Медия без
политическа реклама

Кандидат-шефът на ЦИК отсега сне от себе си всякаква отговорност

Александър Андреев едва се осмели да намекне на ГЕРБ, които го издигнаха, че ще е добре, ако поне малко помогнат на комисията за машинното гласуване

08 Окт. 2020ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова
Александър Андреев

Александър Андреев – единственият кандидат за председател на Централната избирателна комисия (ЦИК), предпазливо се измъкна от всякаква отговорност, която би могъл да носи на бъдещата си позиция. По време на препитването, на което го подложиха депутатите от парламентарната правна комисия, той често отговаряше с напомняния, че решенията за организацията на изборите се взимат колективно, а не еднолично. И така даде да се разбере, че от него не бива да се очаква да носи отговорност за нищо.

Първият опит за избор на председател на ЦИК се провали, тъй като нито една политическа сила в парламента не номинира претендент за поста. При втория опит кандидатурата на Андреев беше издигната от неправителствена организация – Федерацията на независимите студентски дружества, и беше припозната от ГЕРБ, които я внесоха в парламента. На управляващите им беше необходимо спешно да определят човек, който да оглави комисията с оглед на приближаващите избори, и вероятно затова решиха, че няма да притесняват с въпроси Андреев по време на неговото изслушване в правната комисия.

Така работата по препитването му остана на раменете на опозицията. От БСП очаквано поискаха да научат какво смята да направи Андреев по отношение на машинното гласуване, отговорността за което управляващите прехвърлиха изцяло върху ЦИК с последните промени в Изборния кодекс. С едно от първите изречения на отговора си Андреев показа, че е готов да приеме ситуацията, в която го постави ГЕРБ: „ЦИК, като правоприлагащ орган, е призвана да изпълни закона такъв, какъвто е.“ След това той обясни, че Изборният кодекс е почти напълно лишен от нужните разпоредби, които да регламентират процеса по организация на машинното гласуване - придобиването на машините, тяхното складиране, обслужване, охрана, сертифициране, одитиране, транспортиране. „Надявам се, че тези въпроси ще намерят своя отговор, тъй като трябва да позволят на ЦИК да осъществи машинното гласуване“ - това беше единственият му мек намек към управляващите, че върху тях лежи отговорността да нагодят закона към новия способ на гласуване. Той също така обяви, че ЦИК има „отлично сътрудничество с изпълнителната власт“ - въпреки че доскоро изборните комисари пишеха писмо след писмо с молби за среща с вицепремиера Томислав Дончев за машините, без да получат отговор.

Крум Зарков от БСП настоя, че все пак бъдещият председател трябва да отговори на някои конкретни въпроси – поне дали устройствата ще се купят или наемат. Андреев обаче ловко се прикри зад колективния характер на комисията. „Това са въпроси от компетентността на ЦИК, а не на нейния председател. Всеки един от колегите ще вземе своето становище и ЦИК ще излезе със своето решение. Председателят не би могъл в момента, който и да е той, да ангажира комисията, тъй като знаем, че тя е колективен орган, при който решенията се взимат с мнозинство от две трети.“

Хамид Хамид от ДПС също се закачи за машинното гласуване и поиска детайли. Андреев отговори, че това е въпрос на държавна политика и включва всички държавни органи, които имат отношение към изборите. И отново меко напомни, че основна роля тук имат депутатите: „Не може в Изборния кодекс да има само три текста, които да се отнасят към машинното гласуване, без да са ясно разписани правилата какви трябва да бъдат машините, как трябва да бъде проведено машинното гласуване с оглед обезпечаването на финансовия ресурс, технически персонал, охрана.“ Той отново не се обърна към ГЕРБ, които стоят в основата на парламентарното мнозинство и са най-важният фактор в парламента. И когато Хамид го попита дали очаква законодателите да отворят отново Изборния кодекс, Андреев пренасочи въпроса към депутатите и побърза отново да увери: „Комисията ще приложи закона такъв, какъвто е, най-малкото ще направи всичко необходимо, за да го приложи както е приет от Народното събрание.“

От „Воля“ се поинтересуваха дали кандидатът ще успее да се абстрахира от политическата сила, която го е номинирала. На това Андреев напомни, че го е издигнала студентската федерация, и благодари на ГЕРБ, че са припознали номинацията, тъй като „това е оценка на моята експертност“. „Винаги съм приемал ЦИК като експертен орган, в който независимо, че са номинирани членовете от политически сили, те участват в заседанията и взимат решения със своята експертност. Всеки един от членовете й би могъл да бъде председател, защото тук надделява експертността, а не политически настроения или политическа воля“, опита се той да разсее съмненията, че изборните комисари действат по политически подбуди.

ПРЕДИЗВЕСТЕН УСПЕХ

При гласуването в правната комисия на проекторшението за избора на Андреев той получи 14 гласа от ГЕРБ, „Обединени патриоти“, ДПС и „Воля“, а против бяха 7 от БСП, без да има въздържали се. „В изслушването той потвърди, че няма желание и воля да постави въпросите достатъчно ясно и радикално пред тези, които трябва да ги решават, а просто ще продължим да закриваме главата си в пясъка“, заяви соцдепутатът Крум Зарков. И посочи, че с избора на Андреев ще бъде продължена държавната политика по отношение на изборите и изборния процес, която обобщи така: „Знаем къде са проблемите, знаем как да ги решим, но не искаме.“ „Вие ще бъдете в позиция да направите това „не искаме“ възможно“, обърна се Зарков към претендента.

Самият Андреев след гласуването на проекторешението беше заобиколен от депутатите на ГЕРБ, които го поздравяваха: „Честито, утре и в зала!“ Това показа, че резултатът ще се повтори и при гласуването на кандидатурата му в пленарната зала в петък.