Медия без
политическа реклама

Culturama представя музикални удоволствия, вдъхновени от Йеронимус Бош

Фестивалът ще се състои от 13 до 28 юни на различни локации в София

Днес, 13:21
Част от триптиха на Йеронимус Бош "Градината на земните удоволствия".
Част от триптиха на Йеронимус Бош "Градината на земните удоволствия".

Арт фестивалът Culturama – Garden Of Sound, който започва на 13 юни, се завръща с едно от най-мащабните си издания досега, чиято концепция е вдъхновена от настроението в изключителната картина на художника Йеронимус Бош (1453-1516) „Градината на земните удоволствия“, съобщават организаторите на събитията, които ще се състоят на различни локации в столицата.

Culturama – Garden Of Sound ще продължи до 28 юни, смесвайки и представяйки на едно място голяма палитра от музикални жанрове – барок, танго, самба, джаз, камерна, модерна и класическа музика, посочват от екипа на фестивала.

„Асоциацията, която правим с една от най-очарователните черти на тази невероятна картина, е изобразяването на етническата, технологичната и ботаническата другост в образи, пряко събудени от любопитството, страховете и далечните перспективи. Фантасмагорично правим опит за препратка към много актуални теми, създавайки „музикална градина“ като сложна композиция, пъзел и килим на нашата представа за Рая в един вид раздвоена времева линия, която дава свобода на хибридното и различното през магическите ботанически рисунки на Текла Алексиева, които превърнахме в ключова визия“, разказват от Culturama.

Организаторите се обръщат към Градината, която си представят като алегория или легенда за място, надарено с интересна флора, перфектен климат и красив цялостен вид, грижливо пазена от външни фактори и по алхимичен начин ритуално засаждана, поливана и жъната с вярата, че може да се създаде лична утопия чрез музика и изкуство.

Откриването е с Жорди Савал и неговия Hespérion ХХI и програма, наречена Le Nuove Musiche La Révolution Baroque 1560-1660 в Националния археологически муей.    

Втората фестивална вечер представя културата на тангото, показвайки работата на Педро Ломбарди като фотограф и неговия филм Tango, No Todo Es Rock, последвано от дискусия с автора (галерия „ФотоСинтезис“). Вечерта продължава с концерт-милонга на Bandonegro в градинката „Кристал“.

На 15 юни гостува френското трио Anaê с бразилска програма. Полифонията на това трио обещава динамична и изпълнена с огромен заряд вечер, отвеждаща на далечно цветно пътешествие (хотел „Хилтън“ – бар-градина).

Във втория уикенд на фестивала ще има симфоничен концерт, посветен изцяло на музиката на Морис Равел – на 21 юни със сопраното Ина Кънчева, пианиста Емануил Иванов и Симфониета Враца под диригентството на Христо Павлов (зала „България“), и на 22 юни с квартета на Сократис Синопулос – Sokratis Sinopoulos Metamodal Jazz (хотел „Хилтън“). 

На 25 юни гостува Тамайо Икеда с Емануил Иванов в Nocturnal Garden – пиано рецитал на четири ръце на „Болеро“ и „Валс“ на Равел, както и с произведенията на Форе, Шопен, Дебюси, Сай, Иванов (СГХГ).

На 26 юни е представянето на проекта Orient Express и артистите Ина Кънчева – сопрано, Кито Гато – пиано, теорба, китари, Алваро Гаридо – перкусии, Давиде Монти – цигулка, Хуан Улибари – флейта и кларинет, Марко Фрецато – виолончело, Сократис Синопулос – гръцка лира, и Хакан Гюнгюр – канун (Национална галерия).

Culturama – Garden Of Sound завършва на 28 юни с българска музика за тромпети и известни солисти – Михаил Йосифов, Стоян Стоянов, Петър Македонски, Алин Будка, заедно със Симфониета Враца, отново под диригентската палка на Христо Павлов (градина „Кристал“).

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата