Медия без
политическа реклама

18 години затвор получи критик на китайския президент Си Дзинпин

В свое есе Рън Джъцян нарича държавния глава "клоун"

22 Септ. 2020
Рън Джъцян
BGNES
Рън Джъцян

Китай осъди влиятелен магнат и отявлен критик на президента Си Дзинпин на 18 години затвор след обвинение в "корупция, подкуп и присвояване на публични средства", предаде китайското англоезично издание Global Times, цитирано от Би Би Си.

Рън Джъцян, бивш изпълнителен директор на държавната компания за недвижими имоти Huayuan и член на Китайската комунистическа партия, също така е глобен с 4,2 милиона юана, съобщи Междинният народен съд в Пекин № 2 на своя уебсайт.

В присъдата се казва, че 69-годишният бизнесмен "доброволно и искрено е признал всичките си престъпления“ и няма да обжалва решението на съда. Защитниците на човешките права скочиха срещу президента  и комунистическата партия, като ги обвиниха, че използват обвинения в корупция като начин за заглушаване на несъгласието с управлението им. 

Рън Джъцян изчезна през март, след като написа критично есе за справянето с коронавируса. В него той говори за "криза на управлението“ в партията и въпреки че не споменава президента по име, Рън пише, че е видял "не император, които показва своите "нови дрехи“, а “ гол клоун, който настоява да продължи да бъде император“. 

"Реалността на тази епидемия е, че партията защитава собствените си интереси, държавните служители защитават собствените си интереси, а монархът защитава само статута и интересите на ядрото на партията“, се казва в есето. Малко след публикуването на есето Пекин обяви, че Рън Джъцян е изключен от комунистическата партияи срещу него започна разследване за "сериозни дисциплинарни нарушения“.

Това не е първият път, в който бизнесменът изразява публично несъгласието си с управлението на страната. През 2016 г. той беше осъден  на една година пробация като наказание за отявлената си критика към правителствената политика. Всичките му акаунти в социалните медии, които имаха десетки милиони последователи, бяха закрити.

Пекин засили репресиите срещу гражданското общество, откакто Си Дзинпин взе властта през 2012 г., затягайки ограниченията върху свободата на словото и задържайки стотици активисти и адвокати.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?