Медия без
политическа реклама

МВР не откри виновни за 24-те смъртни случая в старчески дом

Прокуратурата възложи проверка на домове в 13 общини в Пловдив

21 Яну. 2020Обновена
EПА/БГНЕС

След социалното министерство и МВР не откри нарушения в дома в Горско Косово, за чиито лоши санитарно-битови условия и висока смъртност алармира омбудсманът Диана Ковачева. Няма данни за престъпления в дома за хора с деменция в сухиндолското село Горско Косово, сочат междинните данни от проверката на Областната дирекция на полицията във Велико Търново. Междувременно, прокуратурата възложи проверки на социални и старчески домове в 13 общини в Пловдив, във връзка с другия случай на тормоз в център за настаняване от семеен тип в града под тепетата, показан вчера от Нова ТВ.

“На този етап няма образувани досъдебни производства за умишлени или непредпазливи действия от длъжностни лица за смъртта на 24 жени и мъже през миналата година в дома за хора с деменция в Горско Косово“, заяви окръжният прокурор на Велико Търново Христо Христов. По думите му се изчакват докладите от проверките в дома на Регионалната здравна инспекция и на Инспектората на Агенцията за социално подпомагане, като при най-малките съмнения за смъртта на някой от домуващите, може да се стигне до ексхумация. Продължава и проверката на Окръжната прокуратура във Велико Търново, започнала на 3 януари т.г. след сигнал на Обмудсмана.

Ковачева сезира и главния прокурор Иван Гешев с искане да бъде извършена проверка в дома, тъй като експертите на обществения защитник са станали свидетели през декември м.г. на нечовешки условия, при които живеят хората, настанени в социалната институция. Проверката им констатира множество проблеми - лоши санитарно-битови условия за живот, пренаселеност (2 санитарни възела и един душ за всички настанени), недостатъчна площ в стаите спрямо броя на настанените, липса на лично пространство и др. Експертите на Омбудсмана се натъкнали на скоро настанено лице в дома с декубитални рани, които не са обработени в продължение на 4 дни поради отсъствие на медицинската сестра, като особено протеснителното е, че само за 2019 г. в дома има 24 смъртни случая. 

Проверката на социалното министерство обаче не откри никакви нарушения в работата на персонала в дома в Горско Косово. "Проверката на Агенцията за социално подпомагане установи, че в случая не може да говорим за недобросъвестност от страна на служителите на дома. Починалите хора са доста възрастни, над 80-годишни. Един от хората е починал буквално на първия час, след като е настанен в дома", коментира социалният министър Деница Сачева, която цитира данни на СЗО, според които смъртността в следствие на деменцията се увеличавала двойно в последните 5 г., като това било причина номер 7 по смъртност наравно със сърдечно-съдовите и раковите заболявания.

Днес Омбудсманът Диана Ковачева отбеляза, че прокуратурата трябва да установи причините за високата смъртност в дома, но че тази смъртност е показателна за липсата на ясни критерии за начина на прием. „Директорът на дома в Горско Косово изнесе информация, че един човек е приет в 2.00 часа през нощта и е починал в 2.45 часа, следва въпросът - как този дом може да окаже помощ на такъв човек. Това не е хоспис. Има ли разграничение? Защото това е социална услуга“, посочи тя пред БНР.

Междувременно, днес прокуратурата възложи проверка на социални и старчески домове в 13 общини в Пловдив във връзка с поредните данни фрапиращо физическо и психическо насилие, на което са подложени възрастните хора в центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в Пловдив, изнесени от Нова тв. Районният прокурор на Пловдив е възложил на полицията и на регионалната дирекция „Социално подпомагане“ в града съвместно да извършат проверка на домове за настаняване на възрастни и деца с физически и умствени увреждания и заболявания на територията на 13 общини в Пловдивска област - Пловдив, Първомай, Родопи, Марица, Хисар, Съединение, Стамболийски, Раковски, Перущица, Куклен, Кричим, Калояново и Брезово. Указано е след приключването й да бъде предоставена обобщена справка за всеки един от социални домове, като при установяване на данни за извършено престъпление от общ характер, прокуратурата ще вземе отношение. Срокът на проверката е 1-месечен, а разследването е за злепоставяне и за упражняване на принуда спрямо болни в центъра Център.

Днес излязоха и още разкази за тормоза, на който са били подложени хората в дома в Пловдив - на Анна Колева-Кадирова, дъщерята на мъж, починал в дома. "В разказите, които чух в репортажа, разпознах случаите на баща ми. Имах съмнения, че се случват нередности. Няколко пъти съм виждала синини по ръцете на баща ми и сцепено ухо. Когато питах персонала как са се получили, те ми отговаряха, че той е падал и се е наранявал. Повярвах на тези думи, защото той наистина беше трудноподвижен. Синините бяха като от силен удар, имаше големи кръвонасядания”, разказа тя пред Нова ТВ. "Веднъж, когато си тръгнах, едната жена, която обслужва обитателите, се приготвяше да го къпе. Той пред нея и шефката на дома - Тянева, каза: „Няма да ме биеш”. Тогава аз попитах дали това наистина се случва. Тянева беше категорична, че няма такива неща. Аз помислих, че баща ми си въобразява вследствие на деменцията. Имам информация, че татко ми е бил изкъпан и оставен нарочно мокър и гол на течение, за да се разболее”, сподели още Кадирова. 

"За мен това е чудовищно престъпление на хора спрямо хора. Винаги съм казвал, че никой няма право да се отнася към когото и да е било по подобен начин - неуважителен и жесток. Ще продължим да работим, докато установим всички виновни детегледачки. Очакваме протокола от проверката на социалното министерство. Категоричен съм, че болногледачките ще бъдат уволнени. Ще съкратя отпуска на управителката на дома и ще се срещна лично с нея. Последиците могат да бъдат само едни - онези, които са виновни, ще бъдат освободени от работа. Ще бъдат взети много сериозни мерки”, посочи зам.-кметът по социални дейности в Община Пловдив Анести Тимчев.

"Няма как някой да ме убеди, че специално в дома в Пловдив и директорът, и кметът не са били наясно за това, което се случва в този дом, особено директорът. Да допуснеш подобно отношение наистина е нечовешко. Става въпрос за изтезания и за нарушение на редица основни права на хората, които се намират там", коментира и омбудсманът Диана Ковачева пред БНР. По думите й в домовете за възрастни хора има комплексен проблем и трябва да се мисли и за законодателно решаване на проблема с грижата за дементно болни хора. Според нея кметовете са тези, които трябва да са активни и да търсят финансиране, както и да контролират тази децентрализирана услуга.

Още по темата