Медия без
политическа реклама

Русия привлича враговете на САЩ в Латинска Америка

За Кремъл Куба и Венецуела са опорни геополитически точки за нарушаване на американската хегемония в региона

ЕПА/БГНЕС
Кубинският лидер Мигел Диас-Канел направи първата си официална визита, след като пое поста в Русия.

Русия укрепва връзките си с Куба и Венецуела на фона на изострените отношения между държавите от Латинска Америка и САЩ. Кремъл разглежда двете държави като опорни точки в геополитическо отношение за нарушаването на американската хегемония, смятат анализатори, цитирани от  „Таймс“. 

Руско-кубинските отношения засега са далеч от тези по време на Студената война, когато Хавана беше почти напълно зависима от СССР, а през 90-те години на ХХ век Москва я изостави и Островът на свободата тръгна стремглаво надолу. Затоплянето на отношенията сега е на дневен ред. В последните две години Русия и Куба стават все по-близки и това в известна степен се дължи на американския президент Доналд Тръмп. Той сложи край на новия курс, който Вашингтон пое за отваряне към Хавана, а Москва умело се възползва от решенията на Белия дом. През 2014 г., когато Барак Обама и Раул Кастро бяха начело на държавите си, те започнаха затопляне на отношенията след продължилата 54 години враждебност. Въведени бяха мерки за облекчаване на визовите ограничения, двете държави отново откриха свои посолства, а администрацията на Обама дори извади Куба от списъка на държавите, спонсориращи тероризма. Тръмп спря това, когато дойде на власт през 2017 г. През юни т.г. администрацията във Вашингтон забрани на американски круизни лайнери да посещават Куба, а наскоро беше обявено, че от декември се прекратяват полетите до Острова, като изключение прави засега само Хавана. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео обяви, че последните мерки са въведени в отговор на „кубинската подкрепа, оказвана на президента на Венецуела Николас Мадуро“, която според Вашингтон включва и обучението на кадри. 

Доста преди това развитие на ситуацията

 

Русия бързо предприе действия, за да стопли отношенията с Куба

 

С намаляването на туристите от САЩ посещенията от Русия са се повишили с 30 процента през 2018 г. до 137 000 души. 93 700 руснаци посетиха Куба само през първите седем месеца на тази година. Обемът на търговията между Русия и Куба се е увеличил повече от два пъти от 2013 г. насам, а тази година се очаква да достигне до 500 млн. долара – в основата е износът на руски стоки към Куба. Москва е трети търговски партньор на Куба след ЕС и Китай. Наскоро Русия отпусна на Куба заем от 40 милиона долара, за да модернизира военната си промишленост; обяви план за инвестиции в размер на 1 милиард долара до 2030 г. за обновяване на жп трасета в островната страна и сключи споразумения в областта на ядрената енергетика за граждански цели и на киберсигурността.

Неслучайно първото посещение на кубинския лидер Мигел Диас-Канел м.г., след като пое властта в Куба, беше в Русия. В рамките на този октомври двете страни си размениха визити на най-високо ниво – в началото на месеца руският премиер Дмитрий Медведев отиде в Хавана, а в края му в резиденцията „Ново Огарьово“ край Москва беше кубинският президент Мигел Диас-Канел, когото Путин прие доста радушно.

Мигел Диас-Канел заяви, че посещението на руския министър-председател Дмитрий Медведев в Хавана през октомври стана „в сложен момент, на фона на ескалацията на американската агресия срещу Куба“.

Кубинците „много внимателно следят нарастващата роля, която Русия играе в процеса на унищожаването на доминацията, която САЩ се опитват да установят“. Според кубинския лидер последните контакти между двете държави „могат да послужат за потвърждаване на това, че отношенията между Русия и Куба остават непроменени на фона на опасността от САЩ“. 

Затъналата в политическа и икономическа криза

Венецуела също е особено интересна за Русия

Москва подкрепя управлението на президента Николас Мадуро, въпреки че десетки държави го обявиха за нелегитимен държавен глава. Русия обаче е на противоположна позиция и активно оказва съдействие на Мадуро, който в края на септември беше в Кремъл и се срещна с Путин. Руският президент обяви, че Мадуро е "законната власт" във Венецуела и изтъкна засилващите се икономически отношения между двете страни. Путин обеща допълнителни доставки на медицински консумативи като част от оказваната хуманитарна помощ на Венецуела. Москва отпусна и финансов кредит на Каракас. Руските инвестиции във Венецуела са около 17 милиарда долара - основно на "Роснефт" в петролната индустрия.

 „Русия се опитва да си върне зоната за влияние, която е имала през съветската епоха, като търси партньори в Латинска Америка и показва на Вашингтон, че все още е световна сила", каза роденият в Куба експерт по международни отношения и политология в калифорнийския университет „Холи Неймс“ Артуро Лопес-Леви.

 

Ключови думи:

Русия, САЩ, Южна Америка

Още по темата