Медия без
политическа реклама

Поне 450 лекарства са липсвали от аптеките за година

Илияна Кирилова

За недостиг на 450 лекарства са подадени сигнали от пациенти на онлайн платформата за сигнализиране на липси на медикаменти, която бе създадена и се поддържа от неправителствения сектор. През последните две седмици сигналите зачестиха поради нарушена ритмичност на вноса и изчерпване на наличностите от лекарства, които са в процес на спиране на продажбите в България, съобщиха от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства, която поддържа платформата. Активно се търсят и продукти, които са със заличени досиета през последните години у нас.

"Много от сигнализираните лекарства, които са с проблемен внос, имат алтернативи. Но по отношение на изтегляните лекарства от нашия пазар, единствена възможност за пациентите остава да търсят индивидуални решения чрез свои близки или чрез пътуване зад граница", обясняват от асоциацията.

При 62% от случаите причините за недостиг на лекарства са свързани с временно или трайно преустановен внос на лекарства. 20% от всички сигнали са поради напускане на пазара на лекарствени продукти. Това са обобщените данни от първата година на функциониране на платформата.

Един от основните проблеми за достъпа до лекарства у нас е продължаващият процес на дерегистрация на редица лекарства от България, подчертават търговците. 158 лекарства са изтеглени от българския пазар през 2018 г. по данни на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, припомнят те. За 2014 – 2017 г. броят на дерегистрираните продукти е 1512, сочи пък годишният доклад на Изпълнителната агенция по лекарствата. Само за 2017 г. са били изтеглени 327 лекарства, без нито едно от тях да има проблем с лекарствената безопасност, сочат още данните на агенцията.

От асоциацията призовават за нормативни промени, с които да се създаде режим за достъп на българските пациенти до лекарства, които са с доказана лекарствената безопасност, но вече дерегистрирани в страната ни поради липса на икономически интерес. Още се чака обаче да заработят реално вече направените нормативни промени - при установен недостиг да даден медикамент, ИАЛ да има право да спира временно износа му. Очаква се изработената за целта електронна система да започне реално работа през юли, когато за пръв път ще се спре износ на дефицитни продукти, ако това се налага.

 

Ключови думи:

лекарства

Още по темата