Медия без
политическа реклама

Русия залага на затворен интернет плюс цензура

Кремъл придвижва основата на т.нар. "суверенен интернет" да е "красивата уебмрежа" на военните

www.iz.ru
Руската армия вече е пристъпила към създаването на свой затворен интернет.

По време на празненствата по повод петата годишнина от присъединяването на Крим руският президент Владимир Путин подписа редица закони за противодействие на дезинформацията, за финансови санкции срещу това, както и срещу разпространението на информация, съдържаща обиди към държавата и обществото. Законът забранява публикуването на фалшиви новини като недостоверна обществено значима информация под прикритието на правдиви послания, ако заплашва живота и здравето, имуществото на гражданите, подкопава обществения ред и безопасността и пречи на функционирането на обекти за поддържане на живота, инфраструктурата, банки, енергийни обекти, промишленост и комуникации. По този начин главният прокурор или неговите заместници вече могат да поискат ограничаване на достъпа до регистрираните мрежови ресурси, разпространяващи фалшива информация. Идеята е достъпът да се подновява, след като собственикът на ресурса изтрие информацията и службата е удовлетворена. Предвижда се глоба за граждани от 30 до 100 хиляди рубли (до 1500 долара); за длъжностни лица - от 60 до 200 хиляди рубли, за юридически лица - от 200 до 500 хиляди рубли.

Путин подписа също закон за блокиране на информация, която нарушава човешкото достойнство, обществения морал, обижда държавата или държавните символи. Казано просто, срещу властите. Ако такива съобщения бъдат засечени, главният прокурор или неговите заместници се свързват с Роскомнадзор, който трябва да ограничи достъпа до информационни ресурси, съдържащи такава информация, и да предприеме стъпки за нейното отстраняване. За неуважителни публикации наказанието е от 30 до 100 хиляди рубли. Повторното извършване на престъплението включва глоба от 100 до 200 хиляди рубли или административен арест за срок до 15 дни. Ако същите действия са извършени от гражданин, който вече е подложен на административно наказание за подобно нарушение повече от два пъти, те ще бъдат наказани с глоба от 200 до 300 хиляди рубли или административен арест до 15 дни.

Това са само част от една и съща тенденция и най-вече усилия, които през последно време се наблюдават от страна на Кремъл,

 

свързани със случващото се в т.нар. "руски интернет",

 

както обичат някои хора в Русия да описват глобалната мрежа в своята страна. Още през февруари руските депутати приеха на първо четене проектозакон, чиято цел е в страната да бъде изграден т.нар. "суверенен интернет", способен да действа независимо, ако Русия бъде откъсната от големи световни сървъри. Планът, който премина първия етап в Думата (долната камара на парламента), включва редица мерки, чиято цел е да се гарантира функционирането на руския сегмент в интернет и той да бъде защитен от евентуални кибератаки. Той е представян като отговор на "войнствения характер на новата американска стратегия в областта на киберсигурността, приета през септември 2018 г.", в която Русия се посочва като заплаха. Предвижда се по-конкретно да бъде създадена "инфраструктура, която позволява да се гарантира функционирането на руските интернет ресурси, в случай че руските оператори се окажат лишени от възможността да се свързват с чуждестранни интернет сървъри". Това е същият текст, който според вносителите обезпечава устойчивостта на руския сегмент на интернет в случай на изключване от инфраструктурата на световната мрежа, пише РБК. Той проправя и пътя за "учение", което ще позволи на Москва да анализира по-добре потенциалните заплахи. По-рано президент на компания, занимаваща се с въпросите на киберсигурността, потвърди за РБК, че планът за "изключване" е обсъждан на работна група (включваща бизнеса и представители на властите) в практическите му измерения. Със специално "учение" трябва да се анализират опасностите от подобен акт, за да се внесат съответните корекции на второ четене. "Учението" трябва да бъде завършено до 1 април, дотогава трябва да се направят и предложенията.

Руските доставчици на интернет освен това ще трябва да гарантират, че техните мрежи имат технически средства, които позволяват

 

"централизиран контрол на трафика",

 

за да дадат отпор на евентуални заплахи. Тези "технически средства", чието съдържание не се уточнява, ще бъдат предоставени на операторите от руския регулатор на телекомуникациите и медиите Роскомнадзор, който ще получи разширени правомощия с този текст. Определят се и "правила за маршрутизация на трафика", за да се минимизира обемът изтичащи в чужбина данни, които си предават руските потребители.

Проектът бе критикуван от руската Сметна палата заради разходите, свързани с изпълнението му, оценявани на над 20 милиарда рубли (270 милиона евро). Упреци се чуха и от правителството, което се пита как ще бъдат осигурени финансите за прилагането му и защо ще има разширени правомощия на Роскомнадзор. Те предвиждат агенцията да може да се намесва пряко в управлението на мрежата в случай на заплаха и да може благодарение на тази технология да блокира директно забранено в Русия съдържание. В момента това е задача на самите оператори, които се справят с нея с променлив успех. Предаването към чужбина на данни, разменяни в интернет между руски потребители, ще трябва също да бъде "минимализирано", като те ще преминават основно през сървъри, включени в специален регистър, изготвен от Роскомнадзор.

През март пък стана ясно, че руската армия вече е пристъпила към създаването на свой затворен интернет - "военен, красив и суверенен", както го описа приближеният до властта в."Известия". Цялата важна информация

 

ще се пази единствено на сървърите на Министерството на отбраната

 

в Москва, Затворената система за размяна на дигитални данни ще се нарича мултисървисна транспортна мрежа за свръзка (МТМС). Първият етап от работата по нея ще приключи още тази година, а до две години тя ще бъде изградена изцяло, съобщи за вестника министерството. МТМС ще разполага със собствена търсачка, а за да работи тя независимо, военните ще прокарат влакнесто-оптичен канал през Арктика. Според експерти опитът от създаването на системата ще се използва и при формирането на национална мрежа. Според експерти по кибернетична сигурност МТМС ще гарантира електронната сигурност на страната наред със защитения руски сегмент от интернет, чието създаване се обсъжда сега във федерацията, пише изданието.

Военните в Русия създадоха комуникационна система, наречена Закрит сегмент за предаване на данни (ЗСПД), която представлява нещо като "военен интернет", без връзка с глобалната мрежа. Последните детайли бяха завършени в края на това лято и в момента мрежата функционира в пълен обем. Предстои нейното разширяване и изграждането на допълнителни терминали във воинските части и учреждения", уточнил събеседникът пред изданието. Всички компютри, включени в ЗСПД, имат защита срещу използването на несертифицирани флашки и външни твърди дискове. В рамките на военния интернет действа служебна поща, по която може да се предава дори секретна информация с гриф "Строго секретно". Според представителя на руското военно ведомство част от военния интернет използва наета инфраструктура на "Ростелеком", а друга - собствена разпределителна система на Министерството на отбраната, която няма връзка с интернет. Във всяка военна част има сървъри, които шифроват информацията, разбиват я на пакети и я предават нататък. Достъпът до сървърите е строго ограничен. Достъпът до основната мрежа става на адрес mil.zs. Към него са създадени домейни от трето ниво, например domain.mil.zs. В тези сайтове се влиза чрез сертифицирани от службата за защита на държавните тайни компютри, които работят с операционната система МСВС – мобилната система на Въоръжените сили. Включването към компютрите на външни несертифицирани устройства е невъзможно. Всеки опит за проникване на такова устройство, флашка например, се контролира от специални защитни програми и се регистрира.

Всъщност военната мрежа за размяна на информация би могла да стане сегмент от защитения руски интернет сектор и да се използва в бъдеще в селското стопанство на Русия - например за покупки и контрол върху качеството на продукцията, обясни за "Известия" бизнес аналитикът Сергей Вилянов готвения руски закон за "суверенен интернет". Предвижда се този

 

закон да обхване гражданската инфраструктура,

 

за да може при поява на сериозни геополитически проблеми руската система да премине към автономна работа, пояснява Урван Парфентиев, координатор на Центъра за безопасен интернет в Русия.

Правителството в Москва е решило да създава руски интернет - явно нещо като онези емисии "Время" от епохата на социализма, в които с възторг се говореше за успехи на кравари и заводи, и с укор се сочеше към Запада, коментира "Дойче веле". Всъщност новините и политическите предавания по руските федерални канали в момента напомнят всеки ден за този вид медии. Сега всичко е малко по-пъстро, по-модерно, по-олекотено, но съдържанието почти всеки ден е едно и също: една трета – за Путин, една трета – за Медведев и една трета – за "лошия" Запад. На когото му е дошло до гуша, бяга в интернет. Скоро обаче и това навярно няма да е възможно. И понеже корумпираните власти искат да запушат устата на борците срещу корупцията, а заедно с тях и на всички инакомислещи, са предвидили забрана на свободния интернет и въвеждане на тотален контрол. Това пък казват критиците.

 

Близо 15 000 от тях излязоха на протест

 

по улиците на Москва през март. Според организаторите това са били най-масовите протести за последните години, дори по-големи от демонстрациите срещу пенсионната реформа и корупцията. Хората не искат и интернет да стане като програма "Время" - с новини от производството и политически декларации - поогладен, разкрасен и цензуриран.

Чисто „руски интернет“ – има ли техническа възможност за подобно нещо? Едва ли, твърдят експертите. Властите вече цяла година полагат неимоверни технически и финансови усилия да закрият месинджъра „Телеграм“, което все пак още функционира на руска територия. Независимо от това пострадаха милиони потребители, хиляди фирми, дори и държавни учреждения, които досега редовно ползваха тази услуга. По-важно обаче беше посланието на властите, което гласи: "Назад към СССР!“ - и към времената на режима, в които имаше плътна Желязна завеса. Разликата днес е в това, че Желязната завеса е онлайн. Какъв парадокс само, след като Русия минава за страна с добре развит IT сектор и модерни компютърни технологии, поне що се отнася до големите метрополии. Москва например се е превърнала в истинско смарт-сити. Дори и в метрото, на 80 метра под земята, човек за секунди може да уреди своите банкови сделки или да си запише час при лекаря благодарение на силния WiFi сигнал". Русия е една от страните с най-евтин мобилен интернет в света. Новосъздадени руски фирми успешно навлизат на международния пазар. И точно в тази страна искат да орежат най-важната функция на интернет – свободната обмяна на информации.

Забравена е явно златната ера на руския интернет от 90-те години, когато се родиха Yandex и mail.ru. Поне в Русия те са сериозна конкуренция на Google и сие. Забравени са и годините от началото на новия век, когато по времето на краткото си президентство Дмитрий Медведев заложи на модерните технологии, на интернет и на прозрачното управление. Днес руското правителство гледа на интернет като на враг. А бившият офицер от КГБ и сегашен президент Путин смята интернет за изобретение на американските тайни служби - на злите американци, които само мислят как да сторят на Русия злини и срещу които тя е длъжна да се отбранява. Явно новата мечта е всичко днес да прилича на едновремешната емисия „Время“ - с онзи възторг от собствените успехи и с познатите критики срещу Запада.

Ключови думи:

Русия, интернет, цензура

Още по темата