Медия без
политическа реклама

Правят здравни осигуровки на котките в Ермитажа

Четириногите на служба в прочутия музей ще бъдат лекувани в 25 области на ветеринарната медицина

03 Юни 2023
Опашатите пазители на изкуството ще се ползват от съветите на водещи специалисти по ветеринарна медицина.

Управата на Ермитажа в Санкт Петербург е взела решение да направи здравни осигуровки на котките, които „работят“ в прочутия музей, съобщава в своя канал в социалната мрежа Telegram изданието за културни и светски новини от Ленинградска област Fontanka.ru.

Срокът на действие на застрахователните полици за четириногите ще бъде 1 година. Отсега нататък служителите в Ермитажа ще могат да се обръщат за консултации онлайн към водещи специалисти от Московската държавна академия по ветеринарна медицина и биотехнологии „К. И. Скрябин“. Питомците на галерията ще бъдат лекувани от доктори, профилирани в 25 области на медицината за животни.

По-рано бе съобщено, че администрацията на град Зеленоградск в Калининградска област е подготвил дарение за котките от Ермитажа – миниатюра на местната забележителност „Къщата с драконите“, наречена така по рисунката върху дървената й фасада. Котешките жилища са точно копие на сградата. В края на XVIII век в дясното крило на „Къщата с драконите“ се е намирала обущарска работилница, в която си е поръчвал ботуши именитият немски писател романтик, композитор и художник Е. Т. А. Хофман, смятан за предтеча на днешния жанр фентъзи.

Котки започват да пазят безценните експонати в Ермитажа от плъхове и мишки от самото му създаване от Екатерина II, но са защитавали от тази напаст императорските покои още при нейната предшественица Елизавета Петровна. Тя поръчвала доставка на котки от Казан, тъй като до нея достигали градски легенди, че благодарение на тях в Казан няма гризачи. Смята се, че по-късно, при блокадата на Ленинград, местните котки са измрели и плъховете са се завърнали да пакостят в музея, затова след края на Втората световна война в града са били заселени 5000 нови котки от други места. Изследователите от Университета в Санкт Петербург обаче досега не са намерили научно потвърждение на това твърдение.