Медия без
политическа реклама

Експерти искат "зони с ниски емисии" в градовете

29 Ноем. 2019РУМЯНА ГОЧЕВА
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Движа се с градския транспорт и ходя пеша. Затова и почти няма риск от това да закъснея, каза вчера бившият министър на екологията Нона Караджова.

Експерти предлагат да бъдат обособени специални "зони с ниски емисии" на парникови газове в градовете. Идеята е сградите в тези места да се отопляват само с газ или с парно. По този начин въздухът може да стане по-чист. Според различни изследвания битовото отопление е основният виновник за повишените нива на фини прахови частици, обясни бившият екоминистър Нона Караджова. Тя участва в четвъртък в конференция, посветена на това как чрез развитието на битовата газификация да се решат проблемите с мръсния въздух.

По думите й делът на битовото замърсяване в някои градове в България достига около 86%, а в София е около 50 на сто. "Вината" на транспорта за мръсния въздух в столицата е около 30%. Обособяването на такива "чисти" зони ще отнеме време, но е добро начало, смята Караджова.

"На тези, които се отопляват по друг начин, може да се даде 10-годишен гратисен период, за да преминат на чисто отопление като природния газ. Това е решението, иначе няма как да се случат нещата", обясни тя. Караджова посочи като добър пример програмата "Дезире Газ", при която хората могат да получат 30% безвъзмездно финансиране на допустимите разходи за газификация.

Според Георги Базаджиев от Българската асоциация "Природен газ" (БАПГ) България трябва да развие и насърчи употребата на газ. "Едно от нашите предложения е Министерският съвет да приеме разработената Национална програма за ускорена газификация", добави той. Шефът на столичния "Автотранспорт" Слав Монов пък отчете покупката на нови превозни средства в града. Той изтъкна, че в града вече се движат 268 рейса на газ спрямо 180 на дизел. Общинското дружество разполага и с 20 електрически автобуса. "Градският транспорт не може да се брои за замърсител на въздуха, проблемът е в колите", изтъкна Монов. И обобщи: ако през 2012 г. средната възраст на автобусите е била над 20 години, то сега тя е под 7.

Въпреки това София и част от останалите градове в страната почти всекидневно се задушават от мръсен въздух. Опитът с въвеждането на зелен билет в столицата се провали с гръм и трясък, а основният проект, по който работи общината, е повече от спорен, особено що се отнася до ромските махали - за подмяна на печките на твърдо гориво "с нови алтернативни форми за отопление на газ, електричество, пелети или свързване към топлофикационната мрежа".

 

АБСУРД

Държавата приема мерки за намаляване на мръсния въздух, а в същото време насърчава замърсяването - отпуска помощи за отопление на енергийно бедните, а те си купуват твърдо гориво. Това подчерта адвокатът по енергийните въпроси Александър Александров. По думите му това стимулира използването на въглища и дърва за огрев, които са основните виновници за запрашаването и за възникването на редица здравословни проблеми. Александров смята, че социалното министерство трябва да промени отпускането на тези помощи, като финансира по-екологични начини за отопление. Един от вариантите е да се осигури подкрепа за социално слабите да се газифицират, ако в близост има изградена мрежа.

Още по темата