Медия без
политическа реклама

Премиерът нареди на "Български пощи" да спасят свободата на словото

Инициативата хвърля прах в очите на Европа, но според хора от бранша обслужва интересите на Делян Пеевски в разпространението на вестници и списания

Илияна Кирилова

Премиерът Бойко Борисов хвърли прах в очите на Европа и неправителствените организации с изненадващото предложение „Български пощи“ да разпространяват и продават вестници и списания. Той представи идеята като мярка за подобряване на състоянието на медийната среда у нас и като битка за свободата на словото в България. Публична тайна е, че свързвани с Делян Пеевски дружества контролират сериозен дял от разпространението на вестници, което се възприема от международните наблюдатели като фундаментален проблем пред свободата на медиите.

„Това, което държавата може да направи за свободата на словото, е разпространението да не оставяме на частници, а „Български пощи“ да отговарят за него. Пощите са 100% държавни, имат достъп до всички обществени места, така че гарантираме, че всяко издание ще иде там, където трябва“, обяви Борисов в началото на заседанието на правителството. Но пресслужбата на Министерския съвет  влезе в противоречие с началника си. От нейното официално съобщение се разбра, че управляващите нямат намерение да забраняват на частни фирми да разпространяват вестници и списания, а възнамеряват да вкарат и "Български пощи" в тази дейност. "Кабинетът прие решение „Български пощи” ЕАД да извършва дейността по разпространение и продажба на печатни издания на територията на страната. Възлага се на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията да предприеме необходимите действия, включително, ако е необходимо, да инициира законодателни изменения. По този начин ще се осигури ефективното разпространение на печатни издания в цялата страна. Това дава възможност за диверсификация на разпространението, без да се ограничава конкуренцията", съобщиха от "Дондуков" 1.

По-късно от транспортното министерство допълниха, че ще се създадат "предпоставки за по-добри условия за разпространение и продажба на печатни издания на територията на страната". "По този начин съществуващата и към момента конкуренция на пазара ще се подобри чрез участието на държавно дружество, притежаващо индивидуална лицензия за универсален пощенски оператор", изтъкнаха още от ведомството на Росен Желязков. Но по-късно вечерта Борисов повтори пред Би Ти Ви, че "държавата чрез "Български пощи", които имат клонове навсякъде, поема разпространението на печата. Така че, кой какъвто и вестник да издаде, никой няма да може да не му го сложи на сергията. Това е много важно решение за свободата на медиите".

Решението на кабинета идва след визита на представители на международната организация „Репортери без граници“ у нас преди дни. Те определиха ситуацията в българските медии като „абсолютно ужасяваща“, а част от аргументите им са свързани именно с монопола в разпространението на вестници. От организацията посочиха още, че от 3 г. безуспешно търсят среща с Борисов. „Внимателно слушах това, което са казали, и смятам, че единственото нещо, което държавата може да направи в подкрепа на свободата на словото, е да не оставяме частници да правят разпространението", отговори им задочно премиерът.

Но зад тези благовидни фрази хора от бранша видяха обслужване на интересите на най-големия играч на дистрибуторския пазар на печатни медии у нас. „Ако държавата реши сама да вози тиражите в страната, това спестява най-големия разход на разпространителите – за транспорт. Така най-облагодетелствани ще са големите фирми, чиито бусове обикалят и зареждат пунктовете на „Лафка“ и на големите бензиностанции и търговски вериги, които също продават вестници. Пеевски също притежава такава дистрибуторска фирма. Започне ли „Български пощи“ да разнася пресата, най-големият продавач на вестници и списания ще спечели, защото нашият бизнес става все по-губещ и непривлекателен. Пеевски ще продължи да продава най-големи тиражи, но ще си спести разходите за транспорт", коментира пред "Сега" разпространител. Според негови изчисления месечно депутатът бизнесмен ще спестява около 100 000 лв. за транспорт.

Вторият ефект от решението е, че държавата ще получи контрол върху разпространението на изданията, коментира още дистрибуторът. „Цялата преса ще мине под директния контрол на правителството. Никой вече няма да смее да го критикува. Кой ще критикува шефа, ако знае, че той може да не достави изданието му ?", пита той.

Според собственика на „Доби прес“ Атанас Алексов усилията на кабинета са насочени в неправилна посока. „Струва ми се, че предложението е плод на емоции заради изказванията на „Репортери без граници“ и мястото на България в класацията за свобода на словото. Да, частните фирми не возят изданията до всяко село, защото това е свързано с големи разходи. И сега обаче „Български пощи“ предлага тази услуга до всяка точка, за което получава субсидия. Това, че услугата не се използва от издателите, означава, че към нея няма голям интерес. Няма как да накараш някой да си купи вестник само защото той ще бъде закаран до всяко село. Свободата на пресата зависи не само от разпространението, но и от рекламата. Ако държавата се задължи да разпространява вестниците, означава ли това, че ще задължи и фирмите да рекламират в тях?“, коментира Алексов.

Миналото лято КЗК направи секторен анализ, въз основа на който стигна до извода, че на разпространителския пазар на печатни издания у нас "не са налице непреодолими бариери за навлизане на нови участници и разрастване на съществуващите". В същото време комисията призна, че от 2013 г. до миналата година „е характерна концентрация на услугите в по-малко на брой фирми". Ведомството, чийто шеф е майката на депутата от ГЕРБ Александър Ненков - Юлия Ненкова, изчисли, че собственикът на "Лафка" и контролираните от него дружества разполагат с 1070 маси в страната, но не посочи колко са пунктовете на останалите разпространители. Не бе анализиран и фактът, че обектите на "Лафка" обикновено са в центъра на градовете и че на тях се продават още цигари, талончета за игри на щастието и т. н., което ги прави по-привлекателни. Комисията не анализира и как се е отразило на вестникарския пазар, че собственикът на "Лафка" изкупи преди години част от дистрибуторите и че през този период редица печатни издания в страната спряха да излизат или започнаха да изпитват сериозни финансови затруднения. 

Правителственото решение изненада експерти и работодатели. Изненадани явно бяха и от "Български пощи", откъдето не успяха да кажат дали имат капацитета да извършват тази дейност.  От Българската стопанска камара заявиха за в. "Сега", че все още се запознават с промените, но определиха решението на правителството като притеснително.

През лятото от ГЕРБ предложиха промени в Закона за пощенските услуги, които предвиждаха масово закриване на станции. Впоследствие предложението пощенските клонове в населени места с по-малко от 800 жители да бъдат закрити бе отхвърлено.

БЕНЕФИЦИЕНТЪТ

"Български пощи" и в момента се занимават с разпространение на печата, но само за абонати. По това перо компанията отчита спад в приходите си за полугодието. За този период те намаляват с около 116 000 лв. до 946 000 лв. на фона на малко над милион за същия период на 2018 г., показа справка на в. "Сега".

Цялостното състояние на пощите не е добро - за първите шест месеца компанията отчита загуба от 3.1 млн. лв. на фона на 4.6 млн. лв. година по-рано. Минусите са се натрупали най-вече заради увеличението на разходите за персонала с общо 2.6 млн. лв. заради ръста на минималната заплата. Към полугодието на т.г. в "Български пощи" работят малко над 8700 служители, които получават средно 776 лв. Дружеството разполага с 2981 пощенски станции, се посочва в сайта на компанията, като тази бройка е актуална към 2016 г.



СОБСТВЕНОСТТА

Ирена Кръстева (майка на Пеевски) навлезе в разпространението на вестници отдавна чрез придобиването на контрол върху "Обединени български вестници", а в днешно време разпространението се движи от "Табак трафик", собственост на "Лафка маркет" и компании като "Национална агенция разпространение 1" и "Национална дистрибуция". През септември стана ясно, че свързано с "Лафка" дружество - "Логистик груп инвест", е подало заявление за концентрация в КЗК за обратно придобиване на продадената при сделката за "Бултартабак" дистрибуторска фирма "Експрес логистика и дистрибуция" - най-големият дистрибутор у нас по информация на "Капитал".

 

В ПАРЛАМЕНТА

Преди около година управляващите приеха законови промени, част от които бяха насочени директно към бизнеса с разпространението на вестници и списания. Предложенията дойдоха именно от Пеевски и съпартийците му Йордан Цонев, Хамид Хамид и Велислава Кръстева. В Закона за задължителното депозирано на печатни и други произведения бе записано, че фирмите разпространители трябва да декларират в Министерството на културата действителния си собственик, както и броя на обектите си за продажба на дребно. Ако се установи, че някой от разпространителите държи 1/3 и повече от всички обекти, информация за това трябва да се изпраща в Комисията за защита на конкуренцията. Срокът за създаването на този регистър е едногодишен. Вчера от Министерството на културата поясниха за "Сега", че ще спазят изискванията на закона и регистърът ще е готов до края на следващия месец.

Още по темата