Медия без
политическа реклама

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" е обречен на неуспех

Докато течаха дебатите, "Величие" атакуваха правителството за четвърти път

Премиерът Росен Желязков и лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов
БГНЕС
Премиерът Росен Желязков и лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов

Малко преди България да получи окончателно одобрение за еврозоната се проведоха дебатите по вота на недоверие към правителството на Росен Желязков заради предполагаем провал във фискалната политика на страната.

Това е третият вот на недоверие, внесен от триото "Възраждане", МЕЧ и "Величие". Предходните два вота бяха заради провали на кабинета във външната политика и борбата с корупцията.

 Гласуването ще се проведе 24 часа след приключването на дебата, т.е. утре в 13:10 ч. Прогнозите са и този път вотът да бъде подкрепен само от вносителите, които разполагат с 54 гласа. За да падне кабинетът, е необходимо одобрението на поне 121 депутата.

Опозицията обаче няма намерение да се откаже въпреки мрачната перспектива. От "Величие" обявиха, че предприемат четвърта поред атака срещу кабинета "Желязков" заради неуспех на политиката за околна среда.

Мотиви

Настоящият вот на недоверие е мотивиран от провалите във финансовата политика на правителството, твърдят "Възраждане", МЕЧ и "Величие". Според вносителите кабинетът задълбочава фискалните дисбаланси и не предприема мерки за възстановяване на устойчивостта на публичните финанси на страната. Бюджетът, смятат вносителите, стъпва на фалшиви статистически данни, прекалено оптимистични макроикономически прогнози, нереалистични очаквания за събираемост на данъчните приходи.

В мотивите се казва, че липсва обществена подкрепа за намеренията на кабинета да отстъпи ключова част от суверенитета на България, като унищожи 145- годишния български лев, като премахне валутния борд и като принизи БНБ до филиал към ЕЦБ.

Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов бюджетната политика на кабинета  залага на структурни дефицити до 2028 г.

Освен това липсва воля да се реши проблемът с частните пенсионни фондове, които управляват 26 млрд. лв. като тази сума нараства с над два млрд. лв. всяка година. Само от такси и комисионни частните пенсионни дружества отнемат от доходите на бъдещите пенсионери между 200 и 300 млн. лв. ежегодно. При това доходността за 20 годишен период се оказа по-ниска от доходността на българските държавни ценни книжа, смятат вносителите от "Възраждане".  

Отказ

Вчера от "Демократична България" заявиха, че настоящият вот на недоверие е "опит на проруските сили да спънат България по пътя към еврото". Коалиционните им партньори от "Продължаваме промяната" също казаха, че няма да подкрепят вот на недоверие преди 8 юли. Тогава се очаква финалното решение за еврозоната. А според водача на ГЕРБ Бойко Борисов всеки вот на недоверие към кабинета е загуба на време за парламента. 

От "Възраждане" призоваха защитниците на лева да се съберат в петък на протест пред парламента.

Дебатът

Участие в дебата взеха главно представители на вносителите от "Възраждане", МЕЧ и "Величие", които до голяма степен повториха мотивите на вота. Димо Дренчев от националистите каза, че само финансовото министерство си мисли, че "бюджетът е изцяло подчинен на това България да се присъедини към еврозоната". Според него бюджетът се фокусира върху приходни мерки, които са насочени към изстискване на малкия бизнес.  

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев пък обвини ПП-ДБ, че се застъпват за правителството с отказа си поне засега да подкрепят вотове на недоверие. "Когато дойдем да управляваме, ще видите как се прави истински", закани се той. "Каквато и тема да изберем за вот на недоверие към това правителство, тя ще е актуална и няма мотив, няма еврозона, няма никакво оправдание, което да разубеди МЕЧ, че правителството на ГЕРБ и на Пеевски, подкрепено от ИТН и БСП, трябва да си ходи", каза Василев.  И не пропусна да се обърне към вицепремиера Атанас Зафиров, като го нарече "Барни Ръбъл".

Последваха обичайните разпри между "Възраждане" и депутата от ПП-ДБ Манол Пейков, който някак си успя да ядоса националистите без да се е изказвал от трибуната. Костадин Костадинов пък се обиди, че председателят на парламента Наталия Киселова го нарече "колега" и се опита да го убеди, че всички народни представители в залата са колеги. "Аз не съм колега с тези същества в залата", отсече той.

Верните на Ахмед Доган депутати от АПС пък казаха, че няма да участват в гласуването.

От БСП изразиха мнение, че са готови на сериозен дебат по темата, но на този етап подозират единствено опит за политическа дестабилизация, маскиран зад политическа загриженост. "Внесеният вот на недоверие не е нито сериозен, нито отговорен, той е част от поредица политически действия на популистки партии като "Възраждане", МЕЧ, "Величие", които използват страха на хората като политически инструмент. Тези формации не предлагат алтернатива, те предлагат страх, съмнение и конфронтация", заяви председателят на парламентарната група на БСП Драгомир Стойнев.

Защита

Думата взе и представител от управляващото мнозинство - Тома Биков от ГЕРБ. Той припомни, че герберите са внесли само един вот на недоверие за последните четири години и той е бил успешен, визирайки свалянето на кабинета "Петков". И упрекна опозицията, че внасят вот след вот, но не казват какво биха направили, за да оправят проблемите, срещу които се борят.

Финансовият министър Теменужка Петкова също защити финансовата политика, водена от повереното ѝ министерство. От парламентарната трибуна тя изчете доста дълго изложение, в което се казва, че вотът на недоверие не е свързан с бюджета за 2025 г., а с присъединяването на България към еврозоната.

Тя заяви, че няма как някой да изфабрикува данни за бюджета и да ги оповести. "Всякакви опити за внушения са неоснователни. Данните за инфлацията на България първо се верифицират от Евростат и след това се публикуват", каза Петкова.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

вот на недоверие

Още новини по темата