещо, което ДПС-НН публично и много шумно иска да се случи. Когато обаче се гласува, партньорите им ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН не го позволяват.

Човек би очаквал, че такъв казус, който разбунтува общественото мнение (за съдене на политици става въпрос все пак) ще създаде най-малкото напрежение в мнозинството. Нищо подобно обаче не се забелязва. Та същото можем да очакваме и с гласуването на закриването на КПК: "Новото начало" ще настоява, партньорите му ще се опънат, Пеевски ще обяви, че "бухалката" на ПП-ДБ се ползва с политически чадър – и с това бурята ще се приключи.

И тук се връщаме на въпроса за атаката срещу ПП-ДБ. Освен че стовариха цялата отговорност за действията на КПК върху обединението, Пеевски и Борисов съумяха да вбият нов клин между формациите в него. ДСБ все така си настоява за закриването на комисията, но ПП е в полза на нейното реформиране, "Да, България" май е на позициите на ПП. Лидерите им твърдят, че Пеевски и Борисов няма да ги разцепят. Факт е обаче, че отново се оказаха с драматично различни позиции и това вероятно ще се види и при гласуването в парламента по искането на ДПС-НН.

Това означава, че непосредствената политическа цел на двамата вождове е постигната. Оттам нататък, ако тръгнат действително към сваляне на правителството, ще подкопаят точно това, за което твърдят, че работят. Пеевски наскоро обясняваше: "Не можем да го караме на по шест месеца (правителство – бел.а.). Пълен мандат – това е правилното, за да можем да изведем България от щетите на служебните правителства на този същия човек (президента Радев – бел.а.)." Да пожертва кабинета, просто за да покаже сила, е прекалено. Още повече, че изстрелът попадна в същинската цел – ПП-ДБ.

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата