Медия без
политическа реклама

Да направим Пеевски главен прокурор и да се свършва...

Само ако бяхме слепи и глухи, антикорупционната комисия щеше да ни заблуди, че действа на полза роду

Една от луксозните коли на Румен Гайтански - Вълка. Виждали сме снимки и видеа от претърсванията в офисите на Васил Божков, от именията на Баневи, от гаражите на Арабаджиеви. Осъдени сред тях няма.
БГНЕС
Една от луксозните коли на Румен Гайтански - Вълка. Виждали сме снимки и видеа от претърсванията в офисите на Васил Божков, от именията на Баневи, от гаражите на Арабаджиеви. Осъдени сред тях няма.

Комисията за противодействие на корупцията (КПК) вече работи! Това не е мираж в жегата. Не само работи, но и информира обществото за разследванията, с които се е заела. Похвали ни се онзи ден, след като близо година не беше излизала със съобщение, как е подхванала необслужвания кредит за 150 млн. лв., отпуснат на фирма на Румен Гайтански - Вълка от държавната Българска банка за развитие. Заемът е от 2019 г., когато начело на ББР беше Стоян Мавродиев. В историята е намесен и тецът на Ахмед Доган във Варна, който междувременно вече не е негов. А ББР успя да си върне едва 5 млн. лв. от отпуснатия заем.

Ако бяхме слепи и глухи за контекста или ако нямахме памет, може би КПК щеше да ни заблуди, че действа на полза роду.

Антикорупционната комисия обаче съществува от 2016 г. (тогава - като част от мастодонта КПКОНПИ) и е известна с това, че не се бори с корупцията. КПК може да се чете и като "комисия за потулване на корупцията".

Антон Славчев е на ръководна позиция в комисията от 2018 г. и за това време

 

не си е изградил образ на самоотвержен борец срещу корупцията

 

Или поне не прави нищо срещу тази корупция, в която участват "правилните" хора. Славчев беше заместник на Пламен Георгиев в КПКОНПИ, предложен от него и назначен от парламента през април 2018 г. (Помните, нали - тераси и балкони...) После остана заместник на бившия главен прокурор Сотир Цацаров, който оглави органа. При оттеглянето и на двамата Славчев поемаше функциите на председателя, макар че реално не е бил избиран за такъв от парламента. А при разделянето на КПКОНПИ на две комисии - КПК и КОНПИ, оглави и двете до избора на титуляри. Под неговото ръководство комисията и за миг не се отклони от образа си на бухалка срещу неудобните на статуквото. Но пък и дълго време депутатите от ПП-ДБ не направиха никакви стъпки към махането му от поста, включително и когато имаха мнозинство в "сглобката". Направиха го едва онзи ден и засега предложението им изглежда по-скоро да е знак към избирателите им, отколкото да има потенциал да постигне резултат. А Славчев явно е във вихъра си. Практиката показва, че публиката великодушно прощава, когато гръмките акции изобщо не стигат до съд и присъда. Но пък са достатъчни за арести, запори и всякакъв "производствен" тормоз.

Според коалицията ПП-ДБ Славчев тежко и системно не изпълнява служебните си задължения, липсва прозрачност в дейността на комисиите, няма информация по чувствителните дела за корупция по високите етажи на властта, не отговаря на депутатски въпроси, не изпълнява съдебни решения, води непрозрачна кадрова политика. Под предложението се подписаха също от "Възраждане" и отломки от "Величие".

Но да се върнем на ББР. За кредитите на Гайтански от държавната банка, която уж трябва да помага на малкия и среден бизнес, се знае от години. Още през май 2021 г. Кирил Петков, докато беше служебен министър на икономиката, не веднъж заяви, че ББР е ощетена с 1 млрд. лв. чрез раздаване на необезпечени кредити в полза на 8 големи фирми, сред които и тази на Румен Гайтански. Характерното за тези разкрития на министъра е, че никой не им обърна внимание. Включително и когато повечето нормални медии писаха, че ББР няма да си върне голяма част от тези пари. И че най-вероятно Делян Пеевски е свързан с бизнесмените, които са получили тези кредити. Прокуратурата е била сезирана два пъти, но не си е мръднала пръста. 

КПК обаче проглежда едва сега. И то само за един от тези кредити. Апропо, за Гайтански, а и за Мавродиев се твърди, че вече са напуснали страната.

Случайности няма. Както не е случайно, че

 

този цирк се разиграва на прага на предизборната кампания,

 

в която Ахмед Доган и Делян Пеевски влизат като врагове.

И, о, чудо! Изведнъж КПК, която много хора подозират, че е свързана с Пеевски и е негова бухалка, започва да удря по кръговете от фирми на Доган. Медиите бяха извикани да снимат автомобилите на Гайтански, които се изземат. Така се подтиква публиката да цъка с език по майбаха и ролсройса му. Това изобщо не е нещо изключително. Виждали сме снимки и видеа от претърсванията в офисите на Васил Божков, от именията на Баневи, от гаражите на Арабаджиеви. Осъдени сред тях няма.

 

Дали няма да ни се предложи и арестът на Доган с наближаването на изборите? 

 

Очевидно Пеевски е в безопасност и все още правилните хора в държавата му вдигат телефона. След толкова години най-безсрамно инсталиране на хора на ключови позиции в министерства, съдебната власт, служби, той на практика държи голяма част от държавната власт в малкия си джоб. КПК е само една брънка от веригата.

Та, публиката знае как се натискат тия бутони. По същия начин бяха натискани бутоните на прокуратурата, докато там начело бяха Сотир Цацаров и Иван Гешев. Помним и признанието "ти си го избра". Сега, изглежда, прокуратурата е направила крачка назад и не иска да води този срамен парад, острието е КПК. Само че отговорите ще бъдат търсени от държавното обвинение, тъй като то е господарят на досъдебното производство. Напоследък прокуратурата предпочита да мълчи. Но пък Пеевски не пропуска случай да обяви колко лош е и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Може би бутонът му за прокуратурата се е счупил, или най-малкото е блокирал. От друга страна Пеевски няма проблеми с прокуратурата, нищо, че САЩ и Великобритания го санкционираха за сериозна корупция.

Макар че когато операторът натиска безразборно копчета, машината може да изгърми и той да пострада.

Сигурно ще се намери някой да каже, че на принципа "защо си с шапка, защо си без шапка" обвиняваме КПК, че не работи, а после недоволстваме, когато се размърда. Проблемът е обаче, когато една институция обслужва нечий интерес. В случая може да направим обосновано предположение, че е точно така. Ясно е, че без конфликти в задругата омертата няма как да бъде разрушена. Но войната между мафиотски кланове по никакъв начин не може да помогне за прочистването на държавата. Най-много да поразмести пластовете. А справедливостта пак ще остане затисната някъде дълбоко под тях. Освен да направим Пеевски главен прокурор и да се свършва...

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?