Медия без
политическа реклама

Училищата ще могат да заплащат интернета на учениците си

В повечето случаи става дума за около 20 лв. на месец, казват от МОН

15 Апр. 2020
Илияна Кирилова

Училищата ще могат да използват средства от бюджетите си, за да осигуряват интернет свързаност на учениците си. Това предвиждат промени в наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, приети от МС.

Според тях учебните заведения ще имат възможност да извършват разходи за доставка на интернет свързаност по местоживеене на учениците, които по социални причини не разполагат с достъп до интернет. Това ще важи в случаите, когато присъственият учебен процес в училището е временно преустановен по предписание на компетентен орган, поради което обучението на учениците се осъществява от разстояние в електронна среда, т.е. както е в момента.

"Прилагането на тази форма на обучение ще постигне очакваните резултати при условие, че може да обхване максимално голям брой ученици. Поради липса на технически условия - мобилни устройства и/или интернет свързаност част от учениците не могат да бъдат ефективно включени в обучение в дигитална среда", пишат от МС. Последните данни на МОН показваха, че в електронно обучение са обхванати близо 89% от учениците в страната. Останалите 11%, или близо 70 хиляди ученици, нямат такава възможност - поради липса на крайно устройство - компютър, лаптоп и др. или заради липса на интернет. 2000 учители също нямат техническа възможност да работят дистанционно.

По тази причина МОН предлага да бъдат използвани възможностите на училищните бюджети за подпомагане на ученици, които по социални причини не разполагат с интернет свързаност, за включването им в дистанционно обучение в условията на наложените противоепидемични мерки. Идеята е разходите да се извършват за сметка на реализираните икономии в училищните бюджети вследствие на прекратяването на учебния процес на територията на училищата.

"Промяната в Наредбата дава нормативно основание на училищата да направят такъв разход. Тя няма задължителен характер, а осигурява възможност да бъдат подпомогнати онези ученици, които поради липса на интернет не участват в обучение в електронна среда по време на извънредното положение", поясниха от МОН. Оттам посочиха, че учителите и директорите имат необходимата информация за колко и кои техни ученици това би било работеща мярка за провеждане на учебния процес. "Фирмите-доставчици се избират от семействата. В повечето случаи става дума за около 20 лв. на месец, които с промяната в наредбата училището може да заплати. Допустимите разходи са единствено за услуга интернет. Средствата, с които разполагат училищата и които не използват в момента поради въведеното извънредно положение, биха били достатъчни за прилагането на тази мярка, дори да засяга всички ученици от съответното училище", смятат от министерството. Оттам съобщават и, че са постигнали договорености с мобилните оператори с национално покритие за преференциални цени за училищата в помощ на родителите. В същото време началниците на регионалните управления на образованието и директорите на училища провеждат разговори с кабелните оператори за осигуряване на интернет за учениците.

На много места в страната различни компании вече дариха таблети за дистанционно обучение на учениците. РУО-та и училища също предоставят устройства на някои от децата, които не разполагат с такива. От центъра за междуентически диалог "Амалипе" също стартираха инициатива "Стара техника за ново начало", в която всеки, който има стар, но работещ компютър, може да го дари на нуждаещо се училище. Повече за инициативата може да намерите тук.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?