Медия без
политическа реклама

Ще има ли катарзис в българския футбол след срещата при Борисов

Всички са предупредени, че ако се сдържат, ще получат индулгенция за стари прегрешения

Фейсбук
Срещата в понеделник може да нормализира ситуацията в българския футбол - стига най-влиятелните футболни шефове да се съобразят с волята на министър-председателя.

Среща на върха в българския футбол, каквато се проведе в понеделник в сградата на Министерския съвет, се случва много рядко. И не може да не даде резултат, макар повечето шумно рекламирани срещи, дискусии и кръгли маси за футбола у нас да се оказват най-често обикновени алабалистики. Сега най-малкото насреща стои премиерът Бойко Борисов, по чиято инициатива стана и срещата.

Съществени решения от нея наглед нямаше - обещание за феърплей през новия сезон в първенството, разглеждане на мерки за превенция на манипулираните мачове и натиска над съдиите... Затова и трябва да се вгледаме по-внимателно в детайлите - нали дяволът там е скрит.

Най-напред изниква въпросът защо тъкмо при министър-председателя се случва подобна среща. Всеки знае, че Борисов е силно пристрастен към футбола. Той не само е основен играч на "Бистришките тигри", но и 

 

лично уговаря спонсори

 

и нови собственици на клубове - "Берое" и ТЕЦ "Марица-изток 2", Веселин Марешки и Христо Крушарски за "Локомотив" (Пд), еднократната помощ на "Асарел Медет" към ЦСКА, сетне и щедрата подкрепа на държавата при настаняването на преименувания от "Литекс" в "ЦСКА-София" отбор на стадион "Българска армия" и т.н. Освен това не е тайна склонността на Бойко Борисов да бъде медиатор или пък крайна инстанция за разрешаване на публични напрежения от различен характер.

Във футбола скандали определено не липсват. Само че напоследък те се насъбраха - крещящият случай с подложените на полиграф футболисти на "Черно море", заканите на "ЦСКА-София" да се оттегли от общия договор за тв правата, несекващите обвинения за корумпиране на рефери, за "сателитни" отбори и "лесни" мачове. Специално в случая с "Черно море" чашата явно бе на ръба да прелее, защото бяха прекрачени много граници, а в други държави и за по-малко спират правата на играчи или вадят отбори от дивизиите. Тук нещата бяха заметени, по неофициална информация и с помощта на Борисов, който се е опитал да потуши напрежението.

А сега

 

той е решил да действа и превантивно -

 

изпитана и работеща тактика, използвана често от служителите в МВР. "Това, което ние ще вземем като мерки, няма как да го обявя, но нашият фокус ще е върху това да не се допуска купуване на мачове, натиск на длъжностни лица, на футболисти и т.н. Премиерът искаше да седнем на една маса и да начертаем план как да не се стига до това нещо", каза завоалирано вътрешният министър Младен Маринов след края. А някои допълнителни щрихи внесе самият Борисов: "Ще имаме доста мероприятия по контрол на съдийските бригади. Дали сме им таен телефон и ако някой иска да ги плаши, тормози, подкупва, може да попадне в подобни мероприятия. Тогава няма защо да се сърди. Аз първо предупреждавам, защото имам уважение. Най-важното в спорта е феърплеят, а ние ще си проведем нашите мероприятия."

Именно "предупреждение" или вдигането на нещо като жълт картон е бил един от основните мотиви на срещата в понеделник. Да не се случва това, което е било досега. Дали пък точно в посока респектиране не е било и присъствието на главния прокурор Сотир Цацаров, заедно със заместника му Иван Гешев. Защото при поне двама от тримата присъствали собственици прокуратурата има поводи да проверява сигнали. Та самият Гриша Ганчев навремето сам си призна ("И аз съм ги правил тези работи, и Сирака ги правеше в "Левски"). По отношение на "Лудогорец" пък има и непрестанни подхвърляния, че се ползват с помощта на съдиите, дори има и конкретни реплики, насочващи към техен служител, който имал задача да "работи" с реферите. До момента тези обвинения си отминават удобно, без никой дори да се самосезира, но... никога не е късно да се задействат компетентните органи. Ако не се спазва феърплеят занапред, да речем... А пък ако все пак някой си помисли да кара по старому - пред него нагледно премиер, вътрешен министър и главен прокурор обсъждат какво ще предприемат, ако има нерегламентиран контакт с рефер, футболисти от съперников отбор, манипулиран мач...

През цялото време обаче всеки внимаваше с приказките, за да не излезе, че държавата се намесва във футболните дела - нещо, което се гледа много строго от ФИФА и може да доведе до изваждане на БФС от международните турнири.

 

Намеса - не, но препоръки - да

 

Всъщност Борисов изказа своите съвети и насоки за работата на футболния съюз най-вече в друга насока. "Не искахме да се месим в дейността на БФС, но да изкажем своите виждания за следното: ако така се развива детско-юношеският футбол, няма да стане... Децата трябва да се подготвят без такси, повтарям, без такси", каза той пред радио "Дарик". И повтори "остроумието", че държавата ще инвестира всичко в младите футболисти, с изключение на татуировките им.

И понеже заради оскъдната информация от срещата отново се налага да четем между редовете, то може да се натъкнем на две интересни неща от поста на министър-председателя в профила му във Фейсбук, посветен на разговора. "Проведох среща със собствениците на трите водещи футболни отбора Георги Домусчиев ("Лудогорец"), Васил Божков ("Левски") и Гриша Ганчев ("ЦСКА-София"), за да обсъдим началото на футболното първенство с оглед на спокойното му протичане", написа той. С което първо потвърди публичната тайна, че именно Божков е реалният собственик на "Левски", макар името му да не присъства никъде на книга. И второ - че все пак за Борисов "ЦСКА-София" не е ЦСКА, или поне не точно.

Тук възниква въпросът защо само собствениците на тези три клуба бяха повикани. Ами вечно критичните и оплакващи се от съдиите Венцеслав Стефанов ("Славия") и Христо Крушарски ("Локомотив", Пд)? Ами влиятелните шефове на "Черно море"? Не. Поканата значеше - тези три отбора ще се борят за титлата, те ще задават тона, т.е. от тях и могат да идват по-големите скандали, които

 

да подпалят и напрежение сред феновете

 

А такова никак не е нужно на Борисов, особено преди местните избори наесен. Неслучайно той завърши поста си: "Те (б.р. - собствениците на клубове) заявиха, че отборите им ще бъдат водени от принципите на честната игра и няма да се допуска напрежение на терена, което да се пренася към агитките." Неслучайно и министър Маринов спомена за поведението на феновете, което се влияело от случващото се на игрището, но и от собствениците на отборите.

Агитките са силно оръжие - и въпросните клубни шефове го знаят, и Борисов си спомня отлично зимата на 2013 г. Ултрасите не са всевластни, разбира се, и могат много бързо да бъдат респектирани от службите за реда, но отново - правителството няма нужда от подобни сцени преди изборите.

Така всички са предупредени да внимават - с приказките си, с действията си, със съдиите, с флиртуването си с феновете... Но остава и едно впечатление, че проведената среща бе като своеобразна индулгенция, тип "каквото било - било" и "айде вече - на чисто". "Разбрахме се да не се купуват мачове, да не се купуват съдии, да не се пробиват отбори и тъй нататък, и тъй нататък. Да има пълен феърплей и да победи най-добрият", тегли чертата Ганчев. Тоест - порочните практики са ясни (много вероятно и вече използвани).

Сега остава всички да си спазят обещанието. Но това ще е трудно, защото разликата в силите между трите основни конкуренти за титлата не е много голяма и накрая може малките неща да решат титлата. Или пък отново ще последва някой удар под кръста...

Още по темата