Медия без
политическа реклама

Косово и Сърбия ще продължат да буксуват на място

Политиците от двете страни на барикадата симулират преговори и сближаване на позициите си, но заедно с това си играят със старите рани и емоциите на хората

ЕПА/БГНЕС
Етнически сърби протестират в центъра на Косовска Митровица.

Сърбия започна седмицата с едно много важно историческо признание и послание, а именно, че безвъзвратно е загубила бившата си област Косово и трябва да се върви напред. “Реших да не продължавам с лъжата и самозаблудата, казах на всички, че няма сръбско правителство, няма наше правителство в Косово и Метохия, което е изключително важно за здравеопазването и образованието, и трябва да спрем да лъжем собственото си общество“, заяви президентът Александър Вучич. Ние трябва да признаем, че

 

вече не контролираме ситуацията в Косово,

 

каза Вучич, който говори пред сръбския парламент. В допълнение държавният глава подчерта, че Сърбия трябва да избере как ще продължат да се развиват отношенията с Косово – запазването на замразения конфликт или развитието на контакти с непризнатата република, и то чрез референдум. В същото време той отбеляза, че горещо подкрепя контактите и подобряването на отношенията с Косово. Преди това той постави едно условие - Прищина да отмени митата си върху сръбските стоки. Обръщението към парламента и нацията за положението в Косово и Метохия продължи повече от два часа. Извънредното заседание на Скупщината беше бойкотирано от представители на няколко опозиционни партии, обединени в Съюза за Сърбия, като от общо 250 депутати присъстваха 156, което напомни за голямото разделение в страната по този и други наболели въпроси.

В този момент повечето местни и чужди медии трескаво съобщаваха новината и дори коментираха, че може би вече се вижда светлина в тунела в отношенията между Белград и Прищина. Но не минаха и няколко часа и се намеси до болка познатият балкански фактор. Случайно или не, но в същия ден - понеделник, косовските полицейски спецчасти решиха да проведат пълномащабна операция срещу престъпна организирана група, и то като чистка в своите редове. Стотици маскирани бойци от РОСУ, придружени от бронирани коли, нахлуха в редица сръбски общини в Северно Косово и арестуваха поне 19 души - полицаи и цивилни, които се занимавали с контрабанда и други престъпления, съобщи генералната прокуратура в Прищина. Това очаквано бе посрещнато на нож от местните сърби и колелото на старата вражда се завъртя с нова сила. На редица места бяха издигнати горящи барикади, стигна се до сблъсъци, ранени и дори престрелки, но засега без жертви.

Сръбският президент Александър Вучич, който на моменти се опитва да се дистанцира от националистическото си минало, яхна за пореден път популистката вълна и обяви повишена бойна готовност на армията и полицията. Правителствени медии дори съобщиха  за придвижването на армейски части към границата с Косово. На въпрос означава ли евентуална военна интервенция от страна на Сърбия война с НАТО Вучич отговори, че не е споменавал никаква интервенция, а е казал, че Сърбия е готова да защити своя народ и ще победи. "Не съм несериозен, за да поставя сръбския народ в безизходна ситуация. До вчера ме обвиняваха, че съм предател, а сега съм подстрекател към война. Аз обаче избирам средното положение, защото никога не съм се правил на герой", каза Вучич и добави, че след намесата на косовските специални части РОСУ  в Северно Косово вече нищо няма да е както преди.

Председателят на Сръбската листа - партията на косовските сърби, подкрепяна от Белград, Горан Ракич призова гражданите на четирите сръбски общини в Северно Косово да дойдат колкото може по-масово в центъра на Косовска Митровица, където за вторник вечерта бе насрочена голяма протестна акция.

В същото време се обадиха и представители на Великите сили, които също бранят свои различни интереси както в двете страни, така и в региона като цяло. Говорителят на международните сили в Косово (КФОР) полковник Виченцо Грасо заяви, че властите на Сърбия са били информирани предварително за полицейската акция, поради което „не е имало изненада“. „Ситуацията там вчера беше под контрол и ние постоянно я наблюдавахме. Имахме добър обмен на информация и бяхме в контакт с косовските институции, дори със сръбските власти, и всички бяха информирани предварително за това, което се случва, така че нямаше изненади и не е изненадващо какво се случи“, каза Грасо пред TВ Прва. Грасо заяви нещо, което е един вид обществена тайна, но винаги отстъпва преди спомена за старите рани и емоции. "В този момент

 

мирът в Косово е най-застрашен от реторика и пропаганда,

 

понякога и от фалшиви изявления. За 20 месеца, откакто съм в Косово, нямаше големи инциденти. Най-голямата заплаха за мира и стабилността в Косово и региона е причинена от реториката, използвана от някои лидери чрез злоупотреба с определени медии“, каза той. ЕС пък заяви, че поддържа контакти с Белград и Прищина във връзка със събитията в Косово и ги призовава към максимална сдържаност. В Брюксел обаче все по-ясно си личи, че почват да се отчайват от поредния опит да накарат Вучич и Тачич да седнат на масата за преговори и от това да излезе нещо освен общи приказки без реален резултат.

Преди това мисията на ООН в Косово изиска незабавното освобождаване на двама нейни служители, които са били ранени и задържани при полицейска акция, което и стана. И тъй като единият от тях е руски гражданин, то в кризата се намеси и Москва. Русия призова подкрепящите Прищина страни да окажат влияние върху косовските албанци, за да се предотврати нова спирала на конфликта в региона, се казва в коментар на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.

В същото време своите позиции бълваха и политиците в Прищина. Вицепремиерът и министър на външните работи Беджет Паколи заяви, че арестуваните при действията на полицията в Северно Косово граждани са "част от мрежа, която е дълбоко замесена в контрабанда, корупция, злоупотреба със служебното положение и други видове организирана престъпност". Той призова Сърбия да не злоупотребява с настоящите действия на полицията, които определя като обичайна дейност, насочена срещу организираната престъпност. Президентът на Косово Хашим Тачи заяви, че руският гражданин е "внедрен под прикритието на дипломат" и е задържан за опит да "попречи на косовската полиция" да изпълнява задълженията си.

През март Тачи даде интервю за германския в."Зюддойче цайтунг" по повод 20-ата годишнина от бомбардировките на НАТО срещу Сърбия и войната в Косово. Той припомни, че отношенията със сръбския му колега Александър Вучич „са трудни, но ние трябва да имаме открит канал за комуникация“. „Защото именно

 

този диалог предотврати много грозни неща,

 

които можеха да се случат между нашите страни... И двамата знаем откъде идваме, но това не ни пречи да работим за мира“, заяви той и допълни, че над 70% от косоварите подкрепят диалога със Сърбия. "Ние не можем да останем заложници на нашето минало. Убеден съм, че сега е подходящият момент за мир", каза Тачи. Почти на следващия ден обаче той се върна към старата си риторика. "Сърбия е извършила геноцид и етническо прочистване в Косово. Тя прогони хиляди албанци извън Косово и ограби имуществото на нашите граждани. Никога няма да се забравят делата на сръбските престъпници срещу косовското население", каза Тачи на възпоменателно събрание в Избица.

На Балканския полуостров, както и в повечето места по света, раните след сблъсъци и войни трудно се лекуват. Но ако в много други страни хората се учат от грешките в миналото си или поне се опитват да сторят това, то като че ли в "земята на меда и кръвта"(от турските бал - мед и кан - кръв) тези процеси протичат изключително трудно. Местният манталитет като че ли винаги предпочита по-лесното - обвиняване на другия, отколкото опита да се помирят и продължат, най-вече в името на децата си и тяхното бъдеще. За това също така голяма вина имат и местните политици, които по традиция наливат масло в огъня, когато им е изгодно, но с официалния лозунг "в името на народа". 

 

 

 

Още по темата