Медия без
политическа реклама

СОС гласува спорен списък с имоти за отдаване и продажба през 2020 г.

При дебатите се стигна до лични нападки между управляващи и опозиция

Илияна Кирилова

Столичната община предстои да продаде, даде под наем, учреди право на строеж срещу обезщетение и т.н. стотици свои имоти или такива, в който има дял, след като мнозинството в общинския съвет прие Програма за придобиване, управление и разпореждане с общинска собственост за 2020 г.  Тя бе гласувана с гласовете на коалицията ГЕРБ-СДС, както и ВМРО и „Атака“. Против бяха БСП, „Демократична България“ и независимият Борис Бонев. Дебатите около програмата бяха много разгорещени, като дори се стигна до лични нападки между управляващи и опозиция.

Основните критики на гласувалите против бяха, че за над 500 обекта, за които администрацията на кмета Йорданка Фандъкова поиска да се вземе решение, липсва изчерпателна информация къде се намират и какво предстои да се случи с тях. Първоначално БСП поиска гласуването да се отложи до получаване на отчет за изпълнението на миналогодишната програма, но управляващите отхвърлиха предложението.

„Програмата съдържа над 600 реда с поземлени имоти и обекти във всякакви квартали на София. Всичко това е в машинно нечетим вид, за да не могат да бъдат проверени. Има изключително интересни случаи от типа: „Дава се имот в район Х по схемата на района“. Без информация за кой имот става дума и за какво се използва“, коментира Борис Бонев. Той обърна специално внимание на политиката на администрацията по отношение на паркирането. „Десетки са общинските имоти, които се дават на частни фирми за паркинги, особено в кварталите. Общински терен в голям квартал с 120 паркоместа се дава за наем от 1500 лв. Това се случва, докато жителите на тези квартали паркират в кал. Поисках, преди да даваме имоти където и да е, общината да изработи политика в това отношение“, заяви Бонев.

„Не мога да се съглася, че програмата не показва ясната политика на Столичната община. Вече се работи по няколко задачи, свързани с паркирането. Дала съм задача на ръководството на ЦГМ всички терени, които са предложени в програмата, да се разгледат внимателно. Целта е да се види кои биха желали да управляват те, кои – районите, и за кои би могло да се отиде на публично-частно партньорство“, отговори Фандъкова.

„Всяка година през последните 10 г. говорите за публично-частно партньорство, но ще се радвам да припомните колко такива паркинги изградихте“, репликира Бонев.

„За публично-частно партньорство трябва да има две страни. Желание от наша страна има, за радост вече имам информация от различни райони, в които има и интерес. Подготвяме обявяването на няколко такива процедури“, продължи Фандъкова.

Списъкът с имоти за отдаване под наем чрез търг или конкурс се състои от 343 позиции, разпръснати в 24-те района на Столичната община. За продажба са предвидени 51 терена, а за учредяване на право на строеж срещу обезщетение - 13 имота. Както „Сега“ писа, и в новата програма районни кметове продължават да предлагат за продажба или учредяване право на строеж терени в междублокови пространства или в непосредствена близост до жилищни сгради. Впечатление прави, че единствено кметовете на райони като "Младост", "Изгрев", Красно село" и др., в които се проведоха едни от най-масовите протести срещу безразборното застрояване на кварталите им, не са предложили имоти за застрояване. На местните избори м.г. хората от тези райони отхвърлиха досегашните кметове на ГЕРБ и избраха представители на опозицията или независими. 

Още по темата