Медия без
политическа реклама

Социолозите предвиждат 8 партии в 48-ото Народно събрание

"Тренд" се разминава с "Алфа рисърч", "Галъп" и "Екзакта" за класирането на "Възраждане" , ДПС и БСП

30 Септ. 2022Обновена
Тренд

Социолозите предвиждат, че в 48-ото Народно събрание ще влязат 8 партии. Проучвания на "Тренд", "Алфа рисърч" и "Галъп" сочат ГЕРБ като победител с около 9% преднина пред "Продължаваме промяната". Разминават се обаче за третия - според "Тренд" това ще е "Възраждане", а "Алфа рисърч" , "Галъп" и "Екзакта" отреждат третото място на ДПС. 

ГЕРБ има преднина от 9,3% пред "Продължаваме промяната", а "Възраждане" е трета сила след тях. Това показват резултатите от проучване на "Тренд", финансирано от "24 часа"

Според "Тренд" в парламента ще влязат 6 формации. Това са ГЕРБ с 25,7%, "Промяната" с 16,4%, "Възраждане" с 13,9%, ДПС с 11,9%, БСП с 8,7%, "Демократична България" със 7,6%. На границата от 4% са "Български възход" с 4,4 на сто и ИТН с 4,2%.

Последни прогнози:
  Алфа Рисърч  Тренд  Галъп  Екзакта
ГЕРБ-СДС 25.2% 25.7% 25.8% 26.4%
ПП 16.5 16.4 16.6 16.8
ДПС 13.1 11.9 13.2 12.6
Възраждане 11 13.9 12.8 10.5
БСП 10.2 8.7 9.2 10.8
ДБ 8.4 7.6 7.8 8
Български възход 4.4 4.4 4 4.2
Има такъв народ 4 4.2 4.2 4.5

26% от решилите да гласуват все още се колебаят кого да подкрепят. Позицията на четвъртата сила - ДПС е стабилна, но движението има потенциал да повиши относителната си тежест заради вота от чужбина, отбелязва проучването.

Под прага за парламентарно представителство остават "Изправи се, България" (2%) и ВМРО-БНД (1,1%).

"Няколко са изненадите от проучването, но те не са толкова големи. Защото в последните месеци с проучванията излизаха тенденциите", коментира изследването пред Нова тв Евелина Славкова от "Тренд".

Като една от тенденциите тя очерта голямата дистанция между ГЕРБ и ПП. "Още през април започнахме да улавяме тази дистанция. В края на кампанията се вижда, че тя е вече около 9%", посочи социологът. Тя допусна, че в изборния ден може да има изненади, тъй като м.г. например много хора решиха да гласуват в последния момент. Славкова обаче посочи, че трудно може да разместят първият и вторият, но след останалите това може да се случи.

Според нея може да има пренареждане между ПП, "Възраждане" и ДПС. "Не изключвам хипотезата "Възраждане" да станат втори", предупреди Славкова. "Възраждане" са в перманентна кампания и трупат дивиденти, допълни тя.

Славкова посочи още, че е трудно да се определи дали ще има коалиция, макар че след изборите партиите стават по-консенсусни. ГЕРБ най-вероятно ще опита да направи коалиция с ДПС, с ДБ, допусна тя и посочи, че коалиция с ПП трудно може да бъде обяснена на твърдия електорат на партията на Бойко Борисов, арестуван по време на кабинета на Кирил Петков.

"69% от обществото очаква да има кабинет. Ако тези партии отидат пак на избори, всички партии ще загубят, може би с изключение на "Възраждане", които може да генерират много голям протестен вот. Хората няма да са толерантни към формациите, които няма да се разберат", обясни социологът. Според нея "влизаме в хипотезата за експертно правителство, в което да няма ярки политически лица", но се застрахова, че на всички предходни избори картината е била много по-ясна, а сега неизвестните са повече.

Сходни са резултатите и от проучването на "Алфа рисърч". Тази агенция обаче отрежда третото място на ДПС, а не на "Възраждане".

Боряна Димитрова от агенцията обясни пред bTV, че кампанията не е довела до нарастване на желанието за гласуване и до утвърждаване на категоричен избор на хората. Според "Алфа рисърч" 75% са направили избора си за кого ще гласуват, а колебаещите се двоумят между партията, за която са гласували на предишни избори и други партии - нови, или такива, за които са гласували преди.

"Налице е висока мобилност сред избирателите, разочарование от вече направените избори и ниско доверие", посочи Димитрова. Според нея ПП е една от партиите, които имат около себе си много колебаещи се избиратели.

Боряна Димитрова коментира, че "Възраждане" отбелязват двоен ръст спрямо предишните избори. По думите й партията на черпи избирателите си от ПП, от ИТН, част от БСП и от т.нар. бивши патриоти. Димитрова обаче подчерта, че "Възраждане" концентрират русофилския вот. Но за първи път проучванията сочат, че едва 11% от хората подкрепят политиката на Путин, а 78% са срещу обявената мобилизация. "Тази обществена нагласа служи като спирачка срещу нарастването на този вот (за "Възраждане")", коментира социологът.

Според нея участието на ИТН и "Български възход" в парламента е рисково, но тези формации имат шанс да минат 4-процентната бариера.

Около 70% искат да има правителство пред лицето на множеството кризи, пред които е изправена България. Но има доста висок скептицизъм дали партиите ще съставят кабинет, посочи още Димитрова. Песимистите са 42,8%, като основният принос за това имат посланията на партиите в предизборния период. 

Според последното проучване на "Галъп" ако изборите бяха в последната десетдневка на септември, ГЕРБ-СДС биха получили 25,8% от потенциалните гласове, ПП - 16,6%, а ДПС и "Възраждане" към края на септември спорят за третото място, съответно с 13,2% и 12,8%. 

Изследователите от "Галъп" обясняват, че се потвърждава формулата 6+2: шест сигурни формации и две, за които няма такава сигурност - ИТН и "Български възход". Под бариерата изпъкват "Изправи се, България" и ВМРО, съответно с резултати от 1,9% и 1,2%. Не е изключено под бариерата осезаем резултат да отбележат и други формации.

"Екзакта рисърч груп" също публикува най-новото си проучване, съобщи БТА. 

Изследването е проведено в периода от 20 до 25 септември, сред 1050 пълнолетни български граждани в 71 населени места на страната. Работено е със стратифицирана двустепенна извадка с квота по основни социално-демографски признаци. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано „face to face” интервю. Максималната грешка при 50-процентовите дялове е +/- 3%. Изследването е реализирано със средства на „Екзакта Рисърч Груп”.

ГЕРБ-СДС получава 26,4% подкрепа от твърдо решилите да гласуват, а „Продължаваме Промяната“ – 16,8%. На трето място се подрежда ДПС с 12,6%, следвана от „БСП за България“ – с 10,8%. „Възраждане“ се нарежда на пето място с 10,5% гласове, а „Демократична България“ получава 8,0%. „Има такъв народ“ получава 4,5% подкрепа, а „Български възход“ – 4,2%.

---

Проучването на Изследователски център "Тренд" е финансирано от "24 часа". Обем на извадката: 1001 ефективни интервюта с респонденти на възраст 18+ г. Представителност: За пълнолетното население на страната. Метод на регистрация: Пряко полустандартизирано интервю "лице в лице". Период на провеждане: 21-27 септември 2022 г. Максимално допустима стохастична грешка: ± 3.1%

---

Цитираното изследване на "Алфа рисърч" е проведено в периода 27-29 септември 2022 г. от Алфа Рисърч, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Проучването е проведено сред 1025 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

---

Цитираното изследване на "Галъп" представя данни от национално представително изследване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено за Българското национално радио, осъществено между 20 и 27 септември сред 1009 пълнолетни българи с таблети чрез пряко интервю "лице в лице". Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души.